قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

عالم ذر، آیا ما والدین خود را انتخاب کرده ایم؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

تسخیر شده
تجربه ماورا – بیمارستان قدیمی تسخیر شده (ترجمه شده)
سپتامبر 11, 2020
جن زدگی
فرق جن زدگی با اختلالات روانی از دید چند روان پزشک | چگونه اختلالات روانی را از جن زدگی تشخیص بدهیم؟
سپتامبر 11, 2020

عالم ذر، آیا ما والدین خود را انتخاب کرده ایم؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

عالم ذر

عالم ذر

عالم ذر، آیا ما والدین خود را انتخاب کرده ایم؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

برخی افراد عقیده دارند ما قبل از اینکه به دنیا بیاییم والدین فعلی خود را از قبل انتخاب کرده ایم. این ادعا تا چه حد صحت دارد؟ آیا از دید اسلامی چنین تعبیری درست است؟

ابتدا به صورت مختصر با عالم ذر آشنا شویم.

عام ذر چیست؟

عالم ذر یا الست که هم در قرآن و هم در روایات اسلامی به آن اشاره شده است عالمی است که به زمان خلقت حضرت آدم باز می گردد. برخی از دانشمندان دینی هم اعتقاد دارند این جهان حتی پیش از حضرت آدم وجود داشته است. در عالم الست است که همه انسان هایی که قرار است تا روز قیامت پا به جهان فیزیکی بگذارند به صورت ذراتی خلق شده بودند. این ذرات دارای عقل و شعور بوده و با آگاهی کامل پیمانی با خدا مبنی بر یگانگی او و پذیرش نبوت و ولایت اوصیا بستند. با اینکه ما این پیمان و خود عالم ذر را به یاد نمی آوریم ولی تاثیر آن بر روح ما باقی مانده و به همین دلیل انسان ها به صورت فطری، مفهوم توحید را در ذات خود دارند. از یاد بردن اصل واقعه باعث از بین رفتن اثرات آن نمی شود همان طور که ما کودکی خود را کامل به یاد نمی آوریم ولی اتفاقاتی که در سنین بسیار کم برای ما رخ داده است در ضمیر ما نقش بسته و به طور ناخودآگاه بر کل زندگی ما تا آخر عمر تاثیر دارد.

اشاره به عالم ذر در آیه ۱۷۲ سوره اعراف است:

وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّک مِنْ بَنِی آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّیتَهُمْ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلی أَنْفُسِهِمْ أَ لَسْتُ بِرَبِّکمْ قالُوا بَلی شَهِدْنا أَنْ تَقُولُوا یوْمَ الْقِیامَةِ إِنَّا کنَّا عَنْ هذا غافِلِینَ* أَوْ تَقُولُوا إِنَّما أَشْرَک آباؤُنا مِنْ قَبْلُ وَ کنَّا ذُرِّیةً مِنْ بَعْدِهِمْ أَ فَتُهْلِکنا بِما فَعَلَ الْمُبْطِلُونَ* وَ کذلِک نُفَصِّلُ الْآیاتِ وَ لَعَلَّهُمْ یرْجِعُون.َ

و به یاد آور هنگامی که پروردگارت از پشت فرزندان آدم ذریه آن‌ها را بر گرفت و ایشان را بر خود گواه ساخت که آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند:آری، (و فرشته‌ها نیز گفتند ما هم) گواهی می‌دهیم که مبادا روز قیامت بگویید ما از این (پیمان) غافل بودیم یا بگویید پدران ما پیش از ما مشرک شدند و ما هم از آن‌ها بودیم (که به ناچار از آنان پیروی کردیم) آیا ما را به خاطرآنچه اهل باطل انجام دادند به هلاکت می‌رسانی و این چنین آیات را شرح می‌دهیم شاید به سوی حق بازگرداند.

البته برخی از علمای دینی نظریات متفاوتی را در شرح عالم ذر بیان کرده اند. برای مثال ابوالفتوح رازی اعتقاد دارد که این پیمان فقط از افراد خاصی همون پیامبران و اولیای خدا گرفته شده و شامل حال همه نمی شود. پس دلیلی ندارد همه بتوانند ماجراهای عالم ذر را به یاد بیاورند.

از طرفی از حدیثی از امام صادق (ع) است که وقتی از ایشان پرسیدند فطرت چیست فرمود آن فطرت، اسلام است که خدا مردم را هنگامی که از آن‌ها پیمان گرفت بر یگانه پرستی آفرید. آنگاه که خدا به آن‌ها گفت: «مگر من پروردگار شما نیستم؟ در آنجا کافر و مؤمن حضور داشت.

اما می رسیم به سوال اصلی که آیا ما پدر و مادر خود را در عالم ذر انتخاب کرده ایم؟

طبق روایات، خداوند از پشت حضرت آدم (ع)، فرزندان او و از آنها نوه های او و از نوه ها، نتیجه های آنها را به ترتیب گرفته است. بنابراین والدین هر کسی قبل از اینکه به دنیا بیاید مشخص بوده است ولی نمی توان این طور استدلال کرد که کسی، والدین خود را انتخاب کرده است. همچنین در هیچ روایتی نیامده است که کسی والدین، جنسیت و یا حتی چهره خود را انتخاب کرده باشد. پس انسان در انتخاب این موارد، مختار نبوده است.

فقط می دانیم که همه انسان ها حتی آنهایی که قرار است تا روز قیامت به دنیا بیایند از زمان حضرت آدم وجود داشته اند و به نوبت و با گذشت زمان متولد شده اند. به این صورت که هر انسانی از مدت ها پیش وجود داشته و به صورت ذرات، نسل به نسل منتقل می شده و در آخر پس از رسیدن به صلب پدر خود، وارد رحم مادر می شود و نطفه ایجاد می شود و از پس هم حیات خود را در این زمین آغاز می کند.

در بخشی از دعایی از امام حسین (ع) آمده است که:

آغاز آفرینشم کردى به نعمت خود ، پیش از آنکه شیء قابل ذکری باشم ، مرا از خاک آفریدى و در پشت پدرها جا دادى آسوده از مرگ و میر و پیوسته از صلبى به رحمى کوچیدم در روزگاران گذشته، از مهر و لطف و احسانت به من ، مرا در دولت کافران بیرون نیاوردى که عهد تو را شکستند و رسولانت را دروغ شمردند، و از مهربانى و توجّه خودت ، مرا در دوران هدایتى که آماده کردى به دنیا آوردى ، و از آن پیش با من خوبی کردى و نعمت دادى و از منىّ ریخته شده [از صلب پدر ] خلقت مرا شروع کردى و مرا در سه ظلمت ، میان گوشت و پوست و خون نهادى ، و مرا به آفرینشم انگشت نما نکردى و کارم را به خودم وانگذاردى و مرا با خلقت کامل به دنیا آوردى و در گهواره که کودکى خرد بودم نگه داشتى، شیر گوارا به من روزى دادى و… (منبع: بحار الأنوار ، ج‏۵۷ ،ص۳۷۲)

پس ما به نوعی همواره همراه اجداد خود بوده ایم و نسل به نسل کوچ کرده ایم تا نوبت به تولد ما برسد ولی خود این اجداد و والدین را انتخاب نکرده ایم.

 

 

3+
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
guest
10 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
M.v
عضو
16 روز قبل

سلام اطلاعات در مورد عالم ذر بسیار جزییه شایدم برای عوام اینطور خواستن.به طور خلاصه ادیان ابراهیمی بر این عقیدن که انسان اول در بهشت و جوار قرب الهی بوده و سپس به خاطر یک خطا که فرقی نمیکنه خداوند شدیدا ناراحت و شاکی میشه و بعد دستور میده حالا که حرفمو گوش نکردین به زمین داخل شوید و در آنجا در عذاب و سختی خواهید بود الی یوم الحین.ببینید این قضیه چقدر شبهه داره.اگر ما مستحق جوار و قرب الهی بودیم چطور یهو چنین تنبیه سختی برامون در نظر گرفته شد؟ چنین داستانی نقص خداوند رو میرسونه که میدونیم… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  M.v

با سلام البته بهتر است این سوالات توسط یک کارشناس دینی در سایت های مذهبی پاسخ داده شود. تا آنجا که بنده اطلاع دارم حضرت آدم و حوا در خود بهشت نبوده اند و در یکی از باغ هایی مانند بهشت بوده اند که محل این باغ طبق نظر مفسرین متفاوت است که آنها را نقل قول می کنم: برخی معتقدند، بهشت آدم(ع) باغی از باغ‌های سرسبز و روح‌افزای زمین بود. عده‌ای بر آنند که بهشت آدم در آسمان هفتم بوده، نه در زمین و دلیل آن هبوط است. و گروهی دیگر معتقدند که بهشت آدم(ع) همان بهشت موعود بود.… بیشتر »

M.v
عضو
7 روز قبل

سلام جناب علی خانی گرامی
ممنونم پاسختون تامل برانگیزه.در مورد ادامه تکامل پس از مرگ و اینکه ارواح و مخصوصا کودکان تحت نظارت یک مربی به تکامل و اعمالشون ادامه میدن موافقم.و این مورد در کتب اشخاصی مانند مایکل نیوتن هم اشاره شده.حالا اینکه دقیقا حضرت فاطمه باشه یا مریم مقدس فرقی نمیکنه تو اصل قضیه.بهرحال هدف رسیدن به پاسخهاییه که بتونه راه مارو هموار کنه ممنونم

0
امیرحسین
مهمان
امیرحسین
12 روز قبل

سلام خسته نباشید بابت مطالب جدی و مهم که منتشر میکنید سوالی که دارم به نوعی به این مطلب ختم میشه اونم مطالبی ست که افرادی مثل مایکل نیوتن با کتاب سفر روح و سرنوشت روح و… مطرح کردند که بوسیله هیپنوتیزم زندگی پیشین افراد رو بیادشون اوردند و اونا مطرح کردن که مسئله ای مثل شکلی که به دنیا میایم(مثل تیپ بدن‌ و جنسیت و…) و همینطور اطرافیان نزدیک مثل افراد خانواده خودمون انتخاب کردیم برای هدایت شدن و یاد گرفتن و رشد کردن و البته زندگی پیشین مطرح میکنه و مسئله تناسخ البته من شخصا به دلیل قرآن… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین

با سلام
کاملا متوجه هستم چه مواردی را می فرمایید. ابتدا به این پست مراجعه شود. اگر سوالی بود می توانید مجددا پرسش نمایید.
موفق باشید

0
مهدی
مهمان
مهدی
8 روز قبل

سلام پش‌نظریه تناسخ چی میشه

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  مهدی

سلام
تناسخ از نظر اسلامی رد است و این مقاله بر اساس دیدگاه اسلامی نوشته شده است.
موفق باشید

0
M.v
عضو
6 روز قبل

جناب علی خانی موضوع مهمی که وجود داره اینه که کدوم کارشناس مذهبی؟ اسلامی یا بودایی یا یک روحانی شمن … چیزی که واضحه اینه که هر کدوم از این افراد جوابی رو میدن که تهش اعتقادات خودشونه.محاله یه فرد مذهبی از موضع خودش عدول کنه.ولی ما اینجا جمع شدیم تا در حد امکان به حقایق پی ببریم.شما هر نوع شبهه ای از این دست داشته باشید من خودم جواب آخر مذهبیون را بعد از صغری و کبری هایشان میگویم.جناب محقق داماد در کتاب اصول فقه شان در مقدمه فرموده اند 《بزرگترین تفاوت فقه شیعی با دیگر مذاهب اسلامی در… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  M.v

با سلام
بله در نهایت اعتقاد شخصی افراد تعیین کننده است. بهتر است اول در مورد حقانیت ادیان تحقیق شود و دید کدام یک بیشتر بر پایه عقل و استدلال است. در این صورت بهتر می توان به پاسخ های آن اعتماد کرد. دین اسلام را اگر بی طرفانه نگاه کنیم پاسخ های جامع تری دارد و می توان حقیقت های زیادی از آن یافت. با ظهور حضرت مهدی (ع) این اطلاعات کامل تر می شود.
موفق باشید

1+
Javad7
عضو
4 روز قبل

سلام مطلب جالی بود.

0
رفتن به نوار ابزار