قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

چرا یک تلقین باید چندین بار تکرار شود؟

زبان بدن
خواندن زبان بدن | تفسیر زبان بدن
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸
نگهبان دروازه ناخودآگاه
چرا عامل انتقادی ذهن یا نگهبان دروازه ناخودآگاه تمایل به رد تلقینات دارد؟
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸

چرا یک تلقین باید چندین بار تکرار شود؟

تلقین

تلقین

چرا یک تلقین باید چندین بار تکرار شود؟

چرا گفته می شود یک تلقین را چندین بار و طی چندین جلسه هیپنوتیزم تکرار کنید؟ چرا گفتن یک بار جمله تلقینی چندان موثر نیست؟

تا به حال به این سوال، جواب های مختلفی از سوی متخصصین داده شده است که در این پست بهترین و پذیرفته شده ترین پاسخ شرح داده شده است.

 

تلقین

 

یکی از فرضیه ها این است که در طی هیپنوتیزم، ضمیر ناخودآگاه ما در حال یادگیری است. همان فرآیندی که ذهن ناخودآگاه یاد می گیرد بهتر پاسخ دهد. برای درک این موضوع یک مثال از زندگی عادی افراد زده می شود:

فرض کنیم وقتی شما به مسافرت به شهر خاصی می روید یک موسیقی را بارها و بارها گوش می دهید. اگر آن موسیقی را در خانه خود هم بشنوید احساس می کنید که در همان مسافرت هستید و حال و هوای آن برای شما زنده می شود.

اما چه اتفاقی افتاده است که به محض شنیدن آن موسیقی، ناخودآگاه به یاد سفر خود می افتید؟ شما در حقیقت این کار را به خوبی و بدون آنکه بدانید تمرین کرده اید. یک الگوی تکراری برای شما بارها و بارها تکرار شده و باعث شده ضمیر ناخودآگاه شما به محض شنیدن موسیقی در سفر، حال و هوای موجود در آن را برداشت کند. وقتی هم که موسیقی در جای دیگری پخش می شود یاد گرفته است که همان خاطرات و عواطف را نشان دهد.

تلقینات هم نوعی یادگیری هستند. اگر می خواهید به محض دیدن یک چیز فلان کار را کنید و یا فلان احساس را داشته باشید باید آن تلقین را بارها تکرار کنید تا ارتباط بین آن دو مفهوم ایجاد شود.

همچنین بخوانید:   خطرات هیپنوتیزم دسته جمعی

 

تلقین

 

مشابه این حالت به طور مخربانه در زندگی عادی ما وجود دارد. به محض شنیدن کلمه مرگ، دچار استرس می شویم چون اوایل زندگی بارها آن را به نیستی و غم ربط داده ایم. پس نسبت به این موضوع شرطی شده ایم که تا کلمه مرگ شنیده شد استرس بگیریم. بنابراین یکی از راه های درمان ترس از مرگ این است که احساس دیگری جایگزین استرس کنیم تا وقتی کلمه مرگ شنیده می شود آن حس جدید در ما القا شود. علاوه بر آن باید به قدری ارتباط بین این دو در ذهن ما تکرار شود که جایگزین حس قبلی شود. از این روش در هیپنوتراپی استفاده های درمانی ارزشمندی می شود.

دلیل دیگر این است که وقتی یک تلقین چندین بار و در طی زمان های گوناگون تکرار می شود برای ما یک مفهوم آشنا می شود. آشنایی، راحتی می آورد. بنابراین وقتی مجددا به یک تلقین گوش می دهیم اثر آن قوی تر می شود چون ذهن این تلقین را قبلا هم شنیده و برایش آشنا است. پس مقاومت کمتری می کند. این در مورد سایر امور زندگی هم صادق است. شما از رفتن به مکان های آشنا احساس راحتی و میل بیشتری دارید تا رفتن به جایی که حتی نامش را هم نشنیده اید.

البته دقت کنید که یک جمله تلقینی نباید به صورت یک شکل ادا شود چون بعد از چند بار تکرار حالت بی معنی به خود می گیرد و توجه شما از آن سلب می شود. به همین دلیل است که در متن تلقینات هیپنوتیزمی از چند جمله متفاوت ولی با موضوع مشترک استفاده می شود. یعنی هدف یکی است ولی به شیوه های مختلف بیان شده است. برای مثال مدام از جمله “من ریلکس می شوم” استفاده نکنید و شکل های مختلف آن را به کار ببرید مثل:

همچنین بخوانید:   هیپنوتیزم به روش سیدنی فلاور برای افرادی که نمی توانند تمرکز کنند

“با هر نفس عضلات من ریلکس تر می شود. من در آرامش عمیقی فرو می روم. تنفس من کندتر شده و تمایلی به حرکت دادن بدن خود ندارم. من کاملا آرام و آسوده هستم”.

همه جملات بالا در مورد ریلکس شدن هستند ولی به شیوه های مختلفی بیان شده اند تا توجه شما را بر خود حفظ کرده و با مانور روی جنبه های ریز و مختلف ریلکس شدن به وانهادگی هر چه بیشتر شما کمک کند.

مطالب بالا نه فقط در مورد جملات تلقینی بلکه در مورد تصویرسازی ذهنی نیز صادق هستند.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
naghib
عضو
3 سال قبل

سلام خسته نباشید
اثر خودهیپنوتیزم بیشتره یا دگر هیپنوتیزم؟؟

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  naghib

با سلام
برای انجام تلقینات و رفتن به خلسه های سبک، خودهیپنوتیزم هم کافی است ولی در مورد خلسه های خیلی عمیق چون نمی توانید کنترل کافی روی خود داشته باشید دگرهیپنوتیزمی بهتر است. البته با تمرین و بسته به استعداد، رسیدن به درجات عمیق خلسه توسط خودهیپنوتیزم هم ممکن است.
موفق باشید

رفتن به نوار ابزار