قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
چرا گاهی افراد کم هوش موفق تر هستند؟
سپتامبر 22, 2018
غیب گویی با آب
استفاده از ذهن رویابین و ظرف آب برای غیب گویی (مطلب ویژه)
سپتامبر 24, 2018

تشریح چهار مهارت مهم در هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ

تشریح چهار مهارت مهم در هوش هیجانی یا EQ

قبلا در پست چرا افراد کم هوش موفق تر هستند به طور خلاصه در مورد مهارت های لازم مربوط به هوش هیجانی یا EQ صحبت شد که به دو گروه مهارت های فردی و اجتماعی تقسیم می شوند.

مهارت های فردی شامل خود آگاهی و مدیریت شخصی می شود:

خودآگاهی:

منظور از خودآگاهی همان قدرت درک عواطف و احساسات شخصی در موقعیت های مختلف می شود. باید بدانید در هر لحظه، تمایلات درونی و خواسته های شما چیست؟ آنها را از خود پنهان نکنید و سعی نکنید خودتان را بی احساس و قدیس نشان دهید. اگر چیزی شما را آزار می دهد حداقل این پیام را به گوش خودتان برسانید. البته قرار نیست احساساتی که درک می کنید را فورا بروز دهید بلکه اتفاقا باید روی آنها کنترل داشته باشید و تسلط کامل نسبت به واکنش های خود به دیگران داشته باشید.

بسیاری از افراد از اینکه از احساسات واقعی و دردناک خود در مورد یک حقیقت آگاه شوند طفره می روند و از رویارویی با عواطف حقیقی خود طفره می روند. البته همه احساسات شامل موارد منفی نمی شود بلکه درک عواطف مثبت هم بخشی از خودآگاهی به شمار می رود.

برای اینکه بتوانید احساسات خود را بیشتر درک کنید باید به منشا تولید آنها و اینکه چرا این قدر شدت دارند توجه کنید. اگر برای آنها دلیلی پیدا نمی کنید باید به شرایط فعلی خود که برانگیزاننده آن احساسات بوده توجه کنید.

ممکن است ساعت ها و حتی هفته ها طول بکشد تا به سرمنشا و دلیل بروز فلان عواطف و احساسات در خود پی ببرید ولی این اولین قدم در تقویت هوش هیجانی است.

 

هوش هیجانی یا EQ

 

مدیریت شخصی:

به کمک این مهارت می توانید به خوبی نقشه اجرایی کارهای خود را بکشید و بدانید که کی و چگونه عمل کنید. برای مثال شاید گاهی لازم باشد تا مدتها کاری نکنید و فقط اوضاع را بررسی کنید تا زمان لازم برای دست به کار شدن فرا برسد.
شما پس از آنکه نسبت به احساسات و افکارتان خودآگاهی پیدا کردید باید بتوانید آنها را جهت دهی کنید و در مسیر موثر استفاده کنید.

اما هوش هیجانی یا EQ به همین جا ختم نمی شود و علاوه بر خود، دیگران هم درگیر هستند.

مهارت های اجتماعی مربوط به هوش هیجانی هم شامل درک عواطف و رفتارهای دیگران و مدیریت کردن روابط خود با آنها است:

آگاهی از رفتار دیگران:

شما همان طور که رفتارها و عواطف خود را طی فرآیند خودآگاهی آنالیز می کنید باید برای بقیه هم چنین کاری را انجام دهید و بدانید که در آن لحظه چه اتفاقی برای آنها افتاده یا قرار است بیفتد و چه واکنشی احساسی دارند. بسیار مهم است که افکار خود را به آنها فرافکنی نکنید و آماده پذیرش این موضوع باشید که ممکن است احساسی که آنها دارند با شما فرق کند. بنابراین باید بتوانید به خوبی خود را به جای آنها بگذارید.

مدیریت روابط:

در این نوع مهارت شما باید بتوانید نسبت به احساسات و افکاری که دیگران در سر دارند عکس العمل خوب و صحیحی نشان داده و روابط را به شکل موفقیت آمیزی جلو ببرید و حتی اجازه ندهید که نگرش منفی افراد باعث دستپاچگی و از دست دادن عنان امور از طرف شما شود.
کسی که بتواند از عهده مدیریت روابط بر بیاید می تواند مرزهای ارتباطی خود با دیگران را شناخته و فایده ارتباط با آنها را بداند و افکاری که در سرشان می گذرد را بشناسد و نسبت به آنها پاسخ مناسبی دهد و ارزش های مشترک را کشف کند حتی اگر واقعا از آنها خوشش نیاید.

0 0 vote
Article Rating
0
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
رفتن به نوار ابزار