قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

روح بخاری چیست؟ تعریف روح بخاری در بین فلاسفه اسلامی

تجربه ماورا
تجربه ماورا – تجارب ماورایی (نوشته مژگان قنبری)
ژانویه 6, 2021
تنبلی
چگونه در هفت مرحله بر تنبلى غلبه كنيم
ژانویه 6, 2021

روح بخاری چیست؟ تعریف روح بخاری در بین فلاسفه اسلامی

انواع روح

انواع روح

روح بخاری چیست؟ تعریف روح بخاری در بین فلاسفه اسلامی

روح بخاری را می توان لطیف ترین جسم انسان دانست که واسطه بین مجردات و ماده است و خود از ترکیب لطائف ارکان اربعه (یعنی صفرا، بلغم، سودا و دم) ایجاد شده است و توسط تنفس تغذیه می شود. روح انسان مجرد بوده و نمی تواند به طور مستقیم به جسم خاکی و کثیف انسان مرتبط شود و سنخیتی هم با یکدیگر ندارند. پس باید چیزی واسطه بین ارتباط این دو شود که همان روح بخاری است و دارای آخرین درجه جسمانیت است. هر چه قدر این روح بخاری از قدرت و تعادل بیشتری برخوردار باشد آثار قدرت روح در بدن بیشتر می شود. یکی از این راه ها اعتدال مزاج است که به موجب آن روح بخاری تقویت شده و از مادیات بیشتر فاصله می گیرد و محدودیت های مادی، کمتر گریبان گیر نفس ما می شود. راه دیگر اعتدال آن از طریق نفس می باشد.

اعمالی که وظیفه آن فقط برعهده نفس روح است توسط روح بخاری می تواند بر نفس صادر شود ولی خود روح بخاری قدرت خاصی ندارد. روح بخاری برخلاف روح، در همه حیوانات هم موجود است و اسباب حرکت و حس و حیات می باشد. می توان آن را مرکب نفس دانست که دستورات نفس را در بدن پیاده می کند. خود نفس مجرد بوده و دارای درک و تعقل می باشد و همان طور که گفته شد نمی تواند به طور مستقیم با جسم مادی ارتباط برقرار کند.

روح بخاری، ماهیت جاودانگی ندارد و بعد از آنکه بدن فیزیکی می میرد، آن هم متلاشی و فاسد می گردد در حالی که نفس ناطقه است که باقی و جاودان است.

در مورد نحوه تشکیل روح بخاری، اطبا اسلامی قدیم بر این عقیده بودند که وقتی انسان غذایی می خورد در صورتی که عناصر اربعه موجود در آنها با هم مخلوط شود و هضم غذا در معده انجام شود نتیجه صاف شده این عناصر، خون شده و وقتی این خون به خلوص بیشتری رسید روح بخاری در نتیجه آن ایجاد می شود.

وقتی انسان دچار بیماری می شود روح بخاری دچار اختلال شده و ناراحتی هایی پدید می آید. وقتی هم که این اختلال در روح بخاری بیشتر شود مرگ انسان فرا می رسد و روح بخاری کاملا از بین می رود و ارتباط نفس با جسم از بین می رود و روح به کالبد مثالی یا برزخی مجرد منتقل می شود. البته نظرات دیگری هم در مورد سرنوشت روح بخاری موجود است. برخی معتقد هستند که روح بخاری بعد از مرگ از بین نمی رود بلکه به عالم اثیری که حد واسط بین دنیای فیزیکی و عالم برزخ است منتقل می شود.

از آنجا که روح بخاری، دارای ویژگی های مادی، قدرت تغذیه از هوا و ماهیت متلاشی شونده پس از مرگ انسان را دارد بسیار شبیه کالبد اتری یا اثیری یا انرژی است که در بودیسم به آن اشاره شده است.

 

 

+1
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
javadsij
عضو
9 روز قبل

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون.بنده مباحث یکی از عرفا و اساتید سلوک حال حاضر رو دنبال می کردم ایشون شاگرد چند تا از عرفای خاص بودن و ظاهرا در حال حاضر کم کم دارن در بین اهل سلوک اسلامی معروف میشن.ایشون یه سری مباحثی راجع به روح بخاری داشتن.تو اون مباحث قویا تاکید داشتن هاله انرژی ای که امروزه زیاد راجع بهش صحبت میشه همون روح بخاری هست که از منافذ پوست بیرون زده.

0
سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  javadsij

سلام
جواد عزیز، خوب است که بحث هاله هم توسط اهل سلوک پذیرفته شده است. منطقی هم است که چیزی رابط بین روح و جسم باشد که با هر دوی آنها سنخیت داشته باشد. اگر کمی هم مادی باشد می تواند مشاهده شود یا از آن عکس برداری شود که الان از هاله می توان عکس برداری کرد.

+1
رفتن به نوار ابزار