قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

اثبات ماورا بر اساس فرضیه هایزنبرگ | دلیل موفقیت ظاهری جیمز رندی

درختان و انرژی حیاتی پرانا
درختان و انرژی حیاتی پرانا
اکتبر 20, 2018
هاله
لمس هاله به جای دیدن هاله
اکتبر 21, 2018

اثبات ماورا بر اساس فرضیه هایزنبرگ | دلیل موفقیت ظاهری جیمز رندی

اثبات ماورا

اثبات ماورا

اثبات ماورا بر اساس فرضیه هایزنبرگ | دلیل موفقیت ظاهری جیمز رندی

همه شما شاید خود و یا اطرافیانتان در طول زندگی با پدیده هایی برخورد کرده باشید که علم از بیان نحوه عملکرد آن عاجز است. برای مثال شاید خوابی دیده اید که بخشی از آینده شما را نشان داده است و یا تله پاتی های مکرری با برخی افراد نزدیک به خود داشته اید. ممکن است با افرادی برخورد کرده باشید که به طرز عجیبی قادر به ذهن خوانی شما و گفتن بخشی از حقایق شما بوده اند. شاید تجربه نزدیک به مرگ یا پرواز روح داشته اید و چیزهای غیبی زیادی را از طریق آن متوجه شدید…شاید در احضارات اندکی موفق بوده اید و صداها و تکان های عجیبی از اشیای کنار خود شنیده اید و ….

کمتر کسی می تواند ادعا کند که تا به حال تجربه عجیب و خارج از عقل را مشاهده نکرده است ولی افراد زیادی هستند که به راحتی می توانند آنها را انکار کنند زیرا علاقه ای به پذیرش این موضوعات ماورایی ندارند. انکار در علم روانشناسی می تواند حتی در مورد چیزهای ساده هم رخ دهد. برای مثال پدر و مادری نمی خواهند عیب ژنتیکی فرزند خود را بپذیرند و آن را انکار می کنند چون پذیرش حقیقت، دردناک است. یا فردی نمی تواند مرگ عزیزش را بپذیرد و تا مدت ها برای او هم غذا تهیه می کند و ظرف می چیند. روان انسان بسیار پیچیده است. ما چیزهایی که واقعا دوست نداشته باشیم بپذیریم را می توانیم ولو در سطح ناخودآگاه هم انکار کنیم. این انکار می تواند کاملا خارج از اراده عمل کند. در مورد پذیرش اتفاقات ماورایی زندگی مان هم همین مسئله می تواند رخ دهد.

افرادی زیادی را می شناسم که حتی خودشان دارای قدرت های فرابشری مثل هاله بینی و فکر خوانی هستند ولی خود همین افراد با وجود اینکه بارها به خودشان ثابت شده قدرت آنها واقعی است ولی دوست ندارند یا نمی خواهند آنها را بپذیرند و به دلایل غیرمعقولی آنها را رد می کنند و آن را به توهم و شانس و … نسبت می دهند و یا اگر خیلی آنها را گیر بیاندازید برای چند ثانیه به وجود این قدرتها اعتراف می کنند و مجددا فراموش می کنند چه گفته اند و دوباره به دنده انکار می افتند.

این موضوع فقط درباره مباحث ماورایی صادق نیست بلکه حتی در مورد موضوعات علمی مثل داروهای موثر برای جراحی و اثرات ویتامینها بر بدن و … هم صدق می کند.

یکی از سوالات مهم بشر در مورد پدیده های ماورایی این است که چرا برای همه به صورت یکسان رخ نمی دهند و چرا تکرار پذیر نیستند؟ یکی از خواص قدرت های ماورایی این است که همیشه و در هر کجا به طور صد در صد جواب نمی دهند و فقط آمار موفقیت نسبتا خوبی دارند. برای مثال میزان موفقیت افرادی که در ارتش آمریکا می توانستند با دید ماورایی، مناطق مختلف جهان را جاسوسی کنند حدودا پنجاه درصد بوده است و چون خیلی بالاتر از میزان شانس است می توان آن را حقیقی شمرد ولی چون صد در صد نبوده بنابراین به درد ماموریت های جاسوسی حساس سازمان سیا نمی خورد. بنابراین حتی با استعدادترین افراد در زمینه تمرینات ماورا هم ممکن است گاهی شکست بخورند و یا نتوانند موفقیت قبلی را تکرار کنند. برای مثال شما ممکن است در زندگی خود فقط یکی دو بار چیز عجیب را در حین احضار فلان موجود دیده باشید و دیگر تا آخر عمر هم برایتان تکرار نشود چه برسد به اینکه بخواهید به بقیه هم نشان دهید. ولی حتی اگر هزاران بار هم در تکرار یک پدیده ماورایی شکست بخورید دلیل نمی شود آن موفقیت ماورایی و عجیبی که حتی یک بار هم به آن دست پیدا کرده اید فراموش شود….

شما حتی برای وقوع یک بار پدیده عجیب ماورایی هم دلیل علمی ندارید و هیچ پاسخ منطقی هم برای آن نیست ولی همچنان اتفاق افتاده است.

برای مثال بنده در سنین کم، به همراه یکی از دوستان بسیار مستعد خود به تمرین احضار یک موجود غیر ارگانیک دست زدیم. از آن موجود خواستیم که اگر در اتاق است ساعت مچی که از دوستم خواسته بودم روی میز قرار دهد را تکان دهد. ساعت مچی برای چند بار به طرز عجیبی تکان خورد انگار که روی ویبره است. نه دوستم خبر داشت که قرار است ساعت را از او بگیرم تا از قبل کلک بریزد و نه چیزهای دیگر روی میز تکان می خوردند که بگویم با پایش به میز می زده است. ساعت کاملا مستقل تکان می خورد و حالت لرزه داشت. این تجربه را مجددا سعی کردم با همان دوستم پیاده کنم ولی نشد. با ده ها نفر دیگر هم امتحان کردم باز هم هیچ موفقیتی به دست نیاوردم ولی این دلیل نشد آن تجربه اول زیر سوال رود. چه دلیلی دارد ساعت بدون هیچ دخالتی تا چند ثانیه به طرز محسوسی بلرزد و تکان بخورد؟ حتی اگر بگویم موجود ماورایی در کار نبوده و شاید تله کینزی و قدرت فکر باعث تکان خوردن آن شده باز هم پدیده عجیبی است زیرا تله کینزی هم علمی نیست و نیروهای روانی انسان در علم جایگاهی ندارند.

این حالت تکرار ناپذیری صد در صدی پدیده های ماورایی و عدم رخداد آن برای همه افراد باعث شده افرادی به طور رسمی دست به انکار علنی پدیده های ماورایی بزنند. برای مثال می توان به آقای جیمز رندی اشاره کرد که گفته هر کس حتی یک پدیده ماورایی را بتواند در جلوی او اجرا کند یک میلیون دلار جایزه می برد ولی ادعا کرده هنوز کسی نتوانسته به او چیزی را ثابت کند. جدای از اینکه انتخاب افراد توسط او مشکوک است و چون خودش عمری شعبده باز بوده به راحتی می تواند مسیر آزمایش را عوض کند، برنامه های او آیا دقیق تر از مطالعات سازمان های جاسوسی آمریکا و روسیه و ناسا است که افراد مستعد ماورایی را برای تحقیقات خود استفاده می کند و کتاب های بسیاری هم از موفقیت های آنها در این زمینه به چاپ رسیده است؟ آیا انکارهای عمدی فردی مثل جیمز رندی می تواند باعث انکار تجربه های شخصی شما در زمینه علوم ماورا شود؟ برای فردی که هیچ تجربه جالب توجهی در زمینه ماورا ندارد شاید انتخاب کمی سخت باشد و بنابراین لازم است کمی به برهان های علمی بپردازیم.

از اصول جالب در علم فیزیک که توسط ورنر هایزنبرگ تعریف شده، اصل نامعینی (مترادف های مختلفی همچون اصل عدم قطعیت و … هم دارد) است. این اصل به طور خلاصه می گوید که نمی توان با مشاهده یک ذره زیر اتمی، به شناخت همزمان مکان و جهت ذره در مسیر حرکتی که دارد پی ببریم. حقیقت را تنها می توان به صورت احتمالات حدس زد ولی هیچ گاه نمی توان به طور قطع در مورد آن نظر داد. خود مشاهده یک پدیده می تواند سرنوشت آن را تغییر بدهد. بنابراین مشاهده یک چیز نمی تواند حقیقت موضوع را برای ما فاش کند. حالا اگر فقط چیزهایی به عنوان علم پذیرفته شوند که عینیت داشته و ثمره مشاهده باشند با وجود اصل نامعینی، همین مشهودات هم زیر سوال می روند و نمی توان به حقایق توسط مشاهده دست پیدا کرد.

این اصل که باعث تغییر زیادی در علم و آگاهی بشر شد نه تنها در مورد ذرات زیر اتمی بلکه سایر مسائل علمی که نیاز به دلیل و شواهد دارند نیز به کار گرفته می شود.

مثلا در علم پزشکی، چنانچه انتظار داشته باشیم استفاده از یک داروی جدید نتیجه مثبتی بر حال بیماران بگذارد با کمال تعجب معمولا همان نتیجه به دست می آید و مقاصد شخصی تیم پزشکی خود به خود می تواند نتیجه آزمایش را تغییر دهد! اگر همین آزمایش توسط پزشکانی انجام شود که با مصرف آن دارو مخالف هستند باز هم نتیجه آزمایش مطابق میل آنها تغییر پیدا می کند و در حالی که آن دارو برای تیم قبلی مثبت عمل می کرده برای تیم دومی منفی جواب داده است.

برای جلوگیری از این حالت از روشی به نام کوری مضاعف استفاده می کنند. یعنی دو گروه بیمار انتخاب می شوند و به یک گروه دارو و به گروه دیگر، چیزی شبیه دارو که هیچ خاصیتی ندارد داده می شود. تا اینجا ممکن است شبیه آزمایشات عادی تیمار و شاهد باشد ولی در روش کوری مضاعف تنها تفاوت این است که هیچ کدام از پزشکان و پرستاران و حتی بیماران هم نباید بدانند که کدام دارو خورده اند و کدام دارونما زیرا افکار و انتظارات آنها می تواند نتیجه آزمایش را تغییر دهد حتی اگر مستقیما در آزمایش شرکت نکرده باشند!!!

بنابراین اصل نامعینی هایزنبرگ به این وضوح می تواند در پدیده های غیر زیر اتمی هم به کار رود و مشخص می کند که نه تنها مشروط بودن یک پدیده تنها به مشاهده آن نیست بلکه حتی باورها و تفسیرهای ذهنی و انتظارات ما هم به عنوان مشاهده کننده می تواند یک پدیده را قابل تفسیر کند و هزاران احتمال ممکن را می توان برای یک پدیده در نظر گرفت که گاهی مخالف و متضاد هم نیز باشند. یک دارو می تواند هم اثر کند و هم اثر نکند و هم به طور منفی اثر کند…همه اینها ممکن هستند و بسته به انتظار ما و شرایط، یکی از آنها به وقوع می پیوندد.

در مورد آزمایش پدیده های ماورایی هم همین طور است. فرض کنیم شما می خواهید قدرت تله کینزی (تکان دادن اجسام بدون دست زدن به آنها و صرفا با نیروهای روانی) را برای یک جمع که می خواهند شما را آزمایش کنند نشان دهید. اگر آن جمع انتظار داشته باشند که شما در این کار موفق نشوید ممکن است واقعا توانایی خود را از دست بدهید و مسخره جمع شوید…(چیزی که معمولا در نمایش های جیمز رندی به چشم می خورد وگرنه کسی که به توانایی خودش اطمینان نداشته باشد در آن برنامه که میلیون ها بازدید کننده دارد نمی رود تا خودش را ریشخند کند).

در واقع بستگی دارد که نیروهای ذهنی آن جمع قوی تر باشد یا شما. ولی اگر در جمع موافقان ماورا وارد شوید ممکن است حتی بهتر از حالت عادی بتوانید تله کینزی کنید. وقتی انتظار جمعی حتی می تواند اثرات مسلم یک دارو را عوض کند چه طور بر نیروهای شکننده و ظریف انسان مثل قدرت تله کینزی و …. اثر نگذارد؟

به همین دلیل موافقان ماورا روز به روز به علم ماورا نزدیک تر و مخالفان ماورا به خاطر پیش فرض های ذهنی خود روز به روز از پذیرش حقایق ماورایی دورتر می شوند. طبق اصل عدم قطعیت، هیچ کدام ظاهرا اشتباه نمی کنند و هر دو گروه به یکی از دو احتمال اثبات یا رد ماورا برخورد کرده اند. تنها کاری که مخالفان ماورا می توانند انجام دهند از بین بردن پیش فرض های ذهنی و نداشتن قضاوت زودهنگام است. متاسفانه به دلیل اینکه تجربه ماورا شدیدا به میزان ایمان درونی بستگی دارد بنابراین نمی توان به راحتی اثر کوری مضاعف را ایجاد کرد چون به هر حال انکارهای مخفی در ضمیرناخودآگاه فرد همچنان وجود دارند.

برای اثبات بیشتر وجود اصل عدم قطعیت هایزنبرگ در موارد مشهودتر علمی می توان به مورد بنیان گذار طب اورتو مولکولار یعنی آقای پائولینگ که برنده دو جایزه نوبل است اشاره کرد. او تحقیقاتی را بر روی مفید بودن ویتامین ث انجام داد و به نتایج مثبتی رسید ولی وقتی به طور همزمان این آزمایشات توسط محققین دیگر انجام می شد خلاف نتایج او به دست می آمد. هر گروهی که موافق بود به نتیجه مثبت و هر گروهی که مخالف بود در مخالفت خود پیروز می شد و انگار حقیقت، رویه ثابتی نداشت.

شاید دلیل دوگانه بودن نتیجه تحقیقات علمی بر روی چیزهایی مثل چای و فلان خوردنی و دارو هم همین است. بلاخره چای خوب است یا خیر؟ چرا مدام خواص آن در مورد فلان بیماری تغییر می کند؟ بلاخره شیر برای پوکی استخوان مضر است یا مفید؟ چرا برخی توصیه به شیر خوردن می کنند و برخی آن را برای استخوان ها سم می دانند؟ یعنی این قدر پیش فرض های محققین می تواند در نتایج آزمایشات آنها اثر بگذارد؟

هر چند که قصد نداریم تحقیقات علمی را زیر سوال ببریم ولی این ثابت می کند چیزی به نام حقیقت به صورت تکرار پذیر و ثابت و آنگونه که علم انتظار دارد وجود ندارد. حقیقت در دنیای هر کس می تواند متفاوت با دیگری باشد و منشا گرفته از باورها و پیش فرض های ذهنی او باشد و احتمالاتی که در زندگی ما رخ نداده در زندگی نفر دیگر طبق اصل نامعینی یا عدم قطعیت هایزنبرگ رخ داده باشد…

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
داریوش
عضو
4 سال قبل

درود. خیلی عالی و مفید بود. ممنونم.

رفتن به نوار ابزار