قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
میدان انرژی
میدان انرژی بسیار قوی برخی افراد
آذر ۵, ۱۳۹۷
لذت انتقام
از بین بردن حس لذت انتقام
آذر ۵, ۱۳۹۷

دکمه پاک کردن اطلاعات از مغز

پاک کردن اطلاعات از مغز

پاک کردن اطلاعات از مغز

دکمه پاک کردن اطلاعات از مغز

هر چه قدر شما به چیزی فکر کنید و یا مهارتی را تمرین کنید مغز شما ارتباطات عصبی بیشتری را در آن مورد ایجاد می کند. به همین خاطر است که اگر بیشتر پیانو تمرین کنید بیشتر آن را یاد می گیرید و سلول های عصبی بیشتری را در این زمینه تحریک می کنید. این مسئله از قبل هم شناخته شده بوده است. ولی عکس این حالت چه طور؟ چگونه اطلاعاتی را از مغز خود پاک کنیم؟

معمولا اطلاعاتی که به خوبی وارد مغز ما نشده اند پروتئینی به نام C1q به پیام عصبی آنها متصل شده و سلول های مایکروگلیا (پاک کننده حافظه های به دردنخور) آنها را شناسایی کرده و از بین می برند. با این کار ذهن ما از اطلاعات سطحی و ناخواسته خلاص شده و فضا را برای دریافت اطلاعات جدیدتر باز می گذارد.

 

پاک کردن اطلاعات از مغز

 

برای شرح بهتر حالت بالا، زمانی را به یاد بیاورید که مطالب زیادی خوانده اید و مغز شما پر از اطلاعات بی خود گوناگون شده است و اصطلاحا مغز شما در حال انفجار اطلاعات است. این حالت در زمانی که دانش یا مهارت جدیدی یاد گرفته اید هم اتفاق می افتد. مغز نیاز دارد تا بسیاری از این اطلاعات را رها کند چون به طرز موثری در مغز شکل نگرفته اند. به همین خاطر اگر یک بار یک نت موسیقی را تمرین کنید احتمالا دفعه بعد حتی یادتان نمی آید چه نت هایی بوده.

پاک کردن این اطلاعات معمولا در زمان خواب صورت می گیرد و حدود ۶۰% چیزهایی که به ذهن خود جذب کرده ایم اگر همراه با یادگیری عمقی نباشد از حافظه پاک می شود تا فضا برای یادگیری جدید و بهتر باز شود (البته اطلاعات هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود و در بخشی از ناخودآگاه ذخیره می شود ولی در دسترس ذهن هوشیار ما نمی باشد).

همچنین بخوانید:   فواید به خاطر آوردن رویا و چگونگی به یاد آوردن رویا

به همین خاطر است که وقتی از خواب بلند می شوید احساس سبکی ذهن و آزاد بودن فکر را دارید و آماده یادگیری مطالب جدید هستید. از طرفی افرادی که بی خوابی دارند مغز آنها به خاطر اطلاعاتی که باید زمان خواب پاک می شدند تبدیل به جنگل شده و حتی ممکن است آنها را در دراز مدت به جنون برساند.

زمان هایی که ذهن شما خسته است چرت های ۲۰ دقیقه ای را فراموش نکنید تا سلولهای مایکروگلیا بتوانند اطلاعات بی خودی را حذف کنند.

چگونه دکمه دیلیت یا حذف برخی خاطره ها را در ذهن خود بزنیم؟

ارتباطات سیناپسی در مغز که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند برچسب می خورند تا پاک شوند. به عبارتی اگر به اتفاقی زیاد فکر نکنید و نسبت به آن بی توجه باشید خود به خود پس از مدتی از مغز پاک می شود. از طرف دیگر، اگر به چیزی خیلی فکر کنید و آن را مدام در ذهن خود تکرار کنید در این صورت ارتباطات سیناپسی آن موضوع در مغز قوی شده و دیگر به این راحتی ها پاک نمی شود.

اگر شما مدام به خیانت فلان کس فکر می کنید و دل کمتری به کار می دهید در این صورت ارتباطات نورونی کدام اطلاعات را در مغز تقویت می کنید و کدام زود پاک می شود؟ در مدتی کوتاه کم کم مغز شما در جهت فکر کردن به انتقام از خیانت و … شکل می گیرد و کار کردن را چیزی بیهوده می داند.

متاسفانه افرادی که وسواس از نوع تکرار خاطره ها را دارند مدام افکار خاصی را در ذهن خود مرور می کنند و نمی توانند به این راحتی از دست آنها خلاص شوند. کوچکترین و بی اهمیت ترین اطلاعاتی می تواند تبدیل به حافظه بلند مدت در آنها شود و تا قبل از آن با اشغال موقتی مغز، کارایی و یادگیری را پایین بیاورد.

همچنین بخوانید:   تیپ شخصیتی داوری کننده و ملاحظه کننده

 

پاک کردن اطلاعات از مغز

 

بنابراین برای رهایی از افکار مزاحم فقط سعی کنید روی آنها تمرکز نکنید و حواستان را پرت کنید. اگر می خواهید به هدف خاصی برسید مغز خود را از آن فکر مثبت اشباع کنید و ارتباطات نورونی دلخواه خودتان را ایجاد کنید. هر چه قدر به افکار خوب بیشتری فکر کنید به مدت طولانی تر و موثرتری در مغز شما باقی می مانند و رفتارهای شما را شکل می دهند ولی هر چه قدر به چیزهای منفی فکر کنید به آنها فرصت چسبیدن به مغز و کاهش توان و انرژی خود را داده اید.

 

مقالات مرتبط

همچنین بخوانید:   کاهش ارتباط با افراد ناخواسته، باعث احیای انرژی شما می شود
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار