قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

اگر روح هنگام مرگ از بدن جدا می شود چرا زیارت قبور آنها اهمیت دارد؟ (بررسی از دیدگاه اسلامی)

جادوی سیاه
ارتباط مذموم برخی جادوگران سیاه با هتک حرمت
ژانویه 6, 2021
تجربه ماورا
تجربه ماورا – تجارب ماورایی (نوشته مژگان قنبری)
ژانویه 6, 2021

اگر روح هنگام مرگ از بدن جدا می شود چرا زیارت قبور آنها اهمیت دارد؟ (بررسی از دیدگاه اسلامی)

زیارت قبر

زیارت قبر

اگر روح هنگام مرگ از بدن جدا می شود چرا زیارت قبور آنها اهمیت دارد؟ (بررسی از دیدگاه اسلامی)

می دانیم که در هنگام مرگ، روح از بدن جدا شده و در جسم مثالی وارد می شود. از آنجا نیز بسته به نوع اعمال و میزان ثواب و گناهان خود روانه بهشت یا جهنم برزخی می شود و در عالم مادی به طور سرگردان باقی نمی ماند. البته روح می تواند تحت شرایط خاصی به دیدار خانواده و نزدیکان خود بیاید و دوباره به عالم مربوط به خود بازگردد.

با این توصیفات چرا هنوز زیارت قبور و توجه به بدنی که فرد متوفی آن را برای همیشه ترک گفته است اهمیت دارد؟ آیا هنوز ارتباطاتی بین روح و بدنی که در عالم مادی داشته است وجود دارد؟

طبق روایات و احادیث مختلف، این ارتباط بدن مادی و روح که در جریان زندگی به وجود آمده است با مردن فرد، به طور کامل از میان نمی رود. یعنی روح حتی بعد از مرگ بدن جسمانی نیز ارتباط هایی ولو در حد پایین با جسم خاکی دارد. اگرچه این ارتباط مانند زمانی نیست که فرد متوفی زنده بوده است ولی این طور هم نیست که روح، به طور کامل از جسمی که یک عمر به آن وابسته بوده است چشم بپوشد. درست است که وابستگی آنها در روزهای اول پس از مرگ به بدن خود بیشتر است ولی حتی اگر این بدن، پوسیده و متلاشی شود و فقط ذراتی از آن باقی بماند باز این وابستگی به طور کامل از بین نمی رود. به خاطر همین دلایل است که احکام و دستورات دینی زیادی در مورد نحوه کفن و دفن مرده، تشییع جنازه آن و مستحب بودن زیارت کردن قبر آنها و برپایی نماز و دعا خواندن بر سر قبور وجود دارد.

درست است که روح داخل قبر فیزیکی که مشاهده می کنیم محبوس نشده است ولی زمانی که به قبر خاکی آنها توجه می کنیم بهتر می توانیم با روح متوفی ارتباط برقرار کنیم. هر چند که شاید این ارتباط در هر جای دیگر هم ممکن باشد ولی به خاطر همین ارتباطات ظریف بین روح و جسمی که داشته است، تاکید بیشتری شده است که خود قبر نیز زیارت شده و برای آنها در همان محل طلب مغفرت و رحمت کرد. این کار، ثواب بیشتری نسبت به حالتی که از دور برای متوفی خود دعا می خوانیم دارد.

از احادیثی که اثبات کننده موضوعات بالا است می توان به مورد زیر اشاره کرد:

حضرت امام صادق (ع) فرموده است: قسم به خداوند متعال، مردگان، رفتن شما از سر قبر خود را می دانند و با حضور یافتن شما مسرور شده و انس می گیرند و بهره مند می شوند.

طبق برخی روایات دیگر هم وقتی نزدیکان فرد متوفی به زیارت قبر او می روند، روح مرده در قبر خود حاضر می شود و از دیدن آنها خوشحال می شود.

یکی از دوستان عارف بزرگ، رجبعلی خیاط گفته است که وقتی ما به همراه ایشان به قبرستان رفتیم من سر قبر مادر خود نرفتم و به جای آن سر چند قبر دیگر فاتحه خواندیم. هنگام خروج از قبرستان ایشان گفتند که آیا مادر شما هم در این قبرستان دفن شده است؟ من گفتم بله. گفت او داشت در عالم برزخ از شما گله و شکایت می کرد که چرا سر قبر او نرفته اید. پس دوباره برگشتیم و سر قبر مادرم هم رفتیم.

البته دلایل زیارت قبور بسیار است مانند عبرت گیری و پی بردن به فانی بودن دنیای مادی.

در آخر هم برای اینکه این مقاله برای شما پرثمرتر باشد راهی را به شما می گویم که همیشه به اموات خود خیر برسانید به ویژه به والدین متوفی خود. همان طور که والدین ما در این دنیا در صورت بی توجهی و کارهای اشتباهی که انجام می دهیم می توانند ما را عاق و نفرین کنند در آن دنیا هم در صورتی که آنها را به فراموشی بسپاریم ممکن است عاق والدین شویم و اگر برای آنها کارهای خیر انجام دهیم برای ما دعا و طلب مغفرت می کنند.

علاوه بر دعاها و نمازهای مستحبی که می توانید ثواب آنها را به رفتگان خود هدیه دهید همین الان نیت کنید هر عمل خوبی که انجام می دهید و یا در پرونده اعمال خود دارید ثواب آن به رفتگان شما هدیه داده شود. البته فقط ثواب اعمال مستحبی شما می تواند به آنها برسد نه اعمال واجب. نگران هم نباشید که از میزان ثواب شما کم شود. وقتی این نیت را انجام دهید نه تنها ثواب همه کارهای خوب شما به آن اموات می رسد بلکه طبق روایات، صدچندان برابر آن به خود شما بازمی گردد. همان طور که امام صادق (ع) فرموده است وقتی ثواب حج خود را به عده ای هدیه می کنید ثواب آن، هم به همه آنها و هم به خود شما می رسد.

 

 

+1
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار