قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
آسانا یوگا
تاثیر مهارت در یک آسانا بر بدن و ذهن
سپتامبر 11, 2020
تسخیر شده
تجربه ماورا – بیمارستان قدیمی تسخیر شده (ترجمه شده)
سپتامبر 11, 2020

نقش هورمون مردانه در تعیین میزان جذابیت زنان

تستوسترون

تستوسترون

نقش هورمون مردانه در تعیین میزان جذابیت زنان

عشق و دیدن جذابیت های فرد مقابل فقط یک امر روحی نیست و می تواند شدیدا تحت تاثیر هورمون ها باشد. در این مقاله در مورد نقش هورمون مردانه تستوسترون در تعیین میزان جذابیت یک زن برای داشتن رابطه جدی با او نوشته شده است.

تستوسترون یک هورمون استروئیدی مهم در مردان و به میزان کم در زنان است. این هورمون علاوه بر تاثیرات مهمی که بر بدن فیزیکی و خصوصیات اخلاقی همچون افزایش میل رقابت می گذارد اثرات مشهودی نیز اینکه چه زنانی از دید مردان جذاب تر به نظر می رسند دارد.

تحقیقات نشان داده است مردانی که به طور طبیعی دارای سطوح بالای تستوسترون هستند معمولا به سمت زنانی کشیده می شوند که خصوصیات زنانه ظریف تری دارند مانند فک کوچک تر، چشمان بزرگ تر و ابروهای بالاتر. این خصوصیات زنانه به نظر می رسد نشانه ای باشد از اینکه یک زن دارای ژن های خوب است و میزان باروری او بالاتر است. اجداد نیاکانی ما به این خصوصیات توجه بیشتری کرده تا احتمال باروری و ادامه نسل را افزایش دهد. این موضوع هنوز نیز به طور ذاتی در غریزه مردان وجود دارد. شاید هم در گذشته مردانی با تستوسترون بالا که موجب می شود قدرت فیزیکی و رشد عضلانی بالا داشته باشند در رقابت ها بیشتر پیروز شوند و انتظار داشتن زنانی زیبا را داشته باشند.

برای اینکه اثر میزان تستوسترون بر انتخاب جفت بهتر بررسی شود نیاز به انجام آزمایشات علمی است که نمونه ای از آن در ادامه آمده است:

دکتر برایان برد، روان شناس دانشگاه انتاریو کانادا از کسانی است که آزمایشاتی در این زمینه انجام داده است. او و همکارانش بر پشت تعدادی داوطلب مرد، ژل تستوسترون مالیدند. برای نیمی از آنها از ژل واقعی و برای نیمی دیگر فقط از دارونما که تستوسترون نداشت استفاده کردند. به این افراد گفته نشد که کدام یک از آنها ژل واقعی دریافت کرده است.

سپس به همه این مردان یک سری تصاویر مربوط به صورت زنان با درجات مختلف ظرافت زنانگی نشان داده شد تا میزان جذابیت آنها را بگویند. این آزمایش در روز بعد، معکوس شد و برای کسانی که قبلا از ژل تستوسترون استفاده شده بود این بار از دارونما استفاده شد و برعکس. دوباره همه آنها برای سنجش میزان جذابیت چهره زنان در عکس، فراخوانده شدند.

نتیجه تحقیق این شد که مردان وقتی تحت تاثیر ژل تستوسترون قرار گرفته بودند چهره زنانی با خصوصیات ظریف زنانه را جذاب تر می دانستند. میزان میل آنها برای داشتن رابطه طولانی مدت و کوتاه مدت با این زنان نیز مورد بررسی قرار گرفت. جالب این بود که مردان با تستوسترون بالا ترجیح می دادند که با زنانی با چهره ظریف، فقط رابطه کوتاه مدت داشته باشند!

تحقیقات قبلی نیز ثابت کرده بود که زنانی با خصوصیات ظریف زنانه معمولا بیشتر از سایر زنان به شریک خود خیانت می کنند.

بنابراین شاید بتوان گفت که تستوسترون، حساسیت مردان را نسبت به انتخاب زنانی با احتمال باروی بیشتر (زنان با ظرافت زنانگی بالا) و وفاداری آنها (زنانی با چهره مردانه تر) را برای داشتن روابط طولانی مدت افزایش دهد.

به عبارتی می توان گفت که نگرانی مردانی با سطح تستوسترون بالا در مورد اینکه مبادا شریک آنها به دلیل زیبایی و ظرافت زنانگی مورد توجه مردان دیگر بوده و به آنها خیانت کند بیشتر است و سعی می کنند زنانی را برای رابطه طولانی مدت انتخاب کنند که جذابیت زنانگی کمتری دارند. ولی برای روابط کوتاه مدت خود احتمال بیشتری دارد که زنان با ظرافت بالا و جذاب را انتخاب کنند چون در چنین روابطی بحث خیانت زن چندان مهم نیست.

البته هنوز آزمایشات و بررسی ها در این زمینه ادامه دارد تا الگوهای مشخص تری در ارتباط با تغییر سطح تستوسترون و دلایل انتخاب شریک خاصی توسط آنها پیدا شود.

 

 

+2
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
YASMIN
مهمان
YASMIN
3 ماه قبل

از وقتی فهمیدم بیشتر روابط بین زنان و مردان یک عاملی به نام هورمون جنسی است که دیگر دل نمی بندم ودل خود را به راحتی به کسی نمی بازم

0
رفتن به نوار ابزار