قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
اثر مراقبه بر درد
ذهن شما در هنگام تجربه درد و اثر مراقبه بر کاهش درد
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
حس درونی و شهود
انسانها قدرت تشخیص بسیار پایینی در حدس خطرناک بودن افراد دارند
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹

اهمیت بی حرکتی در مراقبه و خلسه

مدیتیشن

مدیتیشن

اهمیت بی حرکتی در مراقبه و خلسه

اگر نگاهی به تصاویر و فیلم های مربوط مراقبه گران بیندازید مشاهده می کنید که بیشتر آنها در حالت سکون و بدون حرکت دادن بدن، ساعت ها مشغول مراقبه هستند. در اکثر انواع هیپنوتیزم هم لازم است بدن بدون حرکت بوده و عضلات در حالت وانهادگی کامل باشند.

البته انواع دیگری از مراقبه ها وجود دارد که شخص می تواند تغییر جا دهد و حتی بلند شود و برگردد. یک سری از مراقبه ها هم می توانند با حرکات ریتمیک و یا حتی راه رفتن همراه باشند. ولی انواع دیگر معمولا به این نیاز دارد که شما در چنان حالتی که در سکون و بی حرکتی فرو روید که حتی انگشت دست شما هم تکان نخورد، آب دهان خود را قورت ندهید و پلک هم نزنید. این کار به آرام شدن ذهن شما کمک بسیاری می کند.

بین ذهن و بدن همبستگی تنگاتنگی است. وقتی بدن آرام و ساکن باشد ذهن نیز ساکت است ولی وقتی بدن در حال حرکت باشد ذهن دچار تشویش و پرش افکار می شود و حفظ تمرکز فکر مشکل تر می شود.

اگر هدف شما تقویت تمرکز فکر بر روی یک چیز (چیزی که در تمرینات Dharana مد نظر است) در این صورت باید قبل از شروع مراقبه اصلی، به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، آمادگی لازم برای ساکن ماندن بدن را در طول کل جلسه مراقبه انجام دهید. بعد از آن می توانید از نیم ساعت تا بیشتر هم بدون اینکه تکان بخورید مراقبه کنید. البته برخی منابع توصیه می کند که تمرین بی حرکت ماندن بدن باید تا نیم ساعت تمرین شود و اگر فرد توانست سکون را به طور پیوسته حفظ کرد تازه می تواند خود مراقبه را شروع کند.

در حالت کلی ذهن شما وقتی می تواند روی یک موضوع ثابت بماند که بدن شما هم ساکن باشد. به محض کوچکترین حرکت، ذهن شما هم حرکت می کند. بنابراین تمرکز فکر، به هم ریخته و دیگر نمی توان آن را با کیفیت بالا در آن جلسه تمرین اجرا کرد.

همچنین بخوانید:   بررسی خطرات احتمالی رویابینی

درست است که ایجاد سکون مطلق بدن به مدت طولانی در ابتدا مشکل است و ذهن و بدن عادت ندارند ولی باید کم کم تمرین شود و از روزی پنج دقیقه تمرین شروع شود تا به نیم ساعت برسد. این زمان، کاملا جدا از مراقبه اصلی که تمرکز فکر است می باشد. وقتی در امر ایجاد سکون مطلق بدن مهارت پیدا کردید کم کم توجه به حواس بیرونی کمتر شده و تمرکز فکر به سمت چیزی که مد نظر شما است راحت تر معطوف می شود. اگر این سکون بدنی نباشد در این صورت اگر صدها سال هم مراقبه کنید پیشرفتی در این زمینه از انواع مدیتیشن نخواهید دید و در عوض دچار تنش، ناامیدی و به هم ریختگی ذهنی می شوید.

بنابراین ابتدا تمرینات لازم برای آمادگی در ایجاد سکون جسمی را که به طور خلاصه شامل موارد زیر می شود را تمرین کنید. وقتی در آنها مهارت لازم کسب شد (عدم حرکت بدن به مدت ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت به طور پیوسته) تازه می توانید مراقبه هایی همچون تمرکز بر تنفس و … را تمرین کنید.

مراحل تمرین استوارسازی بدن:

۱-    در جای راحتی بنشینید. نیازی نیست حتما در حالت لوتوس قرار بگیرید. مهم این است که ستون فقرات و سر شما کاملا صاف باشد. تعدادی نفس عمیق بکشید. چشم های خود را ببندید.

۲-    از موقعیت بدن خود آگاه شوید. آگاهی را در بخش  های مختلف بدن به گردش در بیاورید مخصوصا در ستون فقرات.

۳-    سپس بدن خود را تصور کنید. فکر کنید آینه ای جلوی شما قرار دارد. سعی کنید از همه زاوایا بدن خود را از بیرون مشاهده کنید.

۴-    حالا تصور کنید که مثل سنگ و یا درخت شده اید. شما مانند یک قله از زمین برخاسته اید. یا می توانید خود را مانند درختی تصور کنید که در زمین ریشه دارد و قسمت های بالایی بدن همان تنه و شاخه ها هستند. در هر صورت شما از زمین هستید و نمی توانید حرکت کنید.

همچنین بخوانید:   میزان شیوع پرواز روح غیرارادی و دلایل آن

۵-    حالا از حس های فیزیکی که در بدن خود دارید آگاه شوید مثل سرما، گرما، ارتعاش، سنگینی و تنش و … اگر ذهن شما دچار حواس پرتی شد آگاهی خود را به یکی از این موارد برگردانید.

۶-    سپس آگاهی خود را به تک تک اعضای بدن ببرید. ابتدا از سر شروع کنید و به سمت پایین بیایید. در آخر از کل بدن آگاه شوید.

۷-    جمله تلقینی در مورد اینکه به هیچ وجه تحت هیچ شرایطی بدن خود را تکان نمی دهید (حتی اگر حس قوی برای حرکت دادن بخش هایی از بدن خود داشتید) را چند بار تکرار کنید. این جمله را در زمانهایی که به شدت احساس می کنید نیاز به تغییر وضعیت و یا هر نوع حرکت کردن فیزیکی حتی جا به جایی دست ها دارید با خود تکرار کنید و با حس ایجاد شده مقاومت کنید.

۸-    حالا به اینکه چه قدر بدن فیزیکی شما محکم و استوار و بدون حرکت است فکر کنید. از سکون جسمی خود کاملا آگاه شوید. از اینکه هیچ حرکتی وجود ندارد و کاملا ساکن هستید آگاه باشید.

۹-    کم کم حس می کنید که بدن شما واقعا منجمد شده و هیچ حرکتی ندارد و همچون سنگ است. ممکن است به مرحله ای برسید که حتی اگر بخواهید حرکتی به خود بدهید هم پاسخی دریافت نمی کنید. بنابراین شما از لحاظ ذهنی و روانی نیز به این سکون بدنی عادت کرده اید و بدن خود را مانند یک سنگ حس می کنید.

۱۰-    وقتی بدن شما کاملا به حالت منجمد و بدون حرکت کردن درآمد کم کم آگاهی شما نسبت به حواس فیزیکی کمتر می شود. حالا وقت آن است که به تنفس خود دقت کنید. ریتم تنفس خود را تغییر ندهید و فقط از آن آگاه باقی بمانید. با گذشت زمان، تنفس شما ظریف تر و نامحسوس تر می شود. به علاوه آگاهی شما از بدن فیزیکی بیشتر به سمت تنفس معطوف می شود.

همچنین بخوانید:   باز کردن چشم اختری توسط تمرین نور

۱۱-    هر چه قدر تنفس نامحسوس تر شود آگاهی شما افزایش پیدا کرده و ذهن آرام تر می شود. حالا این تنفس است که هم بدن و هم ذهن را کنترل می کند. با ظریف تر شدن تنفس، تمرکز فکر بر روی یک چیز افزایش پیدا می کند.

(در این مرحله است که تمرینات اصلی مراقبه و تمرکز فکر مثل تمرکز بر تنفس، مانترا و … شروع می شود).

اگر خواستید به تمرین خود پایان دهید کافی است به آرامی از بدن فیزیکی آگاه شوید. برای مثال وزن آن و موقعیت نشستن خود را تصور کنید. به تنفس خود آگاه شوید. کم کم اعضای بدن خود را تکان داده و به حرکت آنها دقت کنید. به محرک های بیرونی مثل صدا و مناظر دقت کنید و وقتی آماده شدید تمرین را پایان دهید.

 

مقالات مرتبط

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
guest

9 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
M.v
عضو
4 سال قبل

سلام مطلب مهمی بود و موارد بسیار خوبی نیز مطرح کردید.من در این سالها به این نتیجه رسیده ام که در حالت خلسه که لحظه قبل از آن در حال مراقبه و پیگیری مراحل بودم و در یک آن متوجه شدم بدنم کاملا خوابیده و در خلسه هستم.اکثرا اولین چیزیکه توجه مرا جلب میکرد این بود که در خلسه بدنم کاملا بیحرکت مانند چوب خشک بنظر میرسید و مهمتر اینکه چشمانم دیگر حتی کوچکترین پرش یا حرکتی نداشتند.و بعد ها خیلی سعی کردم به سکون کامل کره چشم و سایر اندامم برسم چون براستی بسیار مهم بودند.یکی از این کارها… بیشتر »

Mohammad
مهمان
Mohammad
3 سال قبل

سلام وقتی من روی تخت خواب دراز میکشم که نسبتا هم راحت هست، بعد از حدود بیست سی دقیقه بعضی از اعضای بدنم نیاز شدیدی به تکان خوردن پیدا میکنند. مثلا گاهی اوقات پای سمت چپم شدیدا درد میکند که نمیتوانم توجهم را از آن دور نگه دارم. اما در همان حال پای راستم در آرامش مطلق است بدون این که تفاوتی در وضعیت قرار گیری این دو باشد. بعد از حرکت دادن آن ها، پای چپم که درد میکرد احساس میکنم که خواب رفته است. میتوانید راهنمایی کنید که چه کار انجام دهم تا همه ی بدنم آرامش داشته… بیشتر »

سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  Mohammad

سلام
بهتر است بی حرکتی را از دقایق کم شروع کنید و به تدریج زمان آن را بیشتر کنید. وقتی خسته شدید و پای شما خواب رفت می توانید ادامه تمرین را روی صندلی انجام دهید. انجام آساناهای یوگا به تقویت عضلات برای نشستن طولانی، خیلی کمک می کند.

Jingar
عضو
2 ماه قبل

ممنون از شما، قسمت هفت واقعا بدردم خورد، راجب چندتا مساله میخواستم با شما مشورت کنم، اکثرا در حالت مدیتیشن گلوم خشک میشه یا آب دهانم زیاد میشه مجبور میشم قورتش بدم. یا مثلا عضله باسن یا انگشتان پا شروع به گز گز میکنن، وقتی به حالت چهار زانو یا نیمه لوتوس میشینم بعد بیست دقیقه هم پام خواب میره و بشدت اذیت میکنه، فکر کنم اون قسمت دچار انسداد انرژی باشه درسته؟ گز گز کردن یا حالتی که فرمودین حس قوی برای حرکت دادن پیش میاد رو میشه کنترل کرد ولی نشستن در حالت نیمه لوتوس چی؟ ممکنه اونم… بیشتر »

Jingar
عضو
2 ماه قبل
Reply to  admin

ممنون از توضیحاتتون. فقط اینکه شما فرمودین تنفس از بینی داخل فایلهای صوتی تمرینات چاکراها گفته دم از بینی بازدم با دهان، آیا اون متفاوته؟

Rz
عضو
2 ماه قبل

سلام ادمین شما هنوز داستانهارو در سایت قرار میدید یا نه؟

رفتن به نوار ابزار