قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

یک روش تنفسی برای تحریک عصب واگ به منظور القای آرامش

تجربه ماورا
تجربه ماورا – برون فکنی یا رویای شفاف (نوشته علیرضا)
آوریل 23, 2021
انواع تله پاتی | آموزش تله پاتی
قوانین تاثیر روانی بر دیگران (پست ویژه)
می 6, 2021

یک روش تنفسی برای تحریک عصب واگ به منظور القای آرامش

تنفس صحیح و جوان ماندن

تنفس صحیح و جوان ماندن

یک روش تنفسی برای تحریک عصب واگ به منظور القای آرامش

در مقالات قبلی، به کررات در مورد وظایف سیستم عصبی پاراسمپاتیک و سمپاتیک اشاره شده. مختصر اینکه پاراسمپاتیک مسئول ایجاد آرامش و سمپاتیک مسئول افزایش هوشیاری برای موقعیت های حیاتی هست و حالاتی مثل بالا رفتن ضربان قلب و سرعت تنفس رو ایجاد می کنه. اگه توی موقعیتی باشید که قراره از دست یه شیر گرسنه فرار کنید تحریک سیستم عصبی سمپاتیک کاملا به جا هست ولی اگه سر چیزهای جزئی مثل دیر رسیدن سر کار بخواید این قدر استرسی بشید اصلا ارزشش رو نداره و باید کنترل تحریک بی جای این بخش از سیستم عصبی رو به دست بگیرید.

تحریک عصب واگ به وسیله روش های تنفسی می تونه به شما برای رسیدن به آرامش و ریلکس بودن کمک زیادی کنه چون این عصب به سیستم عصبی پاراسمپاتیک این اطلاعات رو منتقل می کنه که کی باید فعال شه و سرعت ضربان قلب رو پایین بیاره، فشار خون رو کم کنه و در کل کاری کنه که بدن به حالت آرامش فیزیکی و در نتیجه ذهنی برسه.

روش های تنفسی، روی آمیگدال هم که در ارتباط با ایجاد حس ترس و تشخیص خطر هست اثر زیادی دارن. به این صورت که اکسیژن زیادی که توسط تنفس عمیق به بدن وارد می شه روی عملکرد آمیگدال اثر می ذاره و بهش این پیام رو می ده که ارسال پیام های خطر و استرس زا رو متوقف کنه. تنفس عمیق روی عصب واگ هم اثر می ذاره و کاری می کنه که سیستم عصبی پاراسمپاتیک فعال بشه و بدن وارد سطح آرامش بشه.

روش تنفسی برای تحریک عصب واگ خیلی ساده و راحت هست و اثر اون خیلی سریع نمایان می شه. هر موقع استرس گرفتید یا قبل مراقبه به آرامش اولیه ذهنی نیاز داشتید این مراحل رو انجام بدید:

– دست خودتون رو روی شکم بذارید تا کاملا متوجه بشید که وقتی قراره تنفس رو انجام بدید سطح شکم باید بالا و پایین بیاد. در واقع یعنی همون تنفس شکمی.

– به آرومی عمل دم رو با شمارش ذهنی ۱-۲-۳-۴-۵ انجام بدید.

– بعد هم عمل بازدم رو به آرومی با شمارش ذهنی ۱-۲-۳-۴-۵-۶-۷-۸-۹-۱۰ انجام بدید. می تونید این کارها رو با چشم باز یا بسته انجام بدید یا حتی از یه موسیقی یا تصویر آرامش بخش هم استفاده کنید.
– مراحل بالا رو برای ۵ دقیقه انجام بدید.

به طور کلی برای رسیدن به آرامش ذهنی بیشتر بهتره طول بازدم، بیشتر از طول دم باشه. سرعت تنفس هم خیلی باید آروم باشه. تو شرایطی که ذهن دچار استرس هست و افکار با سرعت زیادی ظاهر می شن تنفس آروم هست که باعث می شه فعالیت مغز کمتر بشه و آرامش ذهنی پدید بیاد.

 

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار