قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
پیشگویی
آیا امکان پیشگویی وجود دارد؟ دانای غیب تنها خداست
ژانویه 5, 2019
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – جذب شغل دلخواه با قانون جذب (نوشته مونا)
ژانویه 5, 2019

آیا دیدن غیب باعث افزایش ایمان می شود؟

دیدن غیب

دیدن غیب

آیا دیدن غیب باعث افزایش ایمان می شود؟

بسیاری از افراد تصور می کنند اگر دارای چشم برزخی باشند و بهشت و جهنم را از همین دنیا مشاهده کنند دچار تحول شده و زندگی درستی را در پیش می گیرند. در این مقاله اثبات می کنیم که این ادعا می تواند درست نباشد و تاثیری در اصلاح کارهای انسان نداشته باشد هر چند اگر فردی اهل تنبه و عبرت گیری باشد شاید مشاهده غیب و یا برخورد با چیزهای ماورایی بتواند ایمان او را بیشتر کند ولی برای عده ای دیگر خیلی تفاوتی در انتخاب مسیر زندگی آنها ایجاد نمی کند.

اما چرا دیدن غیب خیلی نمی تواند در اصلاح ما نقش داشته باشد؟

دلیل اول:

در قرآن (سوره مومنون آیه ۹۹) آورده شده که وقتی انسان سکرات مرگ را می بیند و پرده های غیب از چشمان او برداشته می شود و عذاب خدا را مشاهده می کند از خدا می خواهد که او را به دنیا برگرداند تا کارهایش را اصلاح کند ولی خطاب به آنها گفته می شود که خیر چنین نیست و اگر باز هم به دنیا برگردند باز هم همان راه گناه را در پیش می گیرند بنابراین خواسته آنها مورد اجابت خداوند قرار نمی گیرد.

پس حتی اگر چشم دل ما باز شود و بدانیم قرار است در جهنم چه اتفاقی می افتاد ولی نخواهیم همت کنیم و تغییرات اساسی در رفتار و باورهای خود ایجاد کنیم این مشاهدات نقش زیادی در تغییر مسیر زندگی ما ایجاد نمی کند.

دلیل دوم:

پیامبران بسیاری برای مردم معجزه های خارج از توان بشر آورده اند و ثابت کرده اند که چیزی فراتر از نیروهای مادی هم وجود دارد ولی تنها موجب تنبه برخی افراد شده و عده زیادی همچنان به کفر و انکار خود ادامه داده بودند. پس حتی اگر امکانی پیش بیاید که شما فردی با توانایی های عجیب را مشاهده کنید دلیل بر این نمی شود که حتما متاثر شده و به جهانی غیر جهان مادی ایمان پیدا کنید مگر آنکه اهل معرفت و تنبه باشید.

دلیل سوم:

ابلیس زمانی مقرب درگاه الهی بود و به جمع فرشتگان خاص الهی هم راه پیدا کرده بود و حتی مورد خطاب مستقیم خدا برای سجده به انسان قرار گرفت. او یقینا از کیفیت عالم غیب و بهشت و جهنم اطلاعات زیادی دارد ولی آیا این باعث اصلاح نفس او شد؟ او همچنان بدون توجه به عذاب های جهنم با اینکه نسبت به آنها آگاهی دارد مسیر کفر خود را دنبال می کند. این می تواند به خاطر ضعف در معرفت و ناامیدی از رحمت خدا و عدم اصلاح نفس (تکبر در برابر اجرای فرمان خدا) و … باشد. او حتی گمراهی شدن خود را به خدا نسبت داد (فبما اغویتنی) (سوره اعراف آیه ۱۶) و قصد کرد تلافی این گمراه شدن خود را بر سر انسانها بیاورد. پس وقتی کسب معرفت از غیب ناقص باشد نه تنها به انسان کمکی نمی کند بلکه می تواند موجبات تکبر و لغزش او را هم فراهم کند.

 

ابلیس

 

دلیل چهارم:

افرادی که تجربه نزدیک به مرگ را تجربه کرده اند قطعا تاثیرات زیادی را در زندگی خود مشاهده می کنند ولی معمولا این تحولات تا مدتی بر زندگی آنها اثر گذاشته و هنگامی که دوباره به زرق و برق دنیا عادت کنند مجددا مسیر قبلی خود را پیش گرفته و تجربه معنوی خود را فراموش می کنند. به همین دلیل است که انسان مدام نیاز به تذکر و یادآوری دارد تا نفس او مورد غفلت قرار نگیرد.

دلیل پنجم:

افرادی زیادی در سراسر جهان مشغول یادگیری علوم غریبه خصوصا از نوع جادوی سیاه هستند. آنها نسبت به افراد عادی، بیشترین تماس را با غیب دارند. احتمالا تجارب زیادی در مورد دیدن موجودات ماورایی، تجارب خارج از بدن و انجام کارهای خارق العاده داشته اند ولی به جای آنکه این توانایی ها را نشانه مادی نبودن جهان و وجود ابعاد گسترده تر در جهان بدانند از قدرت های خود در راه های مضر و خودخواهانه استفاده می کنند و بصیرت و معرفت لازم برای کشف ارتباط بین این قدرت ها و امکان وجود حیات پس از مرگ و اثبات مواردی که ادیان به آن اشاره کرده اند (مثل همین موجودات غیرارگانیک که از آنها کمک می گیرند) ندارند و در گمراهی به سر می برند.

جدای از اینها افرادی هستند که در سراسر عمر خود چیز خارق العاده و ماورایی مشاهده نکرده اند ولی با عقل و تفکر توانسته اند پی به امکان وجود حیات بعد از مرگ و اهمیت اصلاح نفس و ارزشمندی علم اخلاق ببرند و خودشان را متعالی کنند. بنابراین برای افزایش ایمان به خدا نیازی به مشاهده چیزهای عجیب ماورایی نیست و بهترین مرجع، عقل انسان و مشاهده آیات و نشانه های خداوند و تفکر در آنها، عبادت خدا و مطالعه منابع دینی و اصلاح نفس می باشد.

 

مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
ashkan
مهمان
ashkan
4 سال قبل

کاملا درست ایمان واقعی وقتی در شما ایجاد میشه و یا فعال میشه که شما در قرآن و احادیث تفکر کنید و سراسر وجودتون ایمان فعال بشه و شکل بگیره و به مستیت الهی دربیاد و چه قدر دوران زیبایی و سعی کنید همیشه نگه دارین این وضعیت رو و از خداوند هرگز دور نشین و بدونید که این بهترین مسیر و غیر این هم چیز دیگری نخواید …..تا به وقتش که باز هم متاسفانه احتمال داره انجام بشه و برسه…یا حق.

رفتن به نوار ابزار