قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
فال بینی
فال بینانی که هر چه می گویند درست است!
جولای 26, 2018
هاله انرژی
اثر مخرب الکل و مواد مخدر بر هاله انرژی شما
جولای 27, 2018

میزان دوام شادی و غم

میزان دوام شادی و غم

میزان دوام شادی و غم

میزان دوام شادی و غم

فرض کنید همین الان به شما گفته شده معشوق یا همسر یا خلاصه هر کسی که دوستش دارید دار فانی را وداع گفته. چه قدر ناراحت می شوید؟ مسلما خیلی. اما این ناراحتی چه قدر طول خواهد کشید؟ اکثریت مردم تصور می کنند که با این اتفاق دیگر هیچ وقت روی خوشبختی را نمی بینند و تا ابد لباس سیاه می پوشند و مدام گریه می کنند ولی در نهایت تعجب خواهید دید که این غم فراموش نشدنی بعد از چند ماه فراموش شده و صدای قهقهه و شادی شما به خاطر مسائل جدیدی که پیش می آید مجددا به گوش می رسد. حتی ممکن است قرار ملاقات های جدیدی با افراد دیگر بگذارید و زندگی تان را از سر بگیرید.

 

میزان دوام شادی و غم

 

همین مسئله در مورد شادی ها نیز وجود دارد. اگر به شما بگویند همین الان چهل میلیارد تومان برنده شده اید چه احساسی پیدا می کنید؟ اگر از خوشحالی سکته نکنید احتمالا بسیار شاد می شوید و نقشه های زیادی با آن پول می کشید. اگر از شما بپرسند تا چند مدت شاد خواهید ماند؟ ممکن است بگویید تا سالیان سال ذوق خواهید کرد چون آرزویتان برآورده شده است. اما تحقیقات بر روی افرادی که بلیط های بخت آزمایی برده اند نشان داده است که خوشحالی آنها فقط چند ماه دوام آورده است و دوباره آدم غمگین سابق شده اند.

آقای مایک یکی از افراد ثروتمندی بود که به تازگی سود کلانی را از شرکت تازه تاسیسش به دست آورده بود. او تصمیم گرفته بود به رویاهای گذشته خود عمل کند و هر چیزی که قبلا به خاطر نبود پول نمی توانست بخرد را خریداری کند. او یک ویلای مجلل و باشکوه که جلوی آن مجسمه های غول پیکر از فاصله بسیار دور دیده می شدند خریداری کرد. آن ویلا فرقی با قصر نداشت. او به داشتن آن ویلا افتخار می کرد و تا چند ماه شاد بود ولی پس از آن، ویلا برایش تکراری و حتی احمقانه شده بود و فرقی با یک خانه معمولی نداشت. دوباره غمهای او بازگشت و حتی نگران تر از قبل بود چون باید هر روز به ویلا سر می زد و می دید آیا از آن دزدی شده است یا نه.

خوشی و غمها از هر نوع که باشند بلاخره تمام می شوند و حس های جدید جای آنها را می گیرند. اگر هم حس جدید خاصی وجود نداشته باشد همان حس های قدیمی که در اعماق ذهن ما انباشته شده اند مجددا به روی کار آمده و ما را خوشحال یا ناراحت می کنند.

تمام خوشی ها و ناراحتی ها فناپذیر هستند و هیچ کدام توانایی سیطره کامل بر ذهن آدمی را ندارد. بنابراین بهتر است روی چیزهایی وقت بگذارید که به شما شادمانی طولانی مدت تر و درونی تری می دهند مثل دنبال کردن علایق، گذراندن اوقات با دوستان واقعی، انجام کارهای خیرخواهانه و … همچنین بهتر است شادی های شما درونی باشد تا اگر روزی آن عامل بیرونی از بین رفت شادی شما همچنان باقی بماند. مدیتیشن منظم می تواند به شما در کسب شادمانی بی حد و حصر و فنانشدنی کمک کند زیرا آرامش درونی ذاتا شادی آور است و حالتی است که در آن غمی وجود ندارد. به علاوه به کمک مراقبه می توان دیدگاه خود را نسبت به سختی ها و شادی های موقت زندگی تغییر داد و به راحتی تحت تاثیر آنها نبود.

 

+7
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
3 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
مهمان
Ali
2 سال قبل

باسلام
من معمولاتوهیچ سایتی عضونمیشم که بخوام درموردکاراشون نظربدم “امادرموردمطالب شماکه تقریباشامل تمام پست هامیشه وقتی دقیق تروموشکافانه تربه مطالب گفته شده فکرمیکنم واقعامیبینم درسته وهیچ کم وکاستی نیست واقعاسایت عالی داریدبازم ازتون ممنونم

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  Ali

با سلام. سپاس از لطف شما

0
Mohamad
مهمان
Mohamad
1 سال قبل

سلام البته من عقیده دارم که دوام زمانی حس غم بسیار بیشتر از حس شادمانی است. دراین مورد باید روحیه مختلف افراد را نیز در نظر داشت. من یه داستان متفاوت از امام صادق شنیدم که گفتنش خالی از لطف نیست ایشان پسری داشتند که به مریضی سختی مبتلا میشه اصحاب امام هر روز ایشان را ناراحت میدیدند و جویای احوال فرزندش میشوند و ایشا#ن نیز میفرمایند عافیتی حاصل نشده تا اینکه روزی اصحاب امام را بشاش و روبراه میبینند با خوشحالی به ایشان میگویند شکر خدا مشخص است فرزندتان شفا یافته اند.امام میفرماید برعکس امروز فرزندم از دنیا رفت!… بیشتر »

رفتن به نوار ابزار