قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

چگونه مهربانی خود را در مواقعی که جهان بی رحمانه عمل می کند حفظ کنیم؟

چشم زخم و قدرت نگاه
قدرت چشم و چشم زخم از دید اسلامی
بهمن ۱۸, ۱۳۹۷
یی چینگ
آموزش ویدیویی فال یی چینگ (مطلب ویژه)
بهمن ۱۸, ۱۳۹۷

چگونه مهربانی خود را در مواقعی که جهان بی رحمانه عمل می کند حفظ کنیم؟

مهربانی

مهربانی

چگونه مهربانی خود را در مواقعی که جهان بی رحمانه عمل می کند حفظ کنیم؟

گاهی به نظر می رسد جهان بی رحمانه عمل کرده و مطابق میل ما رفتار نمی کند. حوادث مختلف، اتفاقات تلخ، مرگ و میر و … باعث می شود که تصور کنیم جهان محل مناسبی برای زندگی کردن نبوده است.

بهتر است به جای توجه به نکات و مسائل منفی که در جهان رخ می دهد، به جنبه های مثبت آن نگاه کرده و در دل بدترین مصائب هم درس های بزرگی یاد بگیریم. همچنین وقتی ذهن ما مدام به دنبال بهانه جویی و دنبال کردن اتفاقات منفی بگردد به همان صورت شرطی شده و دیگر نمی تواند زیبایی ها را مشاهده کند. ولی هر چه قدر ذهن خود را به مثبت اندیشی عادت دهیم می توانیم بر زیبایی های جهان متمرکز شده و زندگی شادتری داشته باشیم.

البته این به معنی چشم بستن نسبت به حوادث تلخ جهان نیست بلکه باید به جای سرزنش اوضاع و گله کردن، به فکر راه چاره و ایجاد تغییرات در جهان بیفتیم.

منظور از مهربان بودن چیست؟

مهربانی واقعی احترام گذاشتن به خود و دیگران است. مهربانی یک حالت دو طرفه است و نمی توانید با خود بد باشید ولی محبت واقعی را به دیگران بدهید. مهربانی باید از درون برخیزد. انرژی آن قادر است شما و کسانی که با آنها در یک موقعیت تعامل می کنید شفا بخشد.

مهربان بودن، ناشی از عشق به خود و درک اینکه بقیه هم با ما یکی هستند است. تنها با داشتن چنین آگاهی است که می توان مهر واقعی را از خود بروز داد.

مهربان بودن حتی اگر دیگران با شما رفتار بدی دارند

خیلی راحت است که وقتی دیگران حرف بدی به شما بزنند عصبانی شده و از کوره در بروید و حتی انتقام بگیرید ولی این کار فقط باعث کاهش ارتعاشات شما و به وجود آمدن رنج و درد می شود.

همچنین بخوانید:   چگونه از کارما و رفتارهای اعتیادآور خلاص شویم؟

اینکه دیگران چگونه با شما رفتار می کنند مسئولیت خودشان بوده و برایشان کارما ایجاد می کند. این موضوع در مورد شما هم صادق است و کارهای شما هم با مسئولیت خودتان بوده و کارما دارد.

مهربان بودن به این معنی نیست که اجازه دهید حق شما خورده شود و یا حقیقت خود را بیان نکنید بلکه باید همه این کارها با قلبی پر از مهر و خالی از کینه انجام شود.

جهان همیشه افرادی را در راه شما قرار نمی دهد که در برابر خوبی شما خوب باشند. مهم این است که خودتان کار درست را انجام داده و قلب شما مالامال از محبت باشد.

البته این کارها در سخن راحت است و ممکن است به تلاش زیادی برای کنترل روحیه خود نیاز داشته باشید مخصوصا اگر گاهی خشم در وجود شما شعله ور شود. ولی اگر یادتان بماند که با افراد از در مهر و عشق وارد شوید در این صورت به افزایش آگاهی جهانی کمک کرده و سبب شفای بهتر زمین می شوید.

 

مهربانی

 

قدرت طنز بودن

چگونه ممکن است صیقل پیدا کنید در حالی که با هر سابیده شدن آشفته می شوید؟

در موقعیت های تلخ زندگی، بروز آشفتگی و از دست دادن کنترل خصوصا اگر فردی حساس باشید آسان است. یکی از راه های کاهش این حس بر هم ریختگی این است که در هر چیزی نکته طنزی پیدا کنید.

خندیدن به خود و موقعیت هایی که حتی بعد از چند هفته هم به یاد نخواهید آورد بسیار قدرتمند است.

برای مثال اگر در خیابان مردی با شما دعوا کرد به جای عصبانی شدن، به بالا و پایین شدن خنده دار سیبیل های او نگاه کنید و خودتان را شاد کنید. زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید مدام در حس خشم و آشفتگی باقی بمانید.

همچنین بخوانید:   آيا مراقبه براى درمان بى خوابى، مؤثر است؟

قدرت بخشش

یکی از درس های بسیار مهم زندگی، قدرت بخشش است و کسی که آن را یاد گرفته باشد در واقع همه چیز را یاد گرفته است.

بخشش در واقع به معنی پذیرش شرایط و رها کردن همیشگی آن است. وقتی فردی را می بخشید در واقع خود را از شخص و یا موقعیت مربوطه رها می کنید و دیگر باری بر دوش حس نمی کنید.

وقتی بخشش را انجام می دهید خشم و سایر عواطف منفی را هم از وجود خود خارج می کنید.

با گذشت زمان، بخشیدن به شما اجازه می دهد تا راحت تر حس مهربانی را به طور اتوماتیک داشته باشید.

 

مهربانی

 

پیدا کردن نوری در دیگران

سعی کنید در افراد مختلف، نور وجودی و نکات مثبتشان را مشاهده کنید. هر فردی سختی ها و مشکلات خود را دارد و رفتار بدی که از خودشان نشان می دهد ممکن است هیچ ربطی به شما نداشته باشد و خوددرگیری های خودشان را بر روی شما خالی کرده باشند. البته این عذری برای رفتار بد آنها نیست ولی درک شرایط روحی آنها می تواند به حفظ احساس مهربانی در قلبتان کمک کند.

افراد رفتاری را با دیگران دارند که با خود دارند. اگر با کسی بی رحمانه رفتار می کنند همین حس را به خودشان نیز داشته و برخورد بی رحمانه ای با خودشان دارند.

به جای قضاوت دیگران و یا واکنش نشان دادن به رفتار بد آنها سعی کنید مهربان باشید تا جریان انرژی جدیدی را به موقعیت اضافه کنید و تغییرات زیادی را شاهد باشید.
مهربان بودن با کسی که دچار درد شده است به معنی رفتار کردن بدون قضاوت و گوش دادن به نقطه نظرات آنها به همراه احترام است.

همچنین بخوانید:   اسکیزوفرنی چیست

مهربانی به معنی بخشش بیش از حد نیست. برای مثال قرار نیست به همه فقیران یک محله هر روز کمک کنید. هر چند که این یک کار پسندیده ای است ولی مهربانی در این موضوع خلاصه نمی شود.

گاهی یک لبخند و یا تکان دادن سر و سلام دادن پر انرژی می تواند حس و حال نفر مقابل را عوض کند.

شاید مهربان بودن در ابتدا شما را به جایی نبرد ولی اگر آن را در طولانی مدت انجام دهید انرژی آن تمام زندگی شما را فرا گرفته و پنجره جدیدی به سمت درک واقعیت های جهان باز می کند.

مهربانی یکی از قدرتمندترین ارتعاشاتی است که می توانیم به جهان عرضه کنیم.

 

 

مقالات مرتبط

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار