قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تجربه نزدیک به مرگ در کودکان
تجربه نزدیک به مرگ در کودکان چه مفاهیمی را می تواند داشته باشد؟
جولای 7, 2020
افزایش دو برابر بازدهی
بیش از صد مطالعه نشان داده که این روش ساده باعث افزایش دو برابری بازدهی کار می شود
جولای 7, 2020

برخی مشکلات روانی و جسمی مربوط به داشتن IQ بالا

مشکلات IQ بالا

مشکلات IQ بالا

برخی مشکلات روانی و جسمی مربوط به داشتن IQ بالا

همه ما دوست داریم فردی باشیم که IQ بالا دارد چون احساس می کنیم با ضریب هوشی بالا می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد و چالش هایی که بقیه دیرتر از پس آن بر می آیند را زودتر رد کنیم. ولی شاید با خواندن این مقاله متوجه شوید که داشتن IQ بالا خود می تواند مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد.

مطالعه ای جدید که به سرپرستی Ruth Karpinski در ژورنال Intelligence به چاپ رسیده است گزارش کرده است که افراد بسیار باهوش معمولا ریسک زیادی در ابتلا به انواع مختلف مشکلات روانی و فیزیولوژیکی دارند. همچنین احتمال بروز مشکلات مربوط به واکنش های استرسی نسبت به محرک های محیطی و ارتباط مغز با سیستم ایمنی را دارند.

بخش قابل توجهی از افراد با IQ بالا ( ضریب هوشی حدودا بالای ۱۳۰) در زندگی روزانه به خاطر عواطف خاص و فیزیک بیش از حد قابل تحریک، در رنج و ناراحتی به سر می برند.

طبق تئوری مطرح شده توسط Karpinski افرادی که دارای توانایی شناختی بالا هستند عواطف و رفتارهای بیش از حد هیجانی نسبت به محیط خود دارند. به دلیل اینکه آگاهی آنها از محیط اطراف بالا است بنابراین سیستم عصبی مرکزی بیش از حد هیجانی و واکنش دهنده را دارند.

کوچکترین عامل تحقیر کننده مثل وجود برچسب لباس و یا شنیدن صدایی نامتعارف می تواند در آنها باعث واکنش استرسی مزمن و سطح پایین شده و ممکن است واکنش های فیزیکی بی اندازه ای را به دنبال داشته باشد. وقتی اعصاب سمپاتیک شدیدا تحریک شوند این افراد خود را در حالت جنگ و گریز ادامه دار و یا حالت یخ زده احساس می کنند که همین می تواند باعث یک سری تغییرات در سیستم ایمنی و تنظیم رفتارها توسط مغز، حس و حال و عملکرد ذهنی و بدنی شود.

در تحقیق مربوطه، ۳۷۱۵ نفر آمریکایی با ضریب هوشی بالای ۱۳۰ انتخاب شدند. وضعیت سلامتی آنها از جهات گوناگون بررسی شد مثل تجربه استرس، تغییرات نوسانی خلق و خو، بیش فعالی-کم توجهی، اوتیسم و سایر اختلالات روانی دیگر به همراه بیماری های جسمی مثل خودایمنی، آلرژی و آسم. سپس نتایج به دست آمده با سایر قشر عادی جامعه مورد مقایسه قرار گرفت.

اگر داشتن IQ بالا یکی از دلایل مهم این اختلالات و بیماری ها نبود در این صورت باید نتایج کلی یکسانی بین این دو گروه دیده می شد. ولی مشاهده شد که نتایج با هم اختلاف زیادی دارند. برای مثال اگر درصد ابتلا به اضطراب در جمعیت عادی ۱۰% بود در گروهی که ضریب هوشی بالا داشتند این مقدار، ۲۰% بود. این نشان می دهد که گاهی ضریب هوشی بالا می تواند میزان ابتلا به انواع اختلالات روانی و مشکلات جسمی را ۲ تا ۴ برابر کند.

بنابراین ضریب هوشی بالا درست است که مانند هدیه ای مادرزادی می تواند در برخی زمینه ها به افراد کمک کند ولی متاسفانه چنین افرادی در طول زندگی خود ممکن است حالات شدید خاص و تحریک پذیری بیش از حد را نشان می دهد که می تواند چنان به حالتی شاخص تبدیل شود که آنها را در بسیاری از سطوح زندگی فلج کند و مانع پیشرفت آنها شود.

 

 

5 2 votes
Article Rating
5+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Falah
مهمان
Falah
19 روز قبل

واقعا عالی بود ممنون از ادمینی نیلوفر خانم بابت این پست . واقعا عالی

0
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
رفتن به نوار ابزار