قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تناسخ
دلایل رد تناسخ در ارتباط با هیپنوتیزم و رد امکان یادآوری زندگی قبلی در هیپنوتیزم
ژوئن 29, 2018
امکان شهود کاذب در رویاها
امکان شهود کاذب در رویاها
جولای 3, 2018

نقش خواب و رویا در تخلیه روانی

نقش خواب و رویا در تخلیه روانی

نقش خواب و رویا در تخلیه روانی

نقش خواب و رویا در تخلیه روانی

همان طور که در پست منشا رویاها گفته شد یکی از دلایل خواب دیدن، خالی کردن عقده های درون و احساسات سرکوب شده است که در این پست بیشتر به آن پرداخته می شود.

همه ما دارای خواسته ها و آرزوهایی هستیم که هیچ گاه برآورده نشده اند. در واقع حتی چشیدن طعم موفقیت در آن زمینه ولو به طور خیالی می تواند باعث تسکین ما شود. به همین خاطر در برخی از رویاها، مشاهده می کنیم که به فلان آرزویمان رسیده ایم و شادی و شعف ناشی از آن را به قدری واضح تجربه می کنیم که انگار واقعا طعم آن را چشیده ایم. همین می تواند روان ما را آرام کند و از تنش های درونی بکاهد. در واقع رویاها مثل تنظیم کننده روان عمل می کنند و اگر ضمیر ناخودآگاه بداند تمایلی ما را تحت فشار روحی قرار می دهد سعی می کند در عالم رویا، ما را به آن چیز برساند تا سبب تسکینمان گردد.

از رایج ترین تمایلاتی که توسط رویاها برآورده می شود انواع روابط جنسی نامتعارف مثل رابطه با محارم و هم جنس خواهی است. در واقع گاهی مذمت این افکار در نزد شخص به قدری بالا می رود که حتی دوست ندارد به صورت آگاهانه به آنها فکر کند بنابراین چنین تمایلاتی را پس زده و به اعماق تاریک ناخودآگاه خود می فرستد. سپس همانها در رویاها اجازه پیدا می کنند که خودشان را نشان دهند. فردی که خوابهایی در مورد انحرافات جنسی خود می بیند به جای تعجب و یا سرزنش خود یا خواب، لازم است که صادقانه نسبت به درمان خود اقدام کند.

وظیفه دیگر رویاها در امر ایجاد تعادل روانی این است که گاهی با نمایاندن انواع کابوس باعث واکسینه کردن ما نسبت به ترسهای روزمره مان می شود و ما را به قدری آماده می کند تا هنگام رویارویی واقعی با آن اتفاقات تلخ در عالم واقعی، شوکه نشویم . برای مثال فردی که پدرش را بسیار دوست دارد و از مرگ او نگران است ممکن است در خواب ببیند که پدرش مرده است. حزن و غمی که در رویا تجربه می کند باعث می شود که مرگ پدر برای او عادی تر و قابل هضم تر شود و اگر روزی واقعا پدرش مرد خیلی شوکه و افسرده نگردد.

گاهی هم رویاها به ما درس اخلاق می دهند و وجدان و سوپرایگوی ما می تواند نصیحت هایی که نمی توانست به طور مستقیم در عالم بیداری به گوش ما برساند را در رویاها به ما گوشزد کند. برای مثال فردی مدام به فکر دزدی از خانه همسایه اش بود و برای این کار نقشه می کشید. در همان زمانها موقع شب خواب می دید که موجودی ترسناک با یک شمشیر او را تهدید می کند که اگر بخواهد دزدی کند بدنش را تکه تکه می کند. در واقع سوپرایگوی او می خواسته به او مستقیما هشدار دهد که دزدی کار درست و اخلاقی نیست و نباید آن را انجام داد.

آیا رویاها می تواند تمایلات واقعی ما را نشان دهند؟ در برخی اوقات بله ولی گاهی وجدان که سوپرایگو مسئول آن است ممکن است حتی در روند رویا دیدن هم دخالت کند. برای مثال خانمی که از مردی متنفر بود در خواب دید که آن مرد دارد خودکشی می کند و آن زن قصد نجات او را دارد. در واقع آن زن از ته دل آرزوی مرگ آن مرد را داشت و خودکشی او باعث رهایی اش از دست آن فرد میشد ولی در خواب نقش نجات دهنده را بازی می کرد تا وجدان خود را راضی کند که چندان آدم بدخواهی نیست. بنابراین تمایز نیازهای هر بعد از شخصیت کمی مشکل بوده و به کمک یک روانکاو تحلیل گر رویا نیاز دارد.

البته همه رویاها معنی خاصی ندارند. برای مثال خانمی در خواب دید که در دادگاه محکوم به مرگ شده و گردن او با گیوتین از بدنش جدا می شود. وقتی بیدار شد مشاهده کرد که میله تخت خواب روی گردن او افتاده و همین باعث شده است که در خواب نیز رویای مشابهی را با وضعیت جسمانی خود ببیند.

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار