قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
گربه سیاه جن
آیا گربه های سیاه جن هستند؟ حیوانات دیگر چه طور؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی
سپتامبر 11, 2020
آسانا یوگا
تاثیر مهارت در یک آسانا بر بدن و ذهن
سپتامبر 11, 2020

آیا کندالینی خطرناک است؟

کندالینی

کندالینی

آیا کندالینی خطرناک است؟

کسانی که به بیداری کندالینی علاقه مند هستند شاید این سوال در گوشه ذهن آنها وجود داشته باشد که آیا کندالینی خطرناک است؟

پاسخ قطعی به این سوال وجود ندارد و همه چیز شخصی است. افرادی وجود دارند که تجربه بیداری کندالینی را تجربه ای لذت بخش و روشن گر می دانند و تغییراتی جدید در آگاهی خود احساس می کنند که این تغییرات می تواند آنها را به نبوغ نزدیک کرده و راه حل های جدیدی در زندگی آنها پیش رو بگذارد. اساتیدی هم اعتقاد دارند که تمرینات کندالینی خطرناک نیست چون هر مرحله از آنها به قدری نیاز به تمرین طولانی مدت دارد که افراد غیر جدی را از ادامه مسیر ناامید می کند و کسی به این راحتی نمی تواند کندالینی را فعال کند. وقتی هم کسی ماه ها و سالها به تمرینات کندالینی می پردازد آن قدر تجربه کسب می کند که می تواند پدیده های نامعمول را شناسایی کرده و آنها را رفع کند. دقیقا مانند قول معروفی که می گوید که اگر به کسی چهل سالگی برسد یا احمق می ماند یا دکتر خود می شود. در اینجا منظور از چهل سالگی می تواند فردی با دانش و تجربه بالا باشد که به اندازه کافی مطالعه و تمرینات جدی و مستمر داشته است و از راه و چاه مسیر خود آگاه است.

افراد زیادی هستند که به دلیل ترس از ناشناخته ها و خواندن تجارب عجیب و نامعمول دیگران از کندالینی می هراسند. یکی از اساتید یوگا می گفت که وقتی شروع به تمرینات کندالینی یوگا کردم همه به من می گفتند نکند با این تمرینات تنفسی و مراقبه ها به خود آسیب بزنی و دیوانه شوی؟ او پس از سال ها تمرین و چندین مرتبه بیداری کندالینی به این نتیجه رسید که نه تنها این تمرینات برای او خطری نداشته است بلکه دیوانه نیز نشده است. حداقل از نظر خود، سالم است.

پس مسائل و مشکلات پیرامون بیداری کندالینی مربوط به همه نمی شود و مسئله ای شخصی است. جنبه هر کس نیز فرق دارد. برای مثال یکی از دیدن سایه هایی که از گوشه چشم خود می گذرد هیچ واکنشی نشان نمی دهد و کارهای روزمره خود را دنبال می کند ولی دیگری در مواجه با همین حالت ممکن است دچار هراس شدید شود و به همه بگوید جنی دنبال او است و ممکن است کشته شود!!! همین فلج عضلات که پدیده ای طبیعی در بدن است هنوز باعث ترس و وحشت کسانی که برای اولین بار آن را تجربه می کنند می شود و فکر می کنند نزدیک است بمیرند و یا توسط اجنه تسخیر شوند ولی فرد دیگری که با علت این پدیده آشنا است نه تنها فلج عضلات را چیز عجیب و ترسناکی نمی داند بلکه از این موقعیت استفاده کرده و آن را به تجربه خوشایندتر مثل پرواز روح و رویابینی تبدیل می کند و یا از چیزی که شاهد آن است لذت می برد تا تمام شود.

بیداری کندالینی خطرناک نیست ولی تغییراتی را پدید می آورد که در صورتی که کنترل نشود می تواند باعث ایجاد هراس و یا مشکلاتی شود که سعی می شود بدترین سناریوی آن در این مقاله بررسی شود.

خطرات کندالینی

بیداری کندالینی می تواند شوکی ناگهانی برای کل سیستم بدن و روان باشد. ممکن است حملات شوک، استرس، افسردگی و ترس تا مدتی پس از بیداری کندالینی مشاهده شود. این حالات از لحاظ علمی می تواند به دلیل فعال شدن بیش از حد غدد مترشحه آدرنالین و تغییرات شدید در سیستم عصبی باشد. به قولی، بیداری نیروی خفته می تواند مراکز عصبی خفته را به قدری شوکه کند که مانند حالتی باشد که فرد دچار تصادف شدید شده باشد.

این شوک می تواند به دلیل برون ریزی های ضمیر ناخودآگاه و گرفتگی های انرژی نیز باشد. همچنین در زمان بیداری کندالینی، ایگو یا منیت ما به این موضوع پی می برد که او خود واقعی ما نیست و تمام باورهای او و چیزهایی که پذیرفته ایم به یک باره از هم می پاشد و دیدی جدید نسبت به جهان پدید می آید. به دلیل نداشتن آمادگی برای رویارو شدن با حقایق جدید برملا شده ممکن است در ابتدای بیداری کندالینی، درجاتی از افسردگی و شوکه شدن مشاهده شود. ایگو نمی تواند حقایق جدید را هضم کند و مدتی طول می کشد تا ذهن ما این حقایق را در قالب زندگی روزمره بپذیرد.
چه تغییرات شدیدی در بدن در اثر بیداری کندالینی رخ می دهد که حسی متفاوت داریم؟

– در زمان بیداری کندالینی، اعصاب سمپاتیک به شدت فعال شده و سرعت جریان خون بیشتر می شود. به همین دلیل ضربان قلب افزایش پیدا کرده و سرعت تنفس، سریع تر می شود. این حالات در مراقبه هم ممکن است دیده شود.

– اعصاب سمپاتیک موجب گشاد شدن رگ های خونی در عضلات اسکلتی می شود. بنابراین جریان خون در این عضلات نیز بیشتر می شود. از لحاظ تکاملی این حالت برای آمادگی به منظور فرار از خطر است. در طی بیداری بیداری کندالینی، نقش آن فرستادن مواد مغذی به سلول های ماهیچه ای برای شفای سریع تر است.

– اعصاب سمپاتیک موجب تحریک گلیکوژنولیز شده و به موجب آن مولکول گلیکوژن به گلوکز تبدیل شده و قند خون افزایش پیدا می کند. این کار موجب می شود که بدن در طول بالا رفتن فعالیت های عصبی، انرژی کافی را داشته باشد. به همین دلیل است که باید در کنار تمرینات کندالینی، رژیم غذایی مناسب هم داشت.

– اعصاب سمپاتیک در زمان بیداری کندالینی، ترشح آدرنالین را تحریک کرده و موجب بالا رفتن ضربان قلب و آمادگی بدن برای پذیرش حالات بالای آگاهی می شود. این حالت به میزان کم در مراقبه هم دیده می شود و به مرور بدن نسبت به آن مقاومت پیدا کرده و دامنه تحریک پذیری و هیجان زدگی کاهش پیدا می کند. به همین دلیل، کسانی که به طور مرتب مراقبه می کنند کمتر دچار استرس های روزمره می شوند.

– به دلیل افزایش سطح آدرنالین در بدن، خون از پوست و بخش های سطحی بدن به سمت عضلات اسکلتی می رود. به همین دلیل ممکن است پدیده ای به نام مرگ سفید در بیداری کندالینی تجربه شود. یعنی رنگ پوست به دلیل کاهش میزان جریان خون در آن، سفیدتر شده و کنترل فعالیت های حرکتی به طور موقت کاهش می یابد و یا احساس گیجی و توخالی بودن به انسان دست می دهد.
– در زمان بیداری کندالینی، سیستم عصبی ممکن است مجموعه ای از نوروپپتیدها را که به سلول ها سیگنال دهی می کنند تا عملکرد قبلی آنها وارد سطح جدیدی شود می سازد. نوروپپتیدها را می توان مولکول هایی متاثر از عواطف دانست و این یکی از دلایلی است که در مراحل اولیه بیداری کندالینی، تغییرات شدید عاطفی مشاهده می شود.

– به دلیل تحریک اعصاب سمپاتیک، ممکن است عملکرد گوارشی تحت تاثیر قرار گیرد و انقباضاتی نیز در ناحیه شکم مشاهده شود. به همین دلیل در زمان بیداری کندالینی بهتر است غذاهای سنگین خورده نشود و کمی میوه و سبزیجات له شده مصرف شود.

– معمولا فقط اولین بیداری کندالینی چنین اثرات شدیدی را بر بدن می گذارد. حتی در برخی زنان ممکن است قاعدگی تا چند ماه به تعویق بیفتد.

برای کاهش این اثرات می توان حرکات کششی آرام و تنفس آهسته انجام داد. از آنجا که شرایط بدن برای هضم غذاهای سنگین مناسب نیست بهتر است سبزیجات و میوه جاتی که راحت هضم می شوند را مصرف کرد. مکمل های دسته ویتامین B و آنتی اکسیدان ها و آب فراوان نیز مصرف شود. ماندن در حمام آب نمک نیز به رهایی از این تنش های موقتی کمک می کند. تمرینات کندالینی نیز تا اتمام این تغییرات فیزیکی و عاطفی متوقف و یا کم شود. پس از مدتی بدن و ذهن نسبت به این تغییرات عادت کرده و دوباره شرایط نرمال خود را در سطحی جدید پیدا می کند.

خطرات کندالینی از لحاظ انرژیکی

انرژی کندالینی می تواند اندازه چاکراها را بسیار بزرگ کرده و تارهای انرژیکی محافظتی آنها را از بین ببرد. در این حالت مراکز انرژی، بیشتر در معرض انرژی ها و تاثیرات بیرونی هستند. ایجاد هاله دفاعی باید به صورت منظم انجام شود. چاکراهایی که بدون حفاظ انرژی قبلی خود مانده اند راحت تر تحت تاثیر موجودات غیرارگانیک نیز قرار می گیرند بنابراین حتما باید هاله دفاعی برای حفاظت از این مراکز انرژی ایجاد شود. ممکن است توانایی های ماورایی جدیدی نیز پدید بیایند ولی الزاما از شاخه غیب بینی نیستند. وقتی کندالینی بیدار می شود تضمینی وجود ندارد که حتما موجودات و جهان های غیبی مشاهده شوند. برای برخی ممکن است این حالات رخ دهد و برای بعضی دیگر، قدرت ماورایی ویژه ای پدید نیاید. شاید چند بار بیداری کندالینی لازم باشد تا درجاتی از قدرت های ماورایی نمایان شوند. البته این ایگو است که به دنبال چنین قدرت هایی است و تا وقتی هدف از بیداری کندالینی، رسیدن به قدرت ماورایی باشد روشن شدگی واقعی رخ نمی دهد. البته نیت رسیدن به قدرت ماورایی شاید در ابتدا دعوت کننده و مشوق شروع مسیر باشد ولی وقتی فرد در تمرینات وارد شد و به سطوح بالا رسید لازم است در دیدگاه های خود تجدید نظر کند.

آیا کندالینی موجب دیوانگی می شود؟

افراد بسیار زیادی در دنیا کندالینی خود را بیدار کرده اند و نه تنها نشانی از دیوانگی ندیده اند بلکه خرد و آگاهی آنها افزایش پیدا کرده است. چیزی که ممکن است باعث دیوانگی شود تغییر باورهای اساسی فرد نسبت به جهان است. در جوامع مادی گرا، جامعه، افراد را بدن های فیزیکی که باید پول در بیاورند و مرگ آنها فقط به صورت عددی در شمار مردگان لحاظ می شود و خود آنها اهمیتی ندارند و باید مانند ماشین پول ساز کار می کنند می بینند. بیداری کندالینی به فرد آگاهی های عظیمی می دهد که ممکن است با باورهای تاثیر گرفته از جامعه ماتریالیستی تفاوت کند. او به معانی پی می برد که قبل از آن با آنها رو به رو نشده بوده است. مدت ها طول می کشد تا خود واقعی خویش را پیدا کند و در این مدت شاید کمی احساس گمشدگی و از دست دادن عقل به او دست دهد. او می فهمد بسیاری از دانسته های قبلی او دروغ بوده است و حالا با حقایقی رو به رو شده است که هضم آنها زمان بر است. حقایق، بسیار بزرگ تر از قبل شده است و این مشکل خود فرآیند بیداری کندالینی نیست و مشکل به شرایط روحی و ذهنی و باورهای اشتباه و دانستن حقایق محدود خود فرد بر می گردد که نیاز به اصلاح شدن دارد. اگر فرد این مراحل را پشت سر بگذارد دوباره می تواند کنترل ذهنی خود را بر عهده بگیرد. تغییر باورها و دور شدن از جهان مادی گرایی و آمادگی ذهنی به گذر زمان نیاز دارد. به همین دلیل پریدن ناگهانی در تمرینات کندالینی یا نتیجه نمی دهد یا اجازه نمی دهد این زمان برای آمادگی روانی، جسمی و انرژیکی فرد حاصل شود. به همین علت، آمادگی ها و تمرینات قبلی زیادی لازم است تا بتوان سراغ خود تمرینات کندالینی یوگا رفت. در این صورت مراحل آشفتگی راحت تر قابل گذر خواهند بود.

 

 

5+
admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
guest
6 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Nashenas
مهمان
Nashenas
16 روز قبل

ممنون بابت مطلب مفیدتون. سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که اون چیزی که تو تعالیم شرقی بهش اشراق یا روشنیدگی میگن از طریق بیداری کندالینی به وجود میاد یا اینکه نه بدون بیداری کندالینی هم میشه به اشراق رسید؟

1+
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  Nashenas

با سلام
بهتر است این سوالات را خود ادمین پاسخ دهند چون اطلاع زیادی در این زمینه ندارم. تا آنجا که می دانم بیداری کندالینی به خودی خود موجب اشراق نمی شود ولی می تواند زمینه آن را فراهم کند.
موفق باشید

0
YASMIN
مهمان
YASMIN
5 روز قبل

سلام
با توجه به فعالسازی چاکراها از طریق کندالینی انرژی آیا روش های دیگری برای فعالسازی چاکراها وجود دارد؟

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  YASMIN

با سلام
بله می توان از انرژی پرانای موجود در هوا یا زمین استفاده کرد. برای مثال تصور کنید در عمل دم، انرژی پرانا وارد بدن شما شده و طی بازدم وارد آن چاکرا می شود.
موفق باشید

1+
yasamin
عضو
2 روز قبل

متوجه شدم ولی آیا با سجده طولانی و گفتن اذکار در سجده به نیت باز کردن چاکراها می‌توان این عمل را انجام داد تا چاکراها باز شود مثلا گفتن ذکر یا رازق برای باز کردن چاکرای اول یا چاکرای قرمز یا گفتن اذکاری مانند یا قوی برای چاکرای سوم یا همون چاکرای زرد

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  yasamin

با سلام
سجده و گفتن اذکار الهی فقط باید به نیت تقرب الهی باشد. ممکن است اثرات جانبی هم بر روی چاکراها بگذارد ولی نیت باید خالصانه باشد. اگر نگران هستید نیت شما کمی به هم بخورد از روش های دیگر پاکسازی چاکراها استفاده نمایید.
موفق باشید

0
رفتن به نوار ابزار