قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

تجربه نزدیک به مرگ به DMT و توهمات ارتباط ندارد و پدیده ای روحانی است

کندالینی
فیزیولوژی کندالینی
آگوست 2, 2020
تنبلی
چگونه عادت به تعویق انداختن کارها را کنار بگذاریم؟
آگوست 2, 2020

تجربه نزدیک به مرگ به DMT و توهمات ارتباط ندارد و پدیده ای روحانی است

تجربه نزدیک به مرگ

تجربه نزدیک به مرگ

تجربه نزدیک به مرگ به DMT و توهمات ارتباط ندارد و پدیده ای روحانی است

(این نوشتار چکیده ای از مقالات خارجی نوشته شده توسط تیم Timmermann Christopher (سال ۲۰۱۸) و Potts, M (2012) و کتاب Spiritual Science است).

تجربه نزدیک به مرگ یا Near-death experience پدیده ای پیچیده و معمایی حل نشده در علم روان شناسی، عصب شناسی و شاخه های دیگر طب است. در پدیده نزدیک به مرگ، شخص به طور کلینیکی برای مدت کوتاهی می میرد (یعنی ضربان قلب نمی زند و مغز هم هیچ فعالیتی نشان نمی دهد) ولی ادامه آگاهی مشاهده می شود و آن شخص هم پس از چند ثانیه تا چند دقیقه دوباره به زندگی باز می گردد.

متاسفانه تجربه نزدیک به مرگ، به خوبی از لحاظ نوروبیولوژیکی توضیح داده نشده است و تئوری های مختلفی در مورد ایجاد آن مطرح شده است مانند توهم ناشی از نرسیدن اکسیژن به مغز، عدم ثبت امواج مغزی در حالی که واقعا وجود دارند، آزاد شدن اندورفین ها، واکنش روانی به استرس شدید و دلایل دیگر که هیچ کدام نتوانسته است پدیده نزدیک به مرگ را توجیه کند.

همه این تئوری های مادی گرایانه مشکلات اساسی دارند. برای مثال اگر تصور کنیم که کمبود اکسیژن در مغز باعث شده است که فرد فکر کند تجربه نزدیک به مرگ داشته در این صورت تجربه او می بایست شامل توهمات بی نظم و آشفته به همراه گیجی و از دست دادن حافظه می شد ولی در یک تجربه نزدیک به مرگ واقعی، چیزهایی تجربه می شود که دارای معنا و مفهوم عمیق و واقعی هستند و حافظه انسان حتی نسبت به حالت عادی نیز فعال تر می شود (مانند حالت مرور کل زندگی در یک ثانیه). همچنین تجربه نزدیک به مرگ در حالتی رخ می هد که مغز هیچ فعالیتی ندارد. اگر بگوییم مغز فعالیت خفیفی داشته و دستگاه EEG آن را ثبت نکرده است در این صورت باید گفت که چنین فعالیت مغزی بسیار کم نمی تواند منجر به بروز توهماتی پیچیده، آگاهانه و شفاف شود. پس تجربه نزدیک به مرگ، توهم نیست و مغز آن را تولید نمی کند چون اگر تجارب زمان مرگ موقت ناشی از فکر خود انسان بود باید سیگنالی از طرف مغز ثبت می شد. به علاوه، اگر مغز در حالت مرگ موقت با فعالیت بسیار کم خود که حتی EEG هم نمی تواند فعالیت آن را ثبت کند توهم می زد، تجربه فرد می بایست خیلی نامفهوم، گنگ و تار می شد. ولی در تجربه نزدیک به مرگ، اشخاص ادعا می کنند که از حالت عادی هم هوشیارتر هستند و آگاهی بسیار شدید و شفافی دارند.

تئوری مادی گرایانه دیگر این است که تجربه نزدیک به مرگ یا NDE به خاطر ترشح مواد شیمیایی روان گردانی است که به طور طبیعی از مغز ترشح می شود مانند DMT. اگر نمی دانید این ماده چیست این کلمه مخفف dimethyltryptamine است و مانند LSD و ماشروم می تواند موجب توهم زدن شود. DMT به مقدار کم در مغز ساخته می شود و در زمان تولد و مرگ به اوج مقدار خود می رسد.
تحقیقات نشان داده است که تجربه نزدیک به مرگ، به خاطر DMT هم نیست.

اگرچه مصرف DMT باعث ایجاد حالاتی مشابه تجربه نزدیک به مرگ می شود ولی تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. از شباهت های بین این دو می توان به ایجاد حس آرامش، بالا رفتن حس ها، تغییر در درک زمان، احساس لذت و دیدن نور اشاره کرد. البته این ویژگی ها در سایر تجارب معنوی دیگر هم دیده می شوند و فقط در تجربه نزدیک به مرگ مشاهده نمی شوند. در تجارب نزدیک به مرگ عنصری بسیار قوی و روحانی تر وجود دارد و موجب می شود برخی افرادی که دچار مرگ موقت شده اند تغییرات روحی زیادی را تا آخر عمر خود احساس کنند. البته تجربه نزدیک به مرگ، فقط دارای حالات روحانی نیست بلکه ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از تجارب دیگر و مصرف یا ترشح DMT متمایز می کند. برای مثال چند ویژگی انحصاری مرگ موقت عبارت اند از:

– رسیدن به نقطه ای که ظاهرا بازگشتی وجود ندارد
– رو به رو شدن با ارواح اموات و یا شخصیت های مذهبی
– مرور کل خاطرات زندگی در عرض چند لحظه
– حالت عبور از یک تونل نورانی
– مشاهده ماجراهای واقعی که در اطراف پیکر ظاهرا بی جان او رخ می دهد

بنابراین نمی توان نتیجه گرفت که تجارب نزدیک به مرگ حاصل آزادسازی ناگهانی DMT از مغز هستند. دانشمندان حتی هنوز هم مطمئن نیستند که آیا مغز انسان می تواند DMT بسازد یا خیر هر چند که این ماده در غده پینه آل موش ها دیده شده است.

شواهد بیشتر برای رد ارتباط تجربه نزدیک به مرگ و DMT

یکی از بزرگترین دلایلی که امکان ارتباط مرگ موقت و ترشح DMT از مغز را رد می کند اثرات بعدی آنها است. بسیاری از تجارب نزدیک به مرگ، عمیقا زندگی فرد را مورد تغییر و تحول قرار می دهد. بعد از وقوع آن، ارزش ها و دیدگاه های فرد تجربه کننده می تواند کاملا عوض شود. برای مثال آنها کمتر، مادی گرا می شوند و منیت آنها کاهش پیدا کرده و حس دلسوزی و شفقت آنها بالاتر می رود. آنها معمولا هدف جدیدی برای زندگی خود پیدا می کنند و به سمت معنویات می روند. آنها گزارش می دهند که حساسیت آنها نسبت به زیبایی ها و باطن هر چیزی بیشتری شده است. همچنین ترس آنها از مرگ نیز کاهش پیدا کرده است.

بنابراین شگفت انگیز است که یک تجربه می تواند چنین اثرات طولانی مدت و عمیقی بر زندگی افراد بگذارد. محققان دریافتند کسانی که خودکشی کرده اند و حالت تجربه نزدیک به مرگ را داشته اند کمتر احتمال دارد که دوباره خودکشی کنند.

پس این یکی از شواهد مهمی است که نشان می دهد مرگ موقت و تجربه DMT چه قدر با هم تفاوت دارند و تجربه نزدیک به مرگ نمی تواند حاصل توهم و ساخته مغز باشد. از طرف دیگر، مواد روان گردان مثل همین DMT، خواب و توهمات دیگر نمی توانند اثرات عمیق و طولانی مدتی که تجربه نزدیک به مرگ به ارمغان می آورد را بر جای بگذارد. تجارب توهمی به زودی فراموش می شوند و محتوا و ارزش خاصی ندارند و فقط گاهی می توانند به انسان دید تازه ای در مورد محدودیت های خود بدهند و کمی متحول کننده باشند ولی میزان این دگرگونی ها و باورهای به دست آمده در اثر تجارب توهمی اصلا قابل مقایسه با حالت تجربه نزدیک به مرگ نیست.

 

 

3+
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Abolfazl
مهمان
Abolfazl
1 ماه قبل

DMT هم میتونه مثل تجربه ی نزدیک به مرگ زندگی ها رو متحول کنه و خودم کسایی رو دیدم که باهاش دیدشون به زندگی متحول شده.از طرف دیگه تجاربی که فرد با DMT بدست میاره شباهت خیلی زیادی با تجارب ماورایی داره مثل حس بی زمانی و حضور عمیق در لحظه ی حال،مرگ منیت و حس یگانگی با کل هستی(همون چیزی که ما بهش اشراق یا نیروانا میگیم)و این حس که همزمان هیچی نیستیم و در عین حال همه چی هستیم که فک کنم بدونید از تجربیات عارفانه ی والایی هستش که در نتیجه ی مرگ منیت به وجود میاد.دیدن… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  Abolfazl

با سلام ممنون از توضیحات شما. بله این ماده را ماده ای روحانی می دانند. کسانی هم که به طور مصنوعی آن را مصرف کرده اند موجودات تقریبا مشابهی را دیده اند که به آنها موجودات DMT گفته می شود. بعید نیست با تغییرات روحی در انسان، توازن برخی مواد شیمیایی در مغز عوض شود. کسانی که مراقبه جدی می کنند هم غده پینه آل بزرگتری دارند و هم میزان ترشح DMT در آنها بالا است. ولی متاسفانه این موضوع دست مایه مادی گرایان شده است که DMT یک ماده توهم آور است و پدیده های روحانی مثل مرگ موقت… بیشتر »

رفتن به نوار ابزار