قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
خوشحال بودن
باورهای اشتباه درباره خوشحال بودن که انسان را به فلاکت می کشاند
آوریل 24, 2019
تلقین پس هیپنوتیزمی
آیا یک تلقین پس هیپنوتیزمی تا آخر عمر پایدار است؟
آوریل 24, 2019

به خاطر سپاری مطالب با صحبت کردن در مورد آن

به خاطر سپاری

به خاطر سپاری

به خاطر سپاری مطالب با صحبت کردن در مورد آن

روش های تقویت حافظه بسیار متنوع می باشد و هر کدام ممکن است برای طیف خاصی از افراد به خوبی جواب دهد. داشتن حافظه قوی نه تنها برای محصلان بلکه برای سخنرانان و حتی افرادی که قصد دارند کارهای عادی روزانه خود را به یاد بیاورند بسیار مهم است. چه کسی است که از قدرت حافظه بی نیاز باشد؟

حتما شنیده اید که اگر می خواهید چیزی را یاد بگیرید ابتدا سعی کنید آن را به فرد دیگری یاد دهید. بسیاری از افراد قبل از آنکه شغل تدریس را انتخاب کنند در به خاطر سپاری مطالب مشکلات متعددی داشته اند ولی وقتی شروع به آموزش و انتقال اطلاعات به دیگران کرده اند نه تنها قدرت درک و اعتماد به نفس و تمرین آنها در مورد حفظ کردن مطالب بالا رفته بلکه با هر بار تکرار و بازآموزی به دیگران، آن مطالب را بهتر به خاطر سپرده و بسیار دیرتر فراموش می کنند.

مسئله دیگر این است که بتوانید مطالب را از زبان خودتان به شخص دیگر بگویید. در یک آزمایش دو گروه از افراد انتخاب شدند. در گروه اول افراد باید مطالب را دقیقا از روی کتاب به بقیه آموزش می دادند ولی در گروه دوم باید بدون تکیه بر محتوای کتاب و با کلمات خود به بقیه تدریس می کردند. در انتها اعضای گروه دوم توانستند مطلب را راحت تر حفظ کنند.

بنابراین صحبت در مورد یک چیز می تواند به یادگیری شما و حفظ مطلب کمک زیادی کند. نه تنها بهتر است مطالب از زبان خودتان بیان شوند تا موضوع را بهتر متوجه شوید بلکه توضیح و بسط موضوع با استفاده از کلمات خودتان هم می تواند کمک کند تا بعدا اطلاعات را به راحتی به خاطر بیاورید.

قرار نیست برای یک کلاس پرجمعیت چیزی را توضیح دهید بلکه می توانید برای دوست خود و یا کسی که در کنار شما شام می خورد سخنرانی کنید. نکته مهم فقط این است که کلمات را به شیوه ای که گفته شد به شخص دیگری منتقل کنید تا راحت تر آن مطلب را حفظ شوید.

اگر شخص دیگری را سراغ ندارید می توانید در جلوی یک دوربین شخص همانند یک معلم برای خود مطالب را بازگو کنید و یا صدایتان را ضبط کنید. حتی برخی افراد ترجیح می دهند مطالب را برای حیوانات اهلی داخل خانه خود توضیح دهند که ایده متفاوت و جالبی است.

نکته آخر اینکه وقتی مطالعات شما تمام شد چند دقیقه در تاریکی بمانید و به مغز خود استراحت دهید. تحقیقات نشان داده است که جذب اطلاعات به حافظه شما وقتی که اجازه دهید مغزتان استراحت کرده و اطلاعات را پس از یادگیری پردازش کند به میزان ۱۰ الی ۳۰ درصد بهتر عمل می کند.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار