قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
انواع تله پاتی | آموزش تله پاتی
قوانین تاثیر روانی بر دیگران (پست ویژه)
می 6, 2021
تنبلی
تجربه مربوط به روان – دلم نمی خواهد هیچ کاری انجام دهم (ترجمه شده)
می 6, 2021

آیا راه میان بری برای تقویت تمرکز فکر وجود دارد؟

دلایل عدم تمرکز فکر

دلایل عدم تمرکز فکر

آیا راه میان بری برای تقویت تمرکز فکر وجود دارد؟

تمرینات تمرکز فکر مثل سعی برای تمرکز کردن روی تنفس یا ذکر و تصویر و … برای خیلی ها خسته کننده و ناامید کننده هستن. ذات این تمرینات هم همین طوره ولی برای پیشرفت توی مسیر ماورا انجام این تمرینات مهمه. البته بستگی داره هدف از انجام یه کار ماورایی چی باشه و شاید اون کار به قدرت ذهنی چندانی نیاز نداشته باشه و بشه با روش های دیگه هم جایگزین کرد ولی بیشتر کارهای ماورایی مثل تله پاتی، کینزی، برون فکنی و بعضی روش های رویابینی به تمرکز فکر بالایی نیاز دارن. بگذریم که خیلی از امور روزمره مثل مطالعه و درس خوندن هم به این توانایی ذهنی نیاز داره و بدون اون نمی شه تو تحصیل و کار، موفقیت چندانی به دست آورد.

حالا واقعا باید این مسیرهای خسته کننده تقویت تمرکز فکر رو انجام داد؟ راه دیگه نداره؟

هیچ راه دیگه ای جز تمرین کردن برای به دست آوردن قدرت تمرکز فکر وجود نداره. مسیر جذاب و هیجان انگیزی برای این کار ساخته نشده. رمز کار اینه که به درستی تا می تونید تمرین کنید و سعی کنید تمرکز خودتون رو روی یه چیز به مدت خاصی حفظ کنید اون هم بدون توجه به اینکه چه قدر این کار خسته کننده و آزار دهنده هست. البته می شه مثلا موضوعاتی که خیلی جذاب نیستن یا کارهای خسته کننده رو هم دنبال کنید. هدف اصلی اینه که اراده خودتون رو تقویت کنید تا به حرف شما گوش بده و به دنبال موضوعات هیجان انگیز دیگه پرش نکنه. این اراده هست که توی انجام های آگاهانه و داوطلبانه به کار می یاد. تمرکز فکر هم نوعی از تجلیات اراده هست و شما هستید که دستور می دید و اراده می کنید که ذهنتون روی کار خاصی مترکز بشه و نذازه چیزی حواس شما رو پرت کنه. این اراده هست که وقتی افکار وسوسه انگیز و جذاب به ذهن شما میاد دستور می ده که محو بشن چون شما قصد دارید کار دیگه ای که خسته کننده و سخت به نظر می رسه رو انجام بدید.

حالا مجبوریم روی چیز خسته کننده تمرکز کنیم که این قدر کار برای ما سخت بشه؟

این کار به چند دلیل هست:

اول اینکه هیچ چیزی به طور ذاتی خسته کننده نیست. فرض کنیم شما مجسمه ای رو خریدید که مدت ها براتون جذاب بوده ولی دیگه حوصلتون ازش سر رفته. براتون خسته کننده شده و هر وقت بهش نگاه می کنید حالتون بد می شه. مجسمه عوض نشده بلکه برای ذهن شما دیگه جالب نیست و ذهن دنبال چیزهای جدیدتر و جالب تره. شما حتی اگه اراده هم کنید نمی تونید دوباره جذب اون مجسمه بشید چون اراده شما برده سرکشی های ذهنی شده. اگه خودتون رو مجبور کنید روی اون مجسمه مراقبه کنید و بهش تمرکز کنید ذهنتون مقاومت می کنه و می گه هی….! این همه چیز جذاب دیگه…چرا این آخه؟ این که دیگه چیزی نداره…منو سرگرم کن…شما هم برده وار دنبال خواسته های ذهنتون می رید. مشکل اصلی از جایی شروع می شه که می خواید درس بخونید یا روی یه تمرین ماورایی تمرکز کنید. دوباره ذهن شما می گه اینا چیه؟ بیا در مورد فلان خاطره جذاب فکر کنیم…با این اراده کم و قدرت تمرکز فکر پایین که دوست نداره کوچک ترین چیز خسته کننده رو تحمل کنه مدام باید بین افکار یا کارهای جذاب و بی هدف پرسه بزنید. قطعا وقتی درگیر چیزهای جذاب تر بشید مواردی مثل درس خوندن یا انجام یه تمرین ذهنی می تونه خسته کننده بشه و این در مقایسه با هم هست نه اینکه واقعا این چیزها خسته کننده باشن.

دوم اینکه معمولا چیزی خسته کننده به حساب میاد که به مدت طولانی روش توجه و تمرکز گذاشته بشه. شما اگه چند ساعت توی شهربازی هم باشید و انواع سرگرمی ها رو انجام داده باشید باز هم همون جا تبدیل به جهنمی خسته کننده می شه. ذهن شما تو حالت عادی عاشق پرش از یه چیز به چیز دیگس چون طول جذابیت یه چیز براش خیلی کمه. در مورد تمرینات ماورایی یا خیلی کارهای سودمند دیگه معمولا باید بازه های طولانی از تمرکز فکر رو به طور خالص به اون اختصاص بدید و نباید این پرش های ذهنی ادامه داشته باشه وگرنه نتیجه ای نمی گیرید. خب تمرینات ماورایی هم گاهی خسته کننده هستن و مجبور هستید با وجود عدم جذابیتی که اوایلش دیده می شه اونا رو انجام بدید. پس باید به مدت طولانی به این چیزهایی که ظاهرا خسته کننده هستن عادت کنید. مثلا فرض بگیریم باید حدود ۲۰ دقیقه تمرکز فکر شدید کنید تا علائم پرواز روح دیده شه. هیچ چیز جذابی این وسط نیست و فقط باید حواستون به تنفس یا یه ذکر باشه. به خاطر همینه که تا یه چیز جذاب تر مثل ارتعاش و احساس بیرون اومدن از بدن دیده می شه ذهنتون هیجان زده می شه و به اونا توجه می کنه و خب…کار رو خراب می کنه. اراده و قدرت تمرکز شما باید اون قدر قوی شه که تو اون لحظات به چیزی جز اون مواردی که خودتون انتخاب کردید توجه نکنید.

دلیل سوم اینکه معمولا با تمرکز روی یه چیز به ظاهر خسته کننده هست که امواج مغزی ما افت پیدا می کنه و می تونیم به خلسه بریم. یعنی شرایطی که هیچ چیزهیجان انگیزی نیست که ما رو بیش از حد هوشیار کنه. بیشتر کارهای ماورایی هم توی خلسه انجام می شه. البته روش های رفتن به خلسه زیاده و حتما نباید از روش مراقبه و تمرکز فکر باشه. حتی می شه با رقص طولانی، دویدن تو مسافت های زیاد، گوش دادن به موسیقی و … هم به خلسه رفت که البته شرایط خودش رو داره. البته چون محدودیت های کاربردی خودشون رو دارن نمی تونن همیشه جایگزین قدرت تمرکز فکر بشن چون همه تمرینات ماورایی توی خلسه قابل انجام نیستن.

 

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار