قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
توپ انرژی
ایجاد توپ انرژی و کاربرد آن
سپتامبر 26, 2018
داستان ماورایی
داستان ماورایی باغ پدربزرگ (شکنجه گاهی در خانه) – قسمت سوم (نوشته محمد)
سپتامبر 26, 2018

هوش هیجانی تا چه سنی قابل تغییر است؟

هوش هیجانی

هوش هیجانی تا چه سنی قابل تغییر است؟

هوش هیجانی کار ۶۰ درصد از رسیدن به موفقیت را انجام می دهد و از ملزومات زندگی برای داشتن حیاتی روشن و پر از موفقیت و رضایت است.

به طور کلی با افزایش سن و تجربه، هوش هیجانی بیشتر می شود و معمولا افرادی که در دهه پنجاه زندگی خود هستند نسبت به افراد بین بیست تا سی سال، تقریبا ۲۵ درصد بیشتر دارای هوش هیجانی هستند.

بنابراین افزایش هوش هیجانی محدود به سن خاصی نیست و حتی به جای آنکه به افزایش تدریجی و طبیعی آن بسنده کنیم می توانیم از روش هایی استفاده کنیم که در عرض چند ماه، هوش هیجانی ما را تا ده سال بیشتر افزایش دهد.

هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. توجه کنید که مغز ما حالت پلاستیکی دارد و انعطاف پذیر است و می تواند تغییر کند. متاسفانه این طور تصور می شود که اخلاقیات از یک سن مشخصی به بعد ثابت باقی می مانند و تغییر سخت است ولی این طور نیست.

دانشمندان عصب شناس به شکل پذیری مغز معتقد بوده و به این نتیجه رسیده اند که بسته به میزان تجربه و مواجه شدن با فشار و ناملایمات زندگی تغییراتی در ساختار مغز شکل می گیرد تا نسبت به این فشارها سازگاری پیدا کند. به این منظور با یادگیری هر موضوع جدیدی، ارتباطات میان سلولی تازه ای در مغز ایجاد شده و سیناپس های عصبی جدیدی در مغز به وجود می آیند و به سرعت انتقال اطلاعات و درجه موثر بودن آنها می افزایند. بنابراین با ایجاد مسیرهای عصبی جدید، راحت تر می توان همان افکار و عواطف قدیمی را پردازش کرد و واکنش بهتری نسبت به آنها نشان داد.

در مورد افزایش هوش هیجانی یا EQ باید مسیرهای ارتباطی بین بخش های منطق و احساسات مغز تقویت شود که با تمرین و گذشت زمان و مواجه شدن با مسائل جدید در زندگی می توان این مسیرها را قدرت بخشید و موجب افزایش هوش هیجانی شد.

برای مثال فردی که عادت دارد زود از چیزی قهر کند باید ابتدا رفتار جایگزین مناسبی پیدا کند که با منطق بیشتر جور بیاید سپس وقتی در همان شرایط تلخ قرار گرفت سعی کند به جای قهر کردن و زودرنجی، آن الگوی رفتاری مناسب که در ابتدا برایش سخت است اجرا کند. با این کار مسیر عصبی مربوطه تقویت شده و هر بار انجام کار قبل راحت تر می شود و مغز به طرز جدیدی شکل می گیرد. در نتیجه دیگر زودرنجی برایش کم کم بی معنا می شود و از زندگی اش حذف می گردد و به جای آن تصمیمات معقولانه و منطقی می گیرد (البته منظور ما سرکوب احساسات و منطقی شدن محض نیست بلکه اتفاقا قرار است احساسات خود را به خوبی درک کنیم و سپس با پیوند دادن آن با بخش منطق مغز، تصمیمات بهتر و عاقلانه تری بگیریم و احساساتی محض نباشیم).

بنابراین قابلیت تغییر در ساختار مغز و تغییر اخلاق و افزایش هوش هیجانی در تمام مراحل عمر دیده می شود و اگرچه مداومت به یک عادت خاص و ترک آن پس از سالها سخت است ولی غیرممکن نیست و اراده ما و امکان برای تغییر در هر سنی ممکن است.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار