قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تمرکز فکر و موفقیت تحصیلی
تمرکز فکر و موفقیت تحصیلی
آگوست 20, 2018
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – دیدن تصاویر در خلسه (نوشته لیلا)
آگوست 22, 2018

درمان شکست عشقی

شکست عشقی

شکست عشقی

درمان شکست عشقی

عشق و دل سپردگی هر چند می تواند باعث ایجاد لذت و شیرین شدن طعم زندگی شود ولی از طرفی اگر فردی در این مسیر دچار شکست شده و اصطلاحا شکست عشقی بخورد و زیر بار تحمل جدایی فرد مورد علاقه اش برود، این شیرینی تبدیل به تلخ ترین لحظات زندگی می شود.

درد ناشی از شکست عشقی نه تنها به صورت عاطفی احساس می شود بلکه واقعا به خاطر تغییر ترشح هورمونهای بدن، درد فیزیکی نیز ایجاد می گردد و این شکستن قلب اثراتش را در قلب فیزیکی به صورت حس گرفتگی و نامنظم شدن ضربان قلب و ایجاد حالات خفیف خفگی می گذارد.

درمان شکست عشقی به زمان طولانی نیاز دارد. اگر عشق های اول خود را تجربه می کنید و در آنها نا کام شده اید احتمالا ماه ها و حتی چند سال دچار عذاب روحی و جسمی می شوید.

زندگی های بسیاری از نوجوانان و جوانان به خاطر شکست عشقی و عواقب آن دچار تزلزل شدید شده و ممکن است حتی نتوانند از پس انجام امور ساده ای مثل مطالعه درسها و معاشرت اجتماعی بر بیایند. البته همه مثل هم نیستند و ممکن است فردی پس از ابتلا به شکست عشقی حاد، همچنان قادر باشد بین مسائل عاطفی و مسائل جدی تر زندگی خود تمایز قائل شود و به امور عادی روزانه خود به خوبی رسیدگی کند.

اگر دچار شکست عشقی شده اید باید بدانید که تنها نیستید و کمتر کسی در جهان پیدا می شود که این حالت را تجربه نکرده باشد ولی نحوه نگاه و برخورد او به این مسئله است که می تواند مداوای روحی او را به تعجیل یا تاخیر بیندازد.

معمولا افراد مبتلا به شکست عشقی، خاطرات مربوط به فرد قبلی را به صورت وسواس گونه تکرار می کنند…اینکه چه لحظاتی خوشی داشتند…کجاها رفتند…چه شد که او رفت…چرا اصلا از هم جدا شدند و … این افکار به خاطر تکرار مداوم، وارد بخش های عمیق ضمیرناخودآگاه شده و هر وسیله یا مکانی که فرد با آن خاطره دارد را ببیند فورا به یاد عشق قبلی اش می افتد و دوباره مرور خاطرات دردناک صورت می گیرد. دوباره این مرور کردنها مثل تسلسل باطل در بیشتر زمانهای روز هم اتفاق می افتد و این چرخه تا مدتها ادامه دارد.

گذشت زمان و تنظیم مجدد هورمونهای دخیل در عواطف می تواند این شخص را پس از مدتی طولانی دوباره به وضعیت سلامت باز گرداند. هر چه قدر میزان وسواس فکری و سابقه افسردگی و ضعف شخصیتی فرد بالا باشد این دوره زجرآور بیشتر به طول می انجامد.

پیشنهاد می شود چنین افرادی مشکل خود را در درجه اول با روانشناسان و روانپزشکان در میان بگذارند.

 

شکست عشقی

 

درمان شکست عشقی توسط تغییر الگوهای فکری

– وقتی عاشق فردی می شوید او را از همه لحاظ کامل و بی عیب می دانید و تصور می کنید با همه فرق دارد و در جهان یکتاست. حالا عکس این تصور را در مورد فردی که دیگر از او جدا شده اید در ذهن خود مجسم کنید. مثلا ببینید که وقتی پیر میشود چه قدر ظاهر او عوض می شود…یا وقتی صبحها از خواب بلند می شود چه قدر دهان او بوی بد می دهد…او را در حال خالی کردن بینی و شستن جوراب های متعفنش تصور کنید… هر بار به یاد او افتادید این افکار زننده را در مورد او متصور شوید تا وارد ناخودآگاه شما شود. کم کم هر بار به یاد او می افتید به جای آنکه او را یک اسطوره عشقی ببینید یاد جوراب های کثیف و بینی آویزانش می افتید و خود به خود از او دلزده می شوید. توجه کنید که جایگزینی چنین تصوراتی با تصورات قبلی زمان بر است و به تکرار و تمرین نیاز دارد.

– سبک زندگی خود را متفاوت کنید. چیزهایی که شما را به یاد او می اندازد را از خود دور کنید. موسیقی…عطر…عکس و هر چیزی که باعث زنده شدن خاطره او می شود را به دور بیاندازید و چیزهای جدید را جایگزین آن کنید.

– قلب شما در این دوران شدیدا به عشق و حس پذیرفته شدن نیاز دارد. به جای آنکه فورا جذب شخص دیگری شوید تا او عشق را به شما بدهد و باعث شود نفر قبلی را فراموش کنید، مدتی تنها و یا با دوستان معمولی خودتان باشید و عشق ورزیدن به خود را فراموش نکنید. بررسی کنید که چه درسهایی از این عشق یاد گرفته اید و چه قدر شخصیت شما مستقل تر و محکم تر از قبل شده است. دنیا به آخر نرسیده و شما همچنان نفس می کشید. اگر او شما را تنها گذاشته یعنی نمیتوانسته تا آخر عمر شما را همراهی کند. چنین شخصی قطعا مناسب شما نیست.

 

شکست عشقی

 

– سعی کنید از بیرون به این رابطه نگاه کنید. آیا این رابطه می توانست باعث خوشبختی آن دو نفر شود؟ یعنی زندگی با فردی که پایبند به زندگی مشترک نیست و احتمالا بلوغ لازم برای حفظ این رابطه را ندارد و از کمبودهای درونی رنج می برد.

– روش دیگری که در از بین بردن خاطرات بد و فوبیاها هم کاربرد دارد و می شود برای درمان شکست عشقی هم استفاده کرد روش کاهش اندازه و رنگ تصویر ذهنی است. یعنی ابتدا تصویر معشوق خود را واضح و رنگی تصور کنید. سپس رنگ را از آن بگیرید و سیاه سفیدش کنید. حالا تصویر ذهنی را دورتر برده و کوچکش کنید. حدودا یک دهم اندازه قبل باشد.

سپس آن را کامل محو کنید. به تغییر احساس و عواطف خود پس از پایان کار توجه کنید. این تمرین را هر روز به مدت پنج دقیقه انجام دهید.

– لیستی از مزیتها و بدی های رابطه با معشوق قبلی خود تهیه کنید. ببینید کدام بر دیگری می چربد. آیا اصلا او ارزش حفظ رابطه را داشت؟ سعی کنید واقع بینانه و منطقی به این قضیه نگاه کنید.

– عمیقا باور داشته باشید که شما مجددا عشق جدیدی پیدا خواهید کرد. حتی این دفعه با تجربه و احتیاط بیشتری قدم بر میدارید و اشتباهات قبلی را کمتر تکرار می کنید. توجه کنید که برای هر زنی، یک مرد و برعکس می تواند باشد. بنابراین شانس عاشقی مجدد را از خود نگیرید.

– به زندگی خود نگاه کنید. آیا شما هم قبلا دل کسی را نشکسته اید؟ آیا کارمای آن بر زندگی شما سایه ننداخته؟ حالا که متوجه درد شکست عشقی شدید دیگر بقیه را به آن مبتلا نکنید.

 

+1
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار