قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

فرق جن زدگی با اختلالات روانی از دید چند روان پزشک | چگونه اختلالات روانی را از جن زدگی تشخیص بدهیم؟

عالم ذر
عالم ذر، آیا ما والدین خود را انتخاب کرده ایم؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی
سپتامبر 11, 2020
تجربه وسواس یا OCD
تجربه مربوط به روان – تجربه وسواس یا OCD (ترجمه شده)
سپتامبر 11, 2020

فرق جن زدگی با اختلالات روانی از دید چند روان پزشک | چگونه اختلالات روانی را از جن زدگی تشخیص بدهیم؟

جن زدگی

جن زدگی

فرق جن زدگی با اختلالات روانی از دید چند روان پزشک | چگونه اختلالات روانی را از جن زدگی تشخیص بدهیم؟

دانش انسان در مورد علت اختلالات روانی و عملکرد ذهن هنوز محدود است. اکثر روان پزشکان و روان شناسان رویه ای آتیستی و خالی از مفاهیم روحانی را برای درمان اختلالات روانی به کار می برند و از همین رو، تلاش های آنها در مورد درمان برخی بیماران بی نتیجه است. شاید دلایل ناشناخته و یا ماورایی عمیقی در پشت چیزی که ما به آن اختلال روانی می گوییم وجود داشته باشد.

در این مقاله به بیانات و نتایج علمی چند روان پزشک برجسته مسیحی در مورد احتمال دخالت موجودات غیرارگانیک در بروز برخی اختلالات روانی اشاره می شود. همچنین در آخر، راه های تشخیص جن زدگی از اختلالات روانی نیز گفته می شود.

۱- نتایج دکتر ریچارد گالاگر

دکتر ریچارد گالاگر، روان پزشکی است که در دانشگاه کلمبیا و نیویورک تدریس می کند. در ابتدای تحصیلات بالینی خود هیچ گاه تصور نمی کرد روزی مجبور شود پدیده جن زدگی را در کنار اختلالات روانی بپذیرد. او همیشه خود را مردی علمی می دانست. ولی پس از گذشت سالیان و کسب تجارب عملی به جایی رسیده است که با کشیشان جنگیر در آمریکا همکاری دارد. او می گوید تسخیر شدگی واقعی است. او برای ادعای خود شواهدی دارد. او بیمارانی داشته است که ناگهان توانسته اند به خوبی به زبان لاتین که زبانی منقرض شده است صحبت کنند، در اطراف این بیماران اشیای مختلف بدون هیچ توجیه منطقی پرتاب شده و یا در هوا معلق شده اند، برخی از این بیماران اطلاعات سری و مخفی در مورد خود او و دیگران برملا کرده اند که امکان نداشته است در حالت عادی بتوانند به آنها دست پیدا کنند.

این روان پزشک به مدت ۲۵ سال است که به کشیشان کمک می کند تا اختلالات روانی افراد را از جن زدگی تشخیص دهند.

گری توماس که یک جن گیر معروف در آمریکا است و فیلمی معروف نیز بر اساس یکی از تجارب او ساخته شده است با این روان پزشک ارتباط نزدیکی دارد و هر گاه به کمک نیاز دارد او را باخبر می کند. هرچند که این روان پزشک پدیده جن زدگی را نادر و کمیاب می داند ولی آن را واقی به شمار می آورد. به همین دلیل او بیشتر اوقات تلاش می کند به بیماران بفهماند که تسخیر نشده اند مگر اینکه شواهد کافی وجود داشته باشد.

دکتر گالاگر در یکی از تجارب کاری خود با زنی رو به رو می شود که ادعا می کند توسط شیاطین مورد حمله قرار گرفته است. قبلا کشیش او را به یک جن گیر فرستاده بود ولی قبل از آن می خواست این فرد توسط این روان پزشک مورد ارزیابی روانی قرار گیرد.

پس از ارزیابی های اولیه، دکتر گالاگر تیمی از جن گیران را در یک محل جمع کرد و این زن را به آنجا فرا خواند. وقتی این زن وارد آن خانه شد اشیای موجود در قفسه بدون هیچ دلیلی پرتاب می شدند. او چیزهای خصوصی زیادی در مورد زندگی شخصی گالاگر می گفت مثل علت فوت مادر او در اثر سرطان تخمدان و دعوای دو گربه او در شب قبل. این اطلاعات را فقط خود گالاگر می دانست. این عجیب بود که این زن هم به آنها پی برده بود. اگر دارای اختلال روانی بود قطعا نمی توانست غیب گویی کند ولی گویی واقعا دچار جن زدگی شده بود و اطلاعات غیبی توسط این موجودات به دست آورده بود.

یک شب، دکتر گالاگر و کشیش در حال صحبت با تلفن بودند که یکی از صداهای شیطانی که قبلا از حنجره این زن شنیده بودند را دوباره شنیدند با اینکه آن زن هزاران مایل دورتر از آنها بود و به تلفن دسترسی نداشت.

از عقاید این روان پزشک است که مفهوم جن زدگی و تسخیر شدن فقط محدود به مسیحیت، اسلام و یهود نیست و می تواند افرادی از مذاهب دیگر و یا حتی کسی که هیچ مذهبی ندارد را هم درگیر کند.

۲- نتایج دکتر مارک آلبانیز

دکتر آلبانیز که دهه ها است در زمینه روان پزشکی فعالیت می کند نیز به جن زدگی اعتقاد داشته و مقالاتی در این زمینه نوشته است. او گفته است این عقیده که باورهای روحی بیمار هم باید در کنار درمان در نظر گرفته شود در بین روان پزشکان و روان شناسان در حال رشد است. حتی برخی از روان پزشکان پیشنهاد داده اند اختلال جدیدی به نام خلسه و اختلال تسخیر شدگی به ثبت برسد. او می گوید چیزهای زیادی است که ما در مورد ذهن انسان نمی دانیم. هنوز هم علم طب در مورد درک چیزهای ساده مانند دارونما ها مانده است چه برسد به بحث جن زدگی. قطعا دلایل مشکلات روانی می تواند به چیزهای زیادی بازگردد که فقط با اسکن MRI، نوروبیولوژی و حتی تئوری های روان شناسی قابل شناسایی و توجیه نیست.

۳- نتایج دکتر جفری لیبرمن

دکتر لیبرمن، روان پزشکی است که تخصص او در زمینه اسکیزوفرنی است و نتایج مشابه متخصصین بالا گرفته است. او ابتدا به پدیده تسخیر شدگی اعتقادی نداشت تا اینکه با بیماری رو به رو شد که او را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

دکتر لیبرمن که گرداننده انستیتو روان پزشکی نیویورک است گفته که او به همراه یک مشاور خانواده به دیدن زن جوانی رفته بودند که فکر می کرد جن زده شده است. او و همکارش سعی کردند با روش های رایج روان پزشکی و مشاوره این بیمار را برای چند ماه درمان کنند ولی تلاش آنها نتیجه ای در برنداشت.

چیز عجیبی در طی مراحل درمان رخ داد که توضیحی برای آن نداشتند. او بعد از اینکه به ملاقات این بیمار رفت به خانه بازگشت. دکتر لیبرمن دید که لامپ های خانه او خود به خود روشن و خاموش می شوند و عکس ها و وسایل از دیوار و قفسه ها پرتاب می شوند. همچنین او دچار سردرد شده بود. او گفت من واقعا نمی ندانستم چه اتفاقی دارد می افتد. وقتی این موضوع را به همکار خود گفتم از جواب او جا خوردم. همکار من هم در همان روز این اتفاقات را در خانه خود تجربه کرده بود. به خاطر این جریانات من کمی به احتمال وجود نیروهای ماورایی و شیطانی ایمان آوردم ولی چون تجربه کافی ندارم نمی توانم دقیقا آن را به پدیده خاصی نسبت دهم.

نظرات افراد شکاک

افراد شکاکی هم وجود دارند که این پدیده ها را زیر سوال می برند. یک روان شناس در واکنش به این ادعاها گفته است بدترین کاری که یک روان پزشک می تواند انجام دهد این است که به بیمار اجازه دهد عقاید توهمی خود در مورد تسخیر شدگی را درست بداند. این بیماران فقط دچار اختلالات روانی هستند و معلوم نیست چه حقه های شعبده بازی سوار می کنند تا بگویند دچار حمله شیاطین شده اند. من فیلم های جن گیری واقعی زیادی دیده ام. هیچ خبری از اتفاقات عجیبی نیست و فقط فردی با اجرای مصنوعی سعی دارد خود را جن زده نشان دهد.

پاسخ به این شبهه ها

البته دکتر گالاگر برای این افراد شکاک و ناباور هم جواب هایی دارد. او گفته است بله شکار لحظه های عجیب سخت است و شیاطین خود را شرایط آزمایشگاهی تسلیم نمی کنند و به راحتی هم به خود اجازه نمی دهند که فعالیت آنها توسط دوربین ثبت شود. شیاطین دوست ندارند مدرک ثابتی از وجود خود نشان دهند و فقط شک و شبهه باقی می گذارند و اجازه اثبات واقعی خود را نمی دهند. اعضای کلیسا هم هیچ گاه به حریم خصوصی فردی که دچار تسخیر شدگی شده و رنج می برد وارد نمی شود تا فیلم بگیرند و تحویل افراد ناباور بدهند.

روان پزشکان دیگر نیز مانند دکتر گالاگر سعی داشته اند به برخی از بیماران خود که احتمال زیادی می دانند دچار جن زدگی شده اند کمک کنند ولی این کار باید با نهایت احتیاط و مسئولیت پذیری باشد چون کاری خطرناک است. تعداد این بیماران هم آن قدر کم است که این طور نیست که هر کسی وارد مطب دکتر شد روان پزشک به او بگوید خب تو تسخیر شده ای…

دکتر گالاگر گفته است افراد بسیار زیادی در طول سال های کاری او از تشخیص های دقیقی که در مورد جن زدگی و رفع آن انجام داده است راضی هستند ولی به دلیل رعایت حریم خصوصی نمی تواند چنین افرادی را به روزنامه نگاران نشان بدهد. فقط چند مورد از این افراد اجازه دادند که راز آنها بر ملا شود و دکتر گالاگر در مورد آنها صحبت کند. این دکتر معتقد است که مراسم جن گیری به تنهایی کافی نیست و اراده معنوی خود بیمار هم نقش زیادی در بهبودی او دارد.

روان پزشکان معتقد به تسخیر شدگی و کشیشان جن گیر همچنان به کار خود ادامه می دهند و نظرات افراد شکاک بر روی آنها تاثیری ندارد چون آنها چیزهایی را با چشم دیده اند که قابل انکار نیست و سال ها تجربه در درمان این افراد، ایمان شدیدی به آنها داده است که موجب پیگیری کار آنها شده است.

چگونه جن زدگی را از اختلالات روانی تشخیص دهیم؟

تشخیص اینکه فردی دچار جن زدگی شده و یا اینکه از یک اختلال روانی مثل اسکیزوفرنی رنج می برد کاری دشوار است و اولویت این است که توسط روان پزشک و یا روان شناس بالینی بررسی شوند. در زیر چکیده ای از مطالب پاستور استیون واترهوس که نویسنده یک کتاب روان شناسی است و برادر او نیز از اسکیزوفرنی رنج می برده است آورده شده است که شاید به درک تفاوت تسخیر شدگی و یکی از انواع اختلالات روانی به نام اسکیزوفرنی کمک کند.

او می گوید:

خانواده های معتقد مسیحی که یکی از اعضای خانواده آنها دچار اسکیزوفرنی شده است از خود می پرسند آیا این فرد دچار تسخیر شدگی شده است؟

طبق مشاهدات شخصی واترهوس و مطالب استخراج شده از متون دینی، حداقل ۶ عامل می تواند متمایز دهنده اسکیزوفرنی و جن زدگی باشد. البته توجه به این نشانه ها کافی نیست و نمی تواند تشخیص قطعی در این زمینه ها بدهد.

۶ نشانه برای تمایز اسکیزوفرنی و جن زدگی

۱- صحبت های منطقی در برابر صحبت های بی منطق

فردی که دچار جن زدگی شده است و جن از طریق او صحبت می کند صحبت های خود را به طور منطقی بیان می کند. ولی کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی می شوند معمولا صحبت های آنها بویی از منطق ندارد و سریعا بین موضوعات نامربوط حرف عوض می کنند.

۲- یادگیری عادی و یادگیری ماورایی

جن های تسخیر کننده می توانند از طریق انسان ها صحبت هایی کنند و دانشی را انتقال دهند که خود فرد جن زده هیچ اطلاع قبلی از آنها ندارد و شامل غیب گویی هم می شود. ولی کسی که به اسکیزوفرنی مبتلا است قطعا نمی تواند دانشی جدید از ذهن خود تولید کند.

۳- ادعای تسخیر شدگی

مشاهدات کلینیکی در مورد کسانی که دچار تسخیرشدگی شده اند و یا فقط اختلال روانی داشته اند نشان داده است افرادی که ادعا می کنند تسخیر شده اند به احتمال خیلی کمی واقعا تسخیر شده اند. شیاطین دوست دارند مرموز و ناشناخته بمانند و هیچ گاه داوطلبانه حضور خود را اعلام نمی کنند چون در این صورت فرد جن زده اقدام به درمان خود می کند. افراد جن زده معمولا از مشکل خود خبر ندارند و یا زیر بار این موضوع و درمان آن نمی روند.

۴- تاثیرات درمانی

اگر دعاهای مخصوص دفع جن زدگی و نیایش باعث از بین رفتن مشکل شود در این صورت فرد به احتمال زیاد دچار اسکیزوفرنی نبوده است. ولی اگر دارودرمانی باعث کاهش علائم بیمار شود در این صورت تسخیر شدگی در کار نبوده است.

۵- مشاهده فعالیت های ماورایی

فردی که دچار جن زدگی می شود ممکن است فعالیت های ماورایی عجیبی نیز در او یا اطراف او رخ دهد مثل جا به جایی وسایل و اشیا، فاصله گرفتن از زمین با بدن فیزیکی، خلسه های غیر ارادی و سخن گفتن در مورد اطلاعاتی که نمی داند، تله پاتی و …). این فعالیت های عجیب را افرادی که در کنار این شخص زندگی می کنند هم تایید می کنند. ولی کسی که به اسکیزوفرنی مبتلا است اثرات اختلال او مشخص است و تاثیر ماورایی بر دیگران ندارد.

۶- درجه اعتقاد فرد

کسانی که مراتب ایمان و تقوای بالایی دارند و به منابع الهی نزدیک هستند و همه چیز را رعایت می کنند دچار جن زدگی نمی شوند ولی همین افراد ممکن است به خاطر دلایل وراثتی و یا محیطی به اسکیزوفرنی مبتلا شوند و با درمان های مربوطه مداوا شوند.

 

 

1+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
YASMIN
مهمان
YASMIN
5 روز قبل

منظور از درجه اعتقادات فرد همان پیشرفت روح که در هر فرد فرق دارد؟!

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  YASMIN

با سلام
ظاهرا این دو مفهوم کمی با هم فرق دارند. یک نفر شاید خیلی معتقد باشد ولی روی پیشرفت اخلاقی و روحی خود کار نکرده باشد و برعکس. ولی در این پست همان پیشرفت روحی از طریق مذهب منظور است.
موفق باشید

1+
رفتن به نوار ابزار