قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
کندالینی
آیا کندالینی خطرناک است؟
سپتامبر 11, 2020
تستوسترون
نقش هورمون مردانه در تعیین میزان جذابیت زنان
سپتامبر 11, 2020

تاثیر مهارت در یک آسانا بر بدن و ذهن

آسانا یوگا

آسانا یوگا

تاثیر مهارت در یک آسانا بر بدن و ذهن

در یوگا، ۸۴ آسانای مهم و کاربردی وجود دارد. این آساناهای یوگا تاثیرات معجزه بخشی بر بدن و ذهن می گذارند و می توانند مکمل حرکات ورزشی دیگر باشند. البته آسانا ها فقط حرکات ورزشی نیستند. بلکه هر کدام از آنها می تواند تبدیل به راهی برای کشف عوالم درونی و بیرونی شود. نیازی نیست کسی در همه این ۸۴ آسانا مهارت کامل کسب کند. یوگی های با تجربه ممکن است سالیان سال فقط یک آسانا را تمرین کنند و راه معنوی خود را به کمک همان یک آسانا دنبال کنند.

شاید درک این موضوع برای انسان سخت باشد که چرا باید افرادی بیشتر عمر خود را فقط برای کسب مهارت در یک آسانا وقف کنند. وقتی انسان بتواند به مدت ۲ ساعت و نیم در یک آسانا، به راحتی و بدون تنش قرار بگیرد در این صورت به آساناسیدهی می رسد. آساناسیدهی یعنی بودن در وضعیتی راحت و آسوده در یک موقعیت بدنی. کسی که به این مرحله برسد هر چه را از آگاهی درونی نیاز داشته باشد به دست می آورد. ولی این امر چگونه ممکن است؟ چگونه با نشستن در یک وضعیت فیزیکی می توان به دانش هایی عمیق دست یافت؟

برای روشن شدن موضوع، تلویزیون را مثال می زنیم. وقتی تلویزیون را در یک جا قرار می دهیم و آنتن آن را به طور ثابت و در جهت درست تنظیم کنیم تمامی سیگنال های مربوط به دریافت صوت و تصویر را می تواند دریافت کند و اطلاعاتی از سراسر جهان نمایش دهد. انسان نیز همین گونه است. درک انسان بستگی به این دارد که چه چیزهایی را دریافت کرده و می کند. کار اصلی یوگا نیز تسهیل بخشیدن در افزایش ادراکات است. وقتی موقعیت بدنی توسط یک آسانا در راستای صحیحی قرار گیرد اطلاعات نامرئی جهان بیرونی و درونی نیز قابل فهم می شوند زیرا همه این اطلاعات در حافظه مخفی ما نیز وجود دارد.

پس نباید قدرت آسانا یوگا را دست کم گرفت و آنها را محدود به ورزش فیزیکی برای تناسب اندام در نظر گرفت. یوگا یعنی یکی شدن. یعنی ۲ چیز، یکی شوند. ما فقط ۲ چیز داریم. یکی خود فرد و دیگری بقیه چیزهایی که شامل خود فرد نمی شود. به عبارت دیگر این دو چیز شامل ۱- درون و ۲- جهان بیرونی می شود. هدف یوگا این است که یگانگی بین این دو ایجاد کرده و همه چیز یکی شود. به همین دلیل از چیزهایی آگاهی پیدا می کنید که فقط مربوط به مسائل شما نیستند. آسانا یوگا نیز روشی است فیزیکی برای رسیدن به این مقصود.

اما چرا آسانا یوگا برای این منظور راحت تر است؟ چرا یک روش فیزیکی؟ شما اگر بخواهید با تمرینات ذهنی کار کنید ذهن شما هزاران تقلب را مرتکب می شود تا حواس شما را پرت کرده و حتی از ادامه تمرین باز دارد. ولی بدن فیزیکی مطمئن تر و رام تر است و می توان به کمک آساناها به این یگانگی نیز رسید. علاوه بر این نیز به حس شادی درونی، هماهنگی و از همه مهم تر به تعادل خواهیم رسید. هیچ کاری بدون داشتن تعادل به خوبی انجام نمی شود. مهم نیست چه شغلی داشته باشید و در چه رشته ای تحصیل کنید. داشتن تعادل ذهنی و فیزیکی است که باعث می شود شما از هوش برتر خود در راه موفقیت استفاده کنید. در غیر این صورت هر چه قدر هم دارای کیفیت های عالی باشید همه آنها بدون داشتن این تعادل و هماهنگی هدر می رود (برگفته از سادگورو).

در ویدیوی زیر می توانید مرور سریعی از این ۸۴ آسانا را مشاهده کنید:

مشاهده ویدیو از نماشا

 

 

3+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest
6 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
مهمان
رضا
14 روز قبل

من امروز، حتی سالیان پیش شروع به تمرین گذر انرژی می کنم، بعد یک مدت مثل یکی دو ماه تمرین در اخر احساس می کنم ماری در قسمت فوقانی مغزم قرار گرفته و آنجا با انرژی زیادی حرکت می کند و می خواهد کاسه سرم را بشکافت و بیرون بی اید ولی نمی تواند، می خواستم بدونماین ناشی از چیست، ایا من همه چاکرا ها رو باز کردم فقط چاکرای آخر مانده که این حس سراغم می آید؟

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  رضا

با سلام
به طور قطع نمی توان گفت دلیل آن چه چیزی است. اگر مسیر حرکت انرژی را از نواحی پایین تر بدن به سمت بالا راحت تر احساس می کنید شاید نشانه جریان انرژی باشد. ولی اگر این حس موضعی است نیاز است روی چاکرای زیرین هم کار شود.
موفق باشید

0
رضا
مهمان
رضا
14 روز قبل

من در دوران دبیرستان ام اراده می کردم در عرض کمتر از یک ثانیه وارد برونفکنی و نور سفید جدایی می شدم یعنی در آن واحد حس بختک و جدایی روح به اختیار خودم بود انجام این پدیده برام جالب بود یعنی قبل اینکه دراز بکشم در هوا اختیار می کردم و قبل اینکه سرم به بالش برسه حالت بختک به سراغم میومد و روحم به زور می خواست بدنمو ترک کنه که من مانع می شدم بعدش بدن درد می گرفتم، علت ترس از مرگ و اینکه اون موقع احساس می کردم اتاقم پر آدم هست که کنارم ایستادن… بیشتر »

Last edited 14 روز قبل by رضا
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  رضا

با سلام
وقتی انسان سن کمتری دارد دست یابی به برخی تجارب معنوی برای او به خاطر مشغولیت کمتر ذهنی و پاکی ضمیر راحت تر است ولی ممکن است به خاطر نداشتن تجربه و آگاهی لازم، سود چندانی از آنها نبرد. از هر سنی شروع کنید دیر نیست. شما قبلا بدون تمرین می توانستید این کارها را بکنید ولی همچنان تمریناتی وجود دارد که آن قدرت ها را این بار با علم و آگاهی به دست آورید.
موفق باشید

0
حمیدرضا ارجمندی
مهمان
حمیدرضا ارجمندی
13 روز قبل

سلام اگه ممکنه درباره مدیتیشن TM مطلب قرار بدید ممنون

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین

با سلام
ممنون از پیشنهاد شما. سعی می شود مطلبی در مورد آن تهیه شود.
موفق باشید

0
رفتن به نوار ابزار