قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
گربه سیاه
تجربه ماورا – خواب با قدرت پارانرمال (ترجمه شده)
می 9, 2020
Zener cards کارت زنر
تمرین کارت های زنر
می 10, 2020

صحبت کردن به زبان دیگر در خواب

خواب و رویا

خواب و رویا

صحبت کردن به زبان دیگر در خواب

تعداد افرادی که در خواب و رویای خود با زبان دیگری که در آن مهارت چندانی ندارند صحبت می کنند کم نیست. برای مثال اگر زبان مادری شما فارسی است و فقط مقدار کمی فرانسوی بلد باشید شاید خواب هایی دیده باشید که در آن به راحتی به زبان فرانسه حرف زده اید و یا حداقل الگوی گفتاری شما شبیه زبان فرانسه است. میزان این خواب ها در بین زبان آموزان معمولا بیشتر است.

در مقاله ای که استفان داچ به نام “در رویاهای شما” نوشته است آمده است که شما نیازی ندارید به یک زبان خارجی کاملا مسلط باشید تا بتوانید آن را به راحتی در خواب صحبت کنید. ضمیر ناخودآگاه در گردآوری و به خاطر آوردن اطلاعات بسیار خوب است. بر عکس آن هم ممکن است. مغز شما شاید به خوبی زبان دیگر را بلد باشد ولی نتواند به حافظه مربوط به آن در طی رویا دیدن دسترسی پیدا کند بنابراین در رویای خود حتی نمی توانید چند کلمه خارجی حرف بزنید. این مشکل در مورد زبان مادری هم دیده می شود.

بنابراین صحبت کردن در رویا به زبان خارجی می تواند دو دلیل داشته باشد:

– سر و هم کردن لغاتی که شبیه آن زبان خارجی باشد ولی در اصل معنای خاصی نداشته باشد

– یا اینکه لغات و اصطلاحاتی که شما در بیداری در رابطه با یادگیری زبان و یا مشاهده یک فیلم خارجی به گوشتان خورده است و توجهی به آنها نکرده اید را ضمیر ناخودآگاه، همه آنها را ثبت و ضبط کرده است و در عالم رویا همان ها را حتی بدون آنکه معنای آنها را بفهمد به طور دقیق بازگو می کند.
شخصیت های رویای شما هم می توانند به زبان های دیگر صحبت کنند. برای اینکه مطمئن شوید کلمات آنها معنی دار است و یا فقط تقلیدی از ظاهر کلمات خارجی است اگر ممکن است وقتی بیدار شدید هر کلمه خارجی که در رویا شنیده بودید و هنوز به یاد دارید را روی کاغذ یادداشت کنید و بعدا از دوستانی که به آن زبان مسلط هستند سوال کنید که آیا چنین کلمه ای به فلان زبان معنی می دهد یا نه.

روان شناسان و عصب شناسان تحقیقات زیادی را در مورد ارتباط خواب دیدن و امکان یادگیری زبان جدید انجام داده اند و این تحقیقات همچنان ادامه دارد و نتیجه ثابتی به دست نیامده است. فقط می دانیم که ضمیر ناخودآگاه ما قادر به انجام کارهای شگفت انگیز زیادی است مانند موردی که بیمار به کما رفته بود و زبان مادری خود را فراموش کرده بود ولی وقتی به هوش آمد قادر بود آلمانی صحبت کند. ماجرا از این قرار بود که در سال ۲۰۱۰ یک نوجوان کروات بعد از یک هفته ماندن در کما به هوش آمد و متوجه شد که دیگر نمی تواند به زبان مادری خود صحبت کند ولی در عوض خیلی راحت، آلمانی صحبت می کند. زبانی که به تازگی در مدرسه شروع به یادگیری کرده بود.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
5 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
ناشناس
مهمان
ناشناس
2 سال قبل

سلام.این حرفم شاید نسبت به موضوع ارتباط کمی داشته باشه و یکمم مسخره اما من دو باری با فاصله ی زمانی چند روز یه رویای عجیبی دیدم.از اونجایی که من طرفدار موسیقی رپم موقعی که خوابیده بودم توی خوابم ویدیو هایی از رپکن مورد علاقم دیده بودم و توی اون ویدیو ها یادمه اشعارش کاملا جدید بود و چیزی که اصلا هیچ جا نشنیدم و در عین حال اشعار بسیار عمیقی بود و همینطور از لحاظ تکنیکی و فرم هم تو سطح بسیار خوبی قرار داشت و یادمه موقع شنیدنش توی خواب شگفت زده شدم.این میتونه ساخته ی ناخوداگاه خودم… بیشتر »

سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  ناشناس

با سلام.
اگر اصلا تا به حال آن جملات و ساختاربندی های مشابه آن را نشنیده بودید شاید تله پاتی بوده یا روح شما کلمات جدیدی دریافت کرده. همه چیز در خواب، ساخته ذهن ما نیست. می توانید این اشعار را یادداشت کنید و برای خود نگه دارید. بعضی شعرا از همین حالات توانستند شعرهای الهام شده خوبی بنویسند.

Javad7
عضو
2 سال قبل
Reply to  ناشناس

سلام رویا ها تو نقش گیری چیز های جدید مثل اختراعات و …..خیلی تاثیر دارند.من خودم ی بار تو رویا تو ماشین رادیو رو باز کردم دیدم داره اهنگ انگلیسی می خونه با صدای فلان خواننده انگلیسی و تا بحال نشنیده بودنش حتی یکم از ابیاتش هم که به انگلیسی بود یادم بود ولی وقتی تو نت سرچ کردم همچین اهنگ و شعری نبود…
خیلی جالب میشد اگه این توانایی رو بشه کنترل کرد و بشه از توانایی ضمیر ناخوداگاه تو رویا استفاده کرد و شعر سرود یا اختراع کرد 🙂

somayeh
عضو
2 سال قبل

مطلب جالبی بود من چند بار برام اتفاق افتاده که تو خاب به زبان انگلیسی اونم خیلی حرفه ای و با کلمات درست حرف میزدم در حالی که زبان انگلیسی رو نمیتونم تو واقعیت حرف نمیتونم انگلیسی حرف بزنم میتونم تا حدود منوسط بفهمم چی میگن ولی نمیتونم حرف بزنم ولی تو خاب خیلی روان حرف زدم

سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  somayeh

سلام
من هم چند بار خواب دیدم ترکی حرف می زنم و حتی برای خودم معنی می کنم ولی بیشتر معنی هایی که کرده بودم اشتباه بود 🙂

رفتن به نوار ابزار