قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

اثرات منفی مسکالین و سایلوسبین (کاکتوس سن پدرو و قارچ جادویی)

بایگانی آکاشیک
بررسی بیشتر موضوع داده های آکاشیک (پست ویژه)
فوریه 25, 2021
خواب روشن
آزمون های واقعیت چگونه کار می کنند؟
فوریه 25, 2021

اثرات منفی مسکالین و سایلوسبین (کاکتوس سن پدرو و قارچ جادویی)

کاکتوس سن پدرو

کاکتوس سن پدرو

اثرات منفی مسکالین و سایلوسبین (کاکتوس سن پدرو و قارچ جادویی)

شاید در مورد اینکه بعضی از شمن ها از کاکتوس های خاصی مثل سن پدرو که دارای ماده ای به اسم مسکالین هستن شنیده باشید و بخواید بدونید آیا واقعا می شه سفر معنوی با این کاکتوس و انواع مشابه اون داشت؟ یا اینکه فقط دچار توهم و اثرات منفی دیگه اون می شید؟ آخر مقاله در مورد قارچ جادویی و ماده توهم زای اون به اسم سایلوسبین هم صحبت می شه.

تاریخچه کاکتوس سن پدرو

شمن ها یا بومیان قاره آمریکا هزاران ساله که از کاکتوس سن پدرو و خواص توهم زایی که به خاطر وجود ماده ای به اسم مسکالین داره برای تغییر سطوح آگاهی و ارتباط با ابعاد دیگه حیات استفاده می کنن. وقتی برای اولین بار اروپایی ها به قاره آمریکا رسیدن با این کاکتوس آشنا شدن و اسم اون رو سن پدرو یا San Pedro گذاشتن. دلیل نام گذاری اون هم به خاطر سنت پیتر بود که باور داشتن نگهبان ورود به بهشته. شمن ها از این کاکتوس، استفاده های دارویی هم می کردن و از خاصیت توهم زایی اون معمولا در قالب روش های مراسمی استفاده می شد. بعدا که سایر کشورهای جهان این کاکتوس رو شناختن شروع به سوء استفاده های بی رویه از کاکتوس سن پدرو و روشی برای خوش گذرونی و سرخوشی و توهم زدن های دسته جمعی کردن.

 

کاکتوس سن پدرو

 

چیزی که باعث اهمیت کاکتوس سن پدرو شده وجود ماده توهم زا به اسم مسکالین هست که تو بعضی از کاکتوس های دیگه هم وجود داره. به نظر می رسه که کاکتوس سن پدرو اولین گیاه توهم زایی باشه که انسان ها از اون استفاده کردن و توی تاریخ هم ثبت شده و گذشته ای چندین هزار ساله داره. مثلا می شه از اولین تاریخ استفاده اون رو ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دونست. حتی سنگ تراشی های بسیار قدیمی از این کاکتوس تو مناطق پروی شمالی هم کشف شده.

اثرات کاکتوس سن پدرو

۱- تاثیرات فیزیکی:

– افزایش فشار خون
– افزایش ضربان قلب
– تغییر الگوی تنفس
– ضعف
– گیجی
– از دست دادن اشتها
– عرق کردن شدید
– گشاد شدن مردمک چشم
– حالت تهوع
– استفراغ
– تب
– کم شدن کنترل روی اعضای بدن که می تونه باعث شه افراد نتونن به خوبی حرکتشون رو کنترل کنن و به خودشون صدمه بزنن.

 

توهم کاکتوس سن پدرو

 

۲- تغییرات الگوی فکری:

کسایی که کاکتوس سن پدرو رو مصرف می کنن ممکنه تجارب متفاوتی داشته باشن. مثلا یکی ممکنه به سختی بتونه روی اشیا تمرکز کنه و یا نتونه به یه موضوع یا شی توجه طولانی کنه. تغییرات توی حال و هوای آدم خیلی سریع اتفاق میفته. مثلا یه لحظه خیلی خوشحاله ولی چند لحظه بعد غمگین می شه. احساس اضطراب می تونه خیلی شدید بشه. فرد ممکنه فکر کنه تو حالت رویا گونه قرار داره و احساس خوشی کاذب و تغییر توی دریافت هاش ایجاد می شه.

(البته بسته به اینکه طرف، اصطلاحا سفر خوب یا بد داشته باشه ممکنه چیزهای منفی کمتر یا بیشتری ببینه و حملات روانی رو تجربه کنه یا نکنه)

۳- توهم زدن:

– دیدن رنگ ها به صورت واضح تر و درخشان تر
– شنیدن صداها به صورت واضح تر
– تغییر توی درک زمان: مثلا شاید گذر زمان رو آهسته تر حس کنه
– تغییر توی درک فضا: ممکنه فرد حس کنه که اشیا، مرز ندارن
– تقویت حالت حس آمیزی مثلا یکی بتونه صداها رو به صورت رنگ ببینه و یا بوها رو بچشه
– تغییر در مورد حس بدن: ممکنه فرد، خودش رو سنگین تر و یا سبک تر از حالت عادی حس کنه
– وقتی قدرت توهم بالاتر باشه ممکنه توهمات دیداری و شنیداری کامل هم سراغ فرد بیان مثلا چیزایی ببینه که نیستن و یا چیزایی بشنوه که منبع صدای واقعی ندارن
– دیدن هاله دور انسانها، گیاهان و حیوانات

 

کاکتوس سن پدرو

واضح تر و درخشان تر شدن رنگ ها در این نوع توهم

 

مدت اثر کاکتوس سن پدرو بسته به اینکه چه مقدار مصرف شده باشه می تونه حدودا بین ۱۰ الی ۱۶ ساعت (کمی بیشتر یا کمتر) باشه و همچنان اثرات اون تا چند روز دیگه هم به صورت محدود باقی بمونه. این کاکتوس باعث مقاومت هم می شه یعنی هر بار باید مقدار بیشتری مصرف شه تا همون اثرات قبلی رو داشته باشه.

آیا کاکتوس سن پدرو خطرناکه؟

این کاکتوس به خاطر داشتن مسکالین، توهم زا هست. همین می تونه باعث شه که اگه موقع مصرف اون، محیط اطراف خودتون رو نشناسید و جای خطرناکی باشید کار دست خودتون بدید. هر چند که گزارش زیادی در مورد اعتیاد فیزیکی به اون نیست ولی آسیب های دیگه می تونه داشته باشه از جمله:
– ایجاد نقص توی نوزاد زنانی که موقع بارداری، مسکالین مصرف می کردن
– اگه کسی زیاد کاکتوس های حاوی مسکالین رو مصرف کنه ممکنه حتی زمانی که اون رو مصرف نمی کنه هم دچار توهم و فلش بک بشه.
– ممکنه باعث وخیم تر شدن مشکلات روانی قبلی افراد مصرف کننده بشه.

 

کاکتوس سن پدرو

 

اثرات منفی کاکتوس سن پدرو مسکالین بر معنویت

گفته می شه که مسکالین باعث فعال شدن چاکرای قلب و گلو می شه و کسی که اون رو مصرف می کنه به همین خاطر ممکنه احساس عشق بی نهایت و امکان ارتباطات روحی بکنه. ولی باید دونست که باز شدن بیش از حد یک چاکرا خودش می تونه مشکل ساز باشه و گیاهان اصطلاحا مقدس که برای باز شدن چاکراها به کار می ره ممکنه روند طبیعی کارکرد یک چاکرا رو مختل کنه و حالتی مثل انفجار انرژیکی رو توی اونها ایجاد کنه. همچنین گفته می شه مسکالین باعث تمرکز بهتر و حفظ حالت بودن در لحظه حال می شه در حالی که تو بعضی افراد ممکنه عکس این حالت اتفاق بیفته و حتی نتونن چند لحظه روی یه چیز تمرکز کنن. یه اثر دیگه ای که تصور می کنن ایجاد می شه از بین رفتن ایگو یا منیت هست که باعث می شه فرد بتونه از مرز خودش بیرون بیاد و احساس کنه با هستی یکی شده. به این حالت، Ego Dissolution یا Ego Death گفته می شه که موقع مصرف بعضی از انواع توهم زاهای دیگه مثل LSD هم تجربه می شه.

 

مرگ ایگو کاکتوس

 

توجیه علمی برای پدیده مرگ ایگو یا Ego Death موقع مصرف مواد توهم زا چیه؟

چون این حالت توی مصرف LSD شدت بیشتری داره و احتمالا مکانیسم عمل اون مشابه گیاهان توهم زا هست بنابراین از مطالب مقاله مربوط به اون که ۱۳ آوریل توی ژورنال Current Biology: Cell Press منتشر شده استفاده می کنیم. توی این مقاله، مغز انسان موقع مصرف LSD عکس برداری شده تا فرآیند مصنوعی محو شدن منیت یا خود رو بهتر بتونیم بشناسیم. توی این مطالعه از ۱۵ داوطلب استفاده شد و مشاهده شد که توی این حالت، توی بخش های پیشرفته و مهم مغز، فعالیت های عصبی زیادی صورت می گیره. به علاوه، افزایش پیوستگی فعالیت عصبی هم بین نقاطی از مغز که تو حالت عادی به صورت مجزا فعالیت می کنن دیده شد. همچنین بخشی از لوب پیشانی مغز که مسئول خودآگاهی هست هم فعالیت بیشتری پیدا کرد. بین همین بخش از مغز و نقاط پردازش حسی که قراره اطلاعات رو از جهان اطراف بگیرن هم ارتباطات بیشتری شکل گرفت.

همه اینا یعنی که این ماده توهم زا باعث می شه که انتقال اطلاعات بین بخش های مختلف مغز بیشتر بشه و ارتباط عمیق تری بین حس از خود و محیط اطراف شکل بگیره و دوگانگی از بین بره و حس کنیم با اطراف یکی هستیم.

 

مسکالین

 

تحقیق دیگه ای که تو این زمینه ولی این بار در مورد تاثیر ماده توهم زای سایلوسایبین انجام شده نشون داده که این ماده روی بخش هیپوکامپ مغز هم اثر می ذاره. هیپوکامپ توی شناخت خودآگاهی و امور مربوط به خود نقش زیادی داره. مواد توهم زا باعث می شن که ارتباطات عصبی هیپوکامپ محدودتر بشه و نتونه اطلاعات لازم در مورد “خود” رو به دست بیاره و موقتا سرکوب بشه. همچنین وقتی میزان فعالیت گلوتامات توی بخش mPFC مغز که اون هم توی شناخت خود و ایجاد حس فردی و فکر کردن به خود نقش داره بیشتر بشه میزان منیت کم می شه و حالت مرگ ایگو شدید تر می شه مخصوصا اگه فرد مصرف کننده مواد توهم زا، تو حالت اضطراب باشه. اگه مصرف مواد توهم زا به صورت طولانی باشه ممکنه باعث شه که مغز به طور دراز مدت دچارتغییر بشه و این حس مرگ منیت رو موقعی که ماده توهم زا مصرف نمی شه هم داشته باشه.

آیا حس از دست رفتن منیت به کمک مواد توهم زا شبیه حالتی هست که این محو شدن منیت به کمک مراقبه و مدیتیشن انجام می شه؟

تحقیقات مختلفی که توی این زمینه نشون داده مشخص کرده که تفاوت هایی بین فعالیت های مغزی و همچنین آثار روانی جانبی اون بین کسی که ایگوی خودش رو توسط مواد توهم زا از بین برده باشه یا اینکه مراقبه کرده باشه وجود داره که توصیه می کنم این منبع رو چنان چه به زبان انگلیسی مسلط هستید بخونید.

لینک مقاله

معرفی قارچ جادویی یا مجیک ماشروم و خطرات آن

بعد از اینکه کاکتوس سن پدرو رو شناختید بد نیست که نگاهی هم به مجیک ماشروم بندازیم چون مرتبط با مطلب قبلی هست.

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم به خاطر داشتن ماده ای به اسم سایلوسبین (یا سایلوسایبین یا سیلوسایبین Psilocybin) خاصیت توهم زایی داره. از این قارچ ها تو تاریخ برای تسهیل کننده راه معنوی و درمان امراض استفاده می شده ولی امروزه مورد سوء استفاده قرار گرفته و سرنوشتی مثل کاکتوس سن پدرو پیدا کرده. چون سایلوسیبین بعد از اینکه وارد بدن می شه روی سطح سروتونین اثر می ذاره پس باعث دریافت های عجیب می تونه بشه. اثرات اون بعد از ۲۰ تا ۴۰ دقیقه مصرف قارچ شروع می شه و حدودا تا ۶ ساعت ادامه پیدا می کنه.

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم

 

اثرات مصرف مجیک ماشروم:

– توهم بینایی، شنیداری و حسی (البته توهمات ماشروم خیلی شدید نیستن و بیشتر شامل تغییر شکل چیزهایی که توی محیط هستن می شه).
– سرخوشی
– اختلال در درک گذر زمان
– پارانوئید
– ترس
– اضطراب
– گیجی
– خواب آلودگی
– گشاد شدن مردمک چشم
– ضعف عضلات
– حالت تهوع
– افزایش فشار خون و ضربان قلب
– افزایش موقت قدرت بینایی
– حس آمیزی
– حالت مرگ ایگو که قبلا توضیح داده شده

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم

 

این قارچ، توی علم پزشکی ممکنه به صورت کنترل شده برای درمان افسردگی، سرطان، برخی بیماری های روانی و درمان اعتیاد استفاده بشه. ولی مصرف خودسرانه اون می تونه تو دراز مدت باعث بشه که تغییراتی توی شخصیت ایجاد بشه و حالاتی مثل فلش بک (تجربه دوباره اثرات ماده توهم زا بدون مصرف اون) رخ بده.

اثرات منفی سایلوسبین

– ممکنه با انواع قارچ های سمی دیگه اشتباه شه و فرد رو به مسمومیت بکشونه
– اگه کسی سابقه مشکل روانی داره احتمال داره اون رو شدیدتر کنه
– ایجاد حالت فلش بک بعد از قطع مصرف ماشروم
– داشتن بعضی تداخلات دارویی

 

مجیک ماشروم

 

آیا مجیک ماشروم خاصیت معنوی داره؟

بعضی ها اعتقاد دارن مصرف قارچ جادویی باعث می شه که تجارب روحی زیادی پیدا کرد و همون چیزایی که تمرینات عادی معنوی مثل مدیتیشن به دست میاد توسط این قارچ هم قابل دست یافتنه. کتاب ها و مقالات مختلفی نوشته شده که نویسنده و داوطلبین مورد آزمایش، ادعا می کردن با مصرف این قارچ تونستن به اوج معنویات برسن. دانشمندای دیگه این نوشته ها رو مورد انتقاد زیادی قرار دادن چون نه از گروهی به اسم شاهد که قارچ مصرف نکرده بودن استفاده شده بود و نه تاثیرات دراز مدت معنوی این توهم زاها بررسی شده بود (که البته آزمایش های جدیدتر این مشکلات رو هم پوشش داد و نتایج واضح تری به دست اومد). محقق دیگه ای هم گفت که تجارب این افراد بیشتر شبیه کسایی هست که تعادل شیمیایی مغز اونها به هم خورده تا کسی که واقعا از لحاظ روحی بیدار شده باشه. پس نظرات متناقضی در مورد اثرات معنوی مجیک ماشروم وجود داره.

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم

 

اثر مجیک ماشروم روی مغز

مقاله جالبی در مورد اثرات مجیک ماشروم بر مغز تو ژورنال Human Brain Mapping چاپ شده که می گه ماده موثره اون می تونه باعث بشه که مغز ما طوری جهت داده بشه که فقط توی حالت رویا دیدن اون رو تجربه می کنیم. همچنین ممکنه فعالیت های مغزی طوری تغییر کنه که دید ما برای همیشه نسبت به جهان عوض بشه. وقتی روی ۱۵ نفر داوطلب مطالعه شد دیده شد که عملکرد مغزی اونها در ارتباط با حافظه و احساسات بیشتر شده و شبیه وقتی می شه که انسان در حال رویا دیدن هست. به خاطر همین به تجربه مصرف ماشروم، حالت رویای بیداری هم می گن. تو این حالت ممکنه مغز وارد الگوهای غیرآگاهانه بشه اون هم وقتی که مصرف کننده، بیداره. ولی از اون طرف، قسمت هایی از مغز که مسئول فرآیند های شناختی هست فعالیت کمتری پیدا می کنه. حالت مرگ ایگو هم در حالی رخ می ده که احساسات بیدار هستن و این می تونه کمک کنه که فرد، راحت تر از احساسات منفی رها بشه.

 

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم

 

ویدیوی زیر از یوتیوب، شبیه سازی شده حالت مصرف دوز بالای قارچ جادویی هست:

لینک

توصیه نهایی

این کاکتوس ها و قارچ ها نمی تونن جای تمرینات عادی معنوی انسان رو بگیرن و آسیب ها و مضرات خودشون رو کنار برخی فوایدی که می تونن داشته باشن دارن. اگه طی مسیر معنوی به این راحتی بود راهبان بودایی به جای ساعت ها مراقبه در کنج عزلت، چند تا از این قارچ ها و کاکتوس ها رو بالا می زدن و خودشون رو راحت می کردن. هر کسی هم که این توهم زاها رو مصرف می کنه الزاما فردی معنوی نمی شه و متاسفانه شاهد این هستیم که توی پارتی ها و خوش گذرونی ها این گیاهان و قارچ ها رو مثل نقل و نبات مصرف می کنن و تغییر خاصی هم نمی کنن. اگه می بینیم شمن ها اونها رو مصرف می کردن اگه نخوایم اونا رو به باد انتقاد بگیریم حداقل می تونیم به مکتب قدیمی اونها احترام بذاریم و این چیزها رو برای خودشون نگه داریم. حداقل اونا روش های صحیح تری برای استفاده از اقلام ذکر شده دارن. شاید مقدار مناسبی که اونا برای خودشون انتخاب کردن باعث باز شدن چاکراها و تسهیل مراقبه و ادراکاتی بشه ولی راه های سالم تر و طبیعی تری برای همه این موارد وجود داره مثل مراقبه. البته فعلا قضاوت خاصی در مورد این کاکتوس ها و قارچ های توهم زا ندارم. شاید این دنیایی که هر روز داریم تجربه می کنیم هم خودش هم یه جور توهم باشه.

 

 

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Lord Minerva
عضو
1 سال قبل

ممنونم از مقالات ارزشمند و مفيدى كه بى منت و رايگان در اختيار ما ميذاريد، واقعاً مثل هميشه از خوندن اين مقاله كلى لذت بردم،
موفق باشيد ادمينِ عزيزم…

Last edited 1 سال قبل by Lord Minerva
سینا تقی نژاد (مسئول روابط عمومی)
ادمین
Reply to  Lord Minerva

سلام
Lord Minerva عزیز، ممنون از توجه شما.

رفتن به نوار ابزار