قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
فال ازدواج
آیا فالگیر می تواند زمان ازدواج و مشخصات همسر آینده شما را بگوید؟ (پست ویژه)
اسفند ۱۰, ۱۳۹۷
شفاگر
خطرات شفاگر شدن
اسفند ۱۰, ۱۳۹۷

مدیتیشن می تواند باعث تغییر بیان ژن های شما شود

مدیتیشن و ژن

مدیتیشن و ژن

مدیتیشن می تواند باعث تغییر بیان ژن های شما شود

همان طور که می دانید مدیتیشن یا مراقبه اثرات زیادی بر روح و روان و جسم دارد و این اثرات حتی در سطح تغییر بیان ژن ها هم دیده می شود.

مطالعه ای که توسط محققان اسپانیایی و فرانسوی صورت گرفته نشان می دهد که پس از انجام جلسات مدیتیشن، تغییرات مولکولی و ژنتیکی زیادی صورت می گیرد.

شرکت کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شده بودند. یک گروه به مراقبه سخت هشت ساعته و گروه دیگر به فعالیت های خالی از انواع مراقبه مشغول بودند.

نتیجه آزمایش اثر مراقبه بر ژن ها:

مطالعه نشان داد که گروه مدیتیشن کننده تغییرات ژنتیکی و مولکولی زیادی نشان داده اند. برای مثال سطح بیان ژن های پاسخ های التهابی که مربوط به تسریع بازسازی بدن در اثر موقعیت های استرس زا است تغییر پیدا کرد.

ریچارد داویدسون (موسس تحقیقات سلامت ذهن) و ویلیام ویلاز (پروفسور روانشناسی دانشگاه ویسکونسین-مدیسون) ابراز داشته اند که: تا آنجا که می دانیم این اولین مقاله ای است که نشان می دهد تا چه قدر بیان ژن ها با سرعت بالا در افرادی که مراقبه انجام داده اند مشخص شده است.

نتیجه کار آنها در مجله سایکونورواندوکرینولوژی به چاپ رسیده و ساپورت کننده تحقیقات قبلی است که در مورد اثرات مثبت مدیتیشن بر اختلالات التهابی است.

همچنین تحقیقات دیگر در این راستا نشان داده است که ژن های RIPK2 و COX2 (ژن های پیش التهابی) و تعدادی از ژن های هیستون دی استیلاز نیز در اثر مدیتیشن دچار تغییر بیان می شوند و مواردی مثل بهبودی در برابر موقعیت های استرس زای روابط اجتماعی از جمله محاسبه اعداد و معادلات در برابر حضار را رقم می زند.

همچنین بخوانید:   تمرکز فکر بر تصاویر

این مطالعات اثر مراقبه را فقط برای یک روز انجام مدیتیشن اندازه گیری کرده و مسلما انجام طولانی مدت مراقبه اثرات چند برابر و بیشتری بر بیان ژنها می گذارد.

داویدسون می گوید که: ژن های ما در بیان شدن به صورت دینامیک و پویا عمل می کنند و با توجه به نتیجه تحقیقات، آرامش ذهنی می تواند اثر موثری بر روی بیان آنها داشته باشد.

 

مقالات مرتبط

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
D444rkGhost
مهمان
D444rkGhost
3 سال قبل

سلام تغیر بیان چیه?

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  D444rkGhost

با سلام.
بیان ژن، اصطلاحی است در علم ژنتیک و به معنی استفاده از اطلاعات درون ژن برای تولید محصولات آمینواسیدی در بدن. وقتی تغییر بیان یک ژن صورت بگیرد فرآیندهای زیستی بدن هم به دلیل تغییر نوع محصولات ایجاد شده دچار دگرگونی می شوند.
موفق باشید

رفتن به نوار ابزار