قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

چگونه رویاهای خود را تعبیر کنیم؟ آموزش تعبیر خواب

قانون جذب برای لاغری
استفاده از قانون جذب برای لاغری
بهمن ۴, ۱۳۹۷
تجربه ماورا
تجربه ماورا – دیدن جن بعد از خواب (نوشته تنها)
بهمن ۴, ۱۳۹۷

چگونه رویاهای خود را تعبیر کنیم؟ آموزش تعبیر خواب

تعبیر خواب

تعبیر خواب

چگونه رویاهای خود را تعبیر کنیم؟ آموزش تعبیر خواب

هر فردی قادر است توسط رویاهایی که مشاهده می کند بخشی از کنش ها و واکنش های روانی خود را دریابد. البته بسیاری از افراد رویاهای خود را به یاد نمی آورند ولی به هر حال اگر فرض را بر این بگیریم که هر شخص بین ۴ الی ۶ رویا در شب می بیند بنابراین سالانه حدودا ۱۸۰۰ رویا را مشاهده می کند.

در حالی که خیلی ها رویا می بینند تعداد کمی از آنها قادر به تعبیر معانی آن هستند و سایرین خواب های خود را به همان صورت کدگذاری شده رها می کنند.

ولی زمان آن رسیده که به رویاهای خود توجه کنید و یادداشت کردن آنها را شروع کنید.

گفته می شود که رویاها بیانگر خواسته های واقعی ما هستند مخصوصا خواسته هایی که نتوانسته اند از سطح ضمیر ناخودآگاه به گوش خودآگاهمان برسند.

البته هنوز دلیل قانع کننده ای برای علت رویا دیدن وجود ندارد. برخی از دانشمندان معتقدند که رویاها هیچ معنایی ندارند و فقط برای تحریک مغز وجود دارند. بسیاری هم می گویند که رویاها ابزاری برای ارتباط با ناخودآگاه هستند. روانکاوانی چون فروید و یونگ معتقد بودند که رویا دیدن، راهی برای یکپارچگی ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه است. رویاها می توانند پنجره ای به سمت تمایلات، ترسها و احساسات عمیق ما باشند.

 

آموزش تعبیر خواب

 

تاریخچه تعبیر رویا

هزاران سال است که رویاها مورد توجه انسانها بوده و حتی تصمیمات مهم حکومتی نیز بر اساس آنها انجام می شده است. برای مثال رومی ها و یونانی ها رویاها را از جانب خدایان می دانستند و با کمک تعبیر کنندگان رویا، این تعبیرها را در جنگ های خود استفاده می کردند.

رویاها معمولا یا مفید دانسته می شدند و یا نشانی از نفرین بودند. گاهی یک رویای خاص به طور دسته جمعی دیده شده و اهمیت آن چندین برابر مورد توجه قرار می گرفته است.

در متون دینی نیز از معبرانی بزرگ مانند حضرت یوسف و ابن سیرین یاد می شود. ولی نظر غالب آن است که یک نماد خاص که توسط دو نفر دیده می شود ممکن است برای هر دوی آنها تعبیر یکسان نداشته باشد. همان طور که در ماجرای ابن سیرین و دو نفر که خواب دیدند صدای اذان را شنیدند تعبیر خواب اولی که مردی زاهد بود این بود که به مکه می رود و دومی که فردی فاسق بود با اینکه همان خواب را دیده بود تعبیرش این شد که او دزد است و به زودی دستگیر می شود.

بنابراین می توان گفت علم تعبیر خواب فقط ربط دادن یک نماد به یک تعبیر مشخص نیست و حتی ادعا می شود شخص باید قدرتی از جانب خدا داشته باشد که بتواند به خوبی تعبیر خواب کند.

 

آموزش تعبیر خواب

 

حتی روانشناسان نیز معتقدند که نمادهای رویای هر شخص تعبیر شخصی دارد و نمی توان یک نماد خاص که در رویا دیده می شود را برای هر کسی استفاده کرد.

تعبیر خواب در در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ توسط تلاش های فروید و یونگ برای امور روانشناختی و درمان اختلالات روانی مورد توجه گرفت و رنگ و شکل تازه ای به خود گرفت و البته آنها در این امر به دلیل کسب تجربه و مهارت و دانش کافی از روان انسان، تعبیرهای خوبی برای امور درمانی بیماران ارائه می کردند و اسرار درونی آنها را به راحتی فاش می کردند به طوری که بیماران هم خود تعجب می کردند که چه طور چنین مواردی در عمق ناخودآگاه آنها وجود داشته و اینکه توسط این روانکاوان پرده برداری شده اند.

همچنین بخوانید:   اثبات پرواز روح توسط علم

چگونه خواب خود را تعبیر کنیم؟

آیا وقتی یک خواب عجیب می بینید بلافاصله تعبیر آن را در گوگل جستجو می کنید یا به کتاب های تعبیر خواب مراجعه می کنید؟

متاسفانه هیچ تعبیر پذیرفته شده جهانی برای هر نماد در رویا وجود ندارد. شما باید رویاها را از دریچه اعتقادات شخصی و باورهای ضمیر ناخودآگاه خود نگاه کنید. برای مثال اگر رنگ زرد را در خواب مشاهده کردید و برای شما مفهوم جدایی دارد در این صورت فرق دارد با کسی که آن هم رنگ زرد را مشاهده کرده ولی تنها حسی که به رنگ زرد دارد نوعی ترس و فوبیاست (فوبیای رنگ زرد).

همچنین برخی از خواب ها واقعا معنای خاصی ندارند و خواب پریشان و رندمی هستند بنابراین تعبیر آنها فایده ای ندارد. گفته می شود هر چه قدر خواب به دم صبح نزدیک تر باشد صحیح تر است.

برخی از خواب ها نیز می توانند متحول کننده و سرنوشت ساز باشند و تعبیر آنها به رشد روحی شما کمک کند. حتی در بین معتقدان علوم ماورا، برخی خواب ها از ذهن ما تولید نمی شوند و زمینه شهودی دارند و ممکن است پیوندی بین جهان غیب و ذهن ما در عالم رویا شکل گرفته باشد.

تشخیص خواب درخور توجه، کار ساده ای نیست ولی متخصصان تاکید دارند که بیشتر به خواب هایی توجه کنید که یا زیاد تکرار می شوند و یا بار عاطفی زیادی برایتان دارند.

برای تعبیر رویای خود هم منطقی باشید و هم خلاق

برای اینکه رویای خود را به خوبی تفسیر کنید ابتدا باید شناخت خوبی از روحیات خود داشته باشید. سپس از خود بپرسید چیزی که در رویا دیده ام چه معنایی دارد و به کدام جنبه وجود من اشاره دارد؟ در اینجا شما به طور منطقی خواب خود را مورد بررسی قرار داده اید. روش خلاقانه این است که شما احساسات درونی خود را به همراه آرزوها و ترس هایتان در مورد رویا و چیزی که می تواند به آن ربط داشته باشد ابراز کنید. رویاها خود حاصل خلاقیت ذهنی و تصویرسازی هستند بنابراین خوب است که در مورد آنها انعطاف به خرج دهید.

برای مثال اگر خواب دیدید که با سرعت زیاد رانندگی می کنید وقتی بیدار شدید ابتدا توجه کنید که چه حسی از این سرعت بالا و حتی خود رانندگی داشته اید؟ اگر می ترسیده اید این می توان نشانه وجود خطر در زندگی شما باشد. سپس نماد پرسرعت رفتن را بررسی کنید. آیا کاری هست که در زندگی خود با عجله و سرعت زیاد انجام می دهید و از آن دلهره دارید؟ شاید بهتر باشد سبک زندگی خود را عوض کرده و اندکی ملایم تر در زندگی خود جلو بروید.

اما اگر حس هیجان و شادی را در هنگام ماشین سواری با سرعت زیاد حس کردید این می تواند به روحیه ریسک پذیر شما اشاره کند واینکه چه قدر مایل به ماجراجویی و انجام کارهای خطرناک هستید و نیاز است که در زندگی مسئولیت های بیشتری قبول کنید و از لاک خود بیرون بیایید و خطرپذیر باشید.

حتی می توانید به خود عمل ماشین سواری توجه کنید. آیا رانندگی بلد نیستید و نمی خواهید یاد بگیرید ولی ضمیرناخودآگاه شما تمایل بالایی برای یادگیری آن دارد و هیجان زیادی در آن می بیند؟ در این صورت زودتر دست به کار شوید و در دوره های رانندگی شرکت کنید.

همچنین بخوانید:   گزارشی از یک خانه تسخیر شده

بنابراین دیدید که همین رویای ساده چند تعبیر داشت و اگر شخص خودش این خواب را تعبیر کند و به وقایع روزمره اش ربط دهد قطعا اطلاعات بیشتر و دقیق تری را می تواند از آن استخراج کرده و برای بهبود زندگی خود به کار برد.

مشورت با متخصصین

درست است که تعبیر نمادهای رویا و چیزهایی که در خواب دیده اید شخصی هستند ولی این بدین معنی نیست که خودتان باید همه وظیفه تعبیر کردن را انجام دهید. می توانید این کار را به کمک روانکاو خود انجام دهید. آنها سعی می کنند با استفاده از باورهای درونی شما تعبیر نزدیک به واقعیتی برای آن نمادی که در خواب دیده اید پیدا کنند. همچنین لازم است که اطلاعات و تجارب و احساساتی که به نوعی با آن خواب در ارتباط است را با روانکاو در میان بگذارید.

روانکاوان می توانند از مجموعه این اطلاعات شخصی نتیجه گیری هایی کنند که خودتان هرگز نمی توانستید.

(اطلاع ندارم در ایران کسی این کار را به خوبی انجام می دهد یا خیر. اگر شما کسی را سراغ داشتید نام متخصص و شماره ثابت دفتر او را در بخش نظرات همین پست بگذارید).

آیا کتاب های تعبیر رویا اصلا به درد نمی خورند؟

آنها هم می توانند مفید باشند خصوصا که برخی نمادها در ناخودآگاه جمعی یکسان بوده و می تواند قابل تعمیم باشد.

همچنین استفاده از یک کتاب تعبیر خواب به شما کمک می کند تا زبان جدیدی به ناخودآگاه خود بیاموزید. برای مثال اگر خواب ماه دیدید و یک تعبیر مشخص را در مورد آن در کتاب تعبیر رویا دیدید در این صورت ضمیر ناخودآگاه شما یاد می گیرد که اگر بخواهد دفعه بعد همان منظور را به شما برساند از همان نماد ماه استفاده کند و این گونه ارتباط با ناخودآگاه راحت تر می شود.

بنابراین به جای آنکه چند کتاب مختلف در مورد تعبیر رویا تهیه کنید و نظرات افراد مختلف را گوش دهید فقط یک کتاب را انتخاب کرده و سالها با همان کار کنید تا ناخودآگاه شما با آن هماهنگ شود.

ساخت کتاب تفسیر خواب خودتان

می توانید برای درک بهتر خواب ها و نمادهایی که داخل آن دیده می شود کتاب تعبیر خواب خودتان را بسازید. هر بار که خوابی را مشاهده کردید نمادها و و احساساتی که به آنها داشته اید را یادداشت کنید. برای مثال اگر دیدن یک معشوق قدیمی در خواب باعث ناراحتی شما می شود می توانید در دفتر مخصوص خود بنویسید که:

دیدن فلانی: نشانه غم و تنهایی و رها شدن و دوست نداشته شدن

یا اگر خواب دیدید که از دره افتاده اید و در همان روزها هم با موقعیت سخت مالی دست و پنجه نرم می کنید در دفتر خود بنویسید:

افتادن در دره: نشانه مشکل اقتصادی

کم کم با گذر زمان و تجربه بیشتری که به دست می آورید این دفتر شخصی شما کامل تر و دقیق تر می شود.

تعبیر چه خواب هایی مشکل است؟

یک سری از خواب ها شهودی هستند و تعبیری ندارند و قرار است عین همان ها در آینده رخ دهد. به هر حال همه خواب هایتان را یادداشت کنید تا اگر خواب شهودی و غیبی دیدید آن را فراموش نکنید. در بخشی از دفتر خود خواب هایی که به واقعیت پیوسته اند را هم یادداشت کنید یا آنها را علامت گذاری کنید. شرایطی که باعث شده خواب شما شهودی شود را بنویسید. آیا در حالت رویابینی آگاهانه بوده؟ (چون احتمال دیدن خواب های شهودی در حالت رویابینی بیشتر است). آیا ذکر و دعا و ریاضت خاصی در آن دوران انجام داده اید؟

همچنین بخوانید:   اثر مخرب فلوراید بر غده پینه آل و چشم سوم

همچنین برخی از خواب ها واقعا خواب نیستند و مربوط به تجارب خارج از بدن شما هستند و روح شما واقعا

به مشاهده مناظر مختلف و انسان های واقعی پرداخته. اگر ساختمان خاصی مشاهده کردید و احساس کردید برای شما جنبه واقعی دارد جزئیات آن را نوشته و در گوگل سرچ کنید. شاید مربوط به مکانی واقعی در آن نقطه جهان باشد. حتی شاید هم بعدا روزی به همان مکان سفر کردید.

دسته ای دیگر از خواب ها، خواب های تله پاتیک و مشترک هستند که آنها هم تعبیر ندارند و حاصل ارتباط ذهن دو انسان در عالم خواب هستند.

راه دیگر تعبیر خواب

این روش بیشتر در مورد سوال پرسیدن در عالم خواب است و کاری برعکس تعبیر خواب انجام می شود. یعنی به جای آنکه ناخودآگاه شما در طی خواب به شما نماد بدهد تا تفسیر کنید شما به ناخودآگاه خود نماد خاصی را با معنای مربوط به آن معرفی کرده و از او می خواهید که در مورد آن خواب ببیند.

چگونه؟

برای مثال شما قبل از خواب (بهتر است بعد از چند ساعت خواب باشد) در حالی که هنوز بین خواب و بیداری هستید و به خواب فرو نرفته اید از ضمیرناخودآگاه خود می خواهید که اگر بهتر است با فلانی ازدواج کنم خوابی با غالبیت رنگ زرد و اگر بهتر است با فلانی ازدواج کنم خوابی با غالبیت رنگ قرمز به من نشان بده…

ممکن است برای رنگ زرد ببینید که در باغی پر از درختان پرتقال هستید (زیاد حساس نباشید که زرد کامل است یا به رو نارنجی می رود). یا در مورد رنگ قرمز ممکن است ببینید همه جا خون آلود شده یا گل هایی قرمز مشاهده می کنید…

گاهی هم ناخودآگاه شما دست و دل بازی کرده و چهره خود آن افراد را مستقیما نشان می دهد.

نتیجه آنکه برای تعبیر خواب و رویا علاوه بر استفاده از یک منبع خاص تعبیر خواب و مشورت با متخصصین تعبیر رویا بهتر است بر خودتان متکی باشید و بنابر اتفاقات و احساسات شخصی، رمزگشایی از خواب ها را شروع کرده و کتاب تعبیر خواب مخصوص خودتان را بنویسید و یا از روش آخر که نوعی مشورت با خواب است استفاده کنید.

 

مقالات مرتبط

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

5 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
نفیسه
مهمان
نفیسه
4 سال قبل

من هفته ی پیش خواب عجیبی دیدم. دیدم من داخل حمام هستم و یه میله که بهش یه دوربین کوچیک وصل بود از گوشه حمام وارد شد و داره از من فیلم میگیره.میدونستم خانوادم همچین کاری نمیکنه. سریع اومدم بیرون و دوربین رو دیدم. دیدم روی زمین افتاده، فیلم رو برگردوندم دیدم تصویر من با دوربین مادون قرمز ضبط شده و توی خواب متوجه شدم همونطور که ما در جستجوی موجوداتی هستیم که نمیبینیم یه سری موجودات هم در جستجوی ما هستند و با چشم نمیتونن مارو ببینن. کلا خواب جالبی بود و بهتره بگم عجیب ترین خوابی که تا… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  نفیسه

با سلام.
جالب بود. بله حتی گفته می شود این موجودات تمایل بیشتری به ارتباط با ما دارند تا ما با آنها.
موفق باشید

مهدی
مهمان
3 سال قبل

با سلام راستش من دیروز ساعت ۳ظهر بود که مادرم بیدارم کرد(چون ماه رمضانه از صبح تا ظهر میخوابم) وقتی بیدار شدم همون لحظه تمام اتفاقاتی که تو رویا برام افتاد اومد تو ذهنم(خب اول میگم که خوابم چی بود.خواب دیده بودم که می تونم تو هوا با استفاده از هوا افزاری(ایروکینزی)پرواز و گردباد ایجاد کنم.راستش من الان یه مدتیه که تصمیم گرفتم بعد از ماه رمضان تمرینات هوا افزاری رو شروع کنم.)خلاصه وقتی بیدار شدم خیلی خوشحال و شاد بودم چون تونسته بودم هوا افزاری کنم.حالا شما به نظرتون چه معنیی میده،؟یعنی به راهم ادامه بدم و هوا افزاری… بیشتر »

سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  مهدی

سلام
شاید خواب شما نشانه میل شدید نسبت به انجام آن بوده و برآورده شدن آن بخشی از امیال ناخوداگاه شما را ارضا کرده است. تمرین آن در واقعیت هم اگر از راه های درست باشد اشکال ندارد.

Cep
مهمان
Cep
2 ماه قبل

سلام. من یک بار خوابی دیدم که اصلا شبیه خواب معمولی نبود. فک کنم تجربه از طرف روحم تو یه دنیای دیگه بوده. اینطوری دیدم که تو یک دنیایی هستم که همه چیزش سیاهه و تو یک شهرش تو سیاره سیاه ظاهر شدم. کل اون شهر سیاه بود. موجودات انسان مانند و کاملا سیاه مثل سایه اونجا بودن که البته به محض اینکه اونجا ظاهر شدم، یک پسرهمسن خودم از جنس اونها به استقبالم اومد و انگار از قبل همو میشناختیم و من پیش اون اومده بودم تا دنیاشونو ببینم. تنها چیزی که تو اون دنیا نور میداد المنت ها… بیشتر »

رفتن به نوار ابزار