قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
بخشش خود
مدیتیشن بخشش خود | چگونه خود را ببخشیم؟
ژانویه 27, 2018
مراقبه داینامیک
مدیتیشن تخلیه روانی | مراقبه پویا
ژانویه 28, 2018

شهامت دوست داشتن

دوست داشتن

شهامت دوست داشتن

آیا از افرادی هستید که فکر میکنید تو زندگی تون بهتون بی مهری شده و باید تلافیش رو سر دیگران در بیارید و قدرت مهر ورزیدن رو فراموش کردید؟ آیا قبلا راحت تر از قبل به افراد اطمینان عاطفی میکردید و حالا همه رو به چشم دشمن میبینید؟

چنین پدیده ای در افرادی که شکست های عاطفی متعدد و خیانت های عشقی مختلف رو چشیدن زیاد دیده میشه. لازم نیست حتما عشق باشه بلکه همون محبت های ساده روزمره هم ممکنه چنان مورد سوء استفاده قرار بگیره که شخص رو از دوست داشتن افراد بعدی باز بداره.

برای مثال ممکنه به خودتون بگید که: اه اه، هیچ کس لیاقت محبت من رو نداره و باید به کسی رو ندم و با مردم سنگ دل باشم. در واقع ترجمه جمله این ادم این هست:

من میترسم به کسی محبت کنم و باهاش دوستی کنم چون ممکنه دوباره بهم خیانت عاطفی بشه.

چنین چیزی نوعی مکانیسم دفاعی هم هست. اگر شما به خودتون اجازه بدید که مدام بازیجه دست افراد باشید همون بهتر که قلبتون رو از سنگ کنید تا اذیت نشید. ولی سنگ شدن قلب راه چاره نیست و مخصوص افراد ترسویی هست که از عشق ورزیدن میترسن.

بالاترین شهامت، به چالش کشیدن جنبه های تاریک عاطفی شماست وگرنه بالا رفتن از صخره و رفتن به مکانهای مرموز که جزء فعالیت های پر شهامت واقعی نیست.

برای برخی، بودن در اتاق تاریک وحشتناک، قابل تحمل تر از عاشقی مجدد و اعتماد به محبت افراد هست و مدام قلب اونها گرفته و تنگ هست و اگر شخصی پس از چند دقیقه به تاریکی اتاق عادت کنه یک عمر هم بگذره باز نمیتونه به شکست عاطفی عادت کنه و همیشه در هراس هست و اجازه نمیده که مهرش به دل دیگران و بر عکس باز بشه.

دوست داشتن افراد یک هنر سخت هست. اگر در اون دقت نشه میتونه مثل یک شمشیر تیز وارد قلب شما بشه و برای همیشه تبدیل به موجودی افسرده و منزوی بشید. همش در این هراس خواهید بود که نکنه آدم بعدی که قراره بهش محبت کنم بهم بدی کنه و مجددا حالم رو خراب کنه. پس سعی میکنید با حالت تدافعی به افراد نزدیک شید و مدام فاصله خودتون رو با افراد حفظ میکنید.

حفظ فاصله خیلی خوبه و مسلما افراد به خاطر بیماریهای روحی از افرادی که مهربان و دلسوز هستن سوء استفاده میکنن. گاهی انسان مجبور میشه مهر خودش رو به افراد مخفی کنه تا مورد سوء استفاده اونها قرار نگیره.

این مسائل برای خودمم زیاد پیش اومده. یک مدت در محیط کارم به خاطر بی تجربگی، بیش از حد دلسوز کارم بودم و حتی وقتی خونه میرفتم هم مشغول کار کردن بودم و از رئیس شرکت هم بیشتر نگران کارها بودم. رئیس هم متوجه شد و اولش از کارهای من تقدیر کرد ولی بعدش حس کرد دلسوزی من نسبت به کار از سر سادگی و احمق بودن من هست و گفت باید فلان مبلغ پول رو از جیب خودم برای شرکت بدم!!!!! تا چندین ماه تو شوک عاطفی بودم و مجبور شدم سریعا کارم رو ترک کنم! متاسفانه در جهان امروزی خوب بودن مساوی هست با احمقی و سادگی. دوست داشتن انسانها مساوی هست با سهیم شدن در سوء استفاده های اونها و در نتیجه آسیب به عواطف شخصی.

خیلی مهمه که بدونید به چه کسانی دارید محبت خودتون رو نشون میدید. افرادی هستن که یک عمر سرخوردگی دارن و مثل حیوانات با اونها رفتار شده و نحوه مهار اونها خشونت هست. وقتی فردی با مناعت طبع و مهربانی رو میبینن انگار لقمه لذیذی دیدن که باید تیکه پارش کنن. قطعا باید فاصله خودتون رو از این افراد حفظ کنید چون اصطلاحا فرهنگ و جنبه دریافت محبت رو ندارن.

یک بار دلم برای بیماری یکی از همکارانم سوخت و براش امکاناتی رو فراهم کردم که بتونه تحت درمان قرار بگیره. بعدش که اونجا رفت و خوب شد نه تنها تشکر نکرد بلکه پیش دوستاش منو مسخره میکرد و گفت منو ببینید چه قلدرم و تشکر هم نکردم؟ بعدا فهمیدم که اون شخص به طبقه بسیار پایین جامعه که مدام مورد ضرب و شتم خواهران و برادرانش بوده تعلق داشته و تو زندگیش هیچ چیزی جز کتک و متلک رو تجربه نکرده و نمیشه ازش انتظاری هم داشت. خندیدن به این افراد هم واقعا خطرناکه و باید شدیدا فاصله رو با اونها حفظ کرد و تنها به روانشناس معرفیشون کرد.

جدای از اینها، چیزی که میخوام در مورد اون صحبت کنم محبت و دوست داشتن بدون قید و شرط افراد در دل خودتون هست. هیچ کس دل شما رو چک نمیکنه و نمیفهمه واقعا چی توش میگذره. اگر مجبورید ظاهر خودتون رو جدی و خشن نشون بدید دلیل نمیشه در باطن هم از افراد متنفر باشید. وقتی از کسی بدتون میاد تنها دارید خودتون رو آزار میدید. به خاطر راحتی خودتون و اینکه سریع تر پیشرفت کنید برای بقیه دعای خیر کنید و دوستشون بدارید. هر چه قدر محبت شما مخفی تر باشه هم برای شما بهتره و دچار سوء استفاده نمیشید و هم اینکه ارزشش بالاتره و آلوده به اهداف دیگه نمیشه.

اگر مردم با شما بد هستن دست خودشون نیست و بیشتر مردم به انواع بیماری های روانی مبتلا هستن و حتی اگر انگشتتون رو هم عسل کنید و بذارید دهنشون گاز میگیرن. به مردم به چشم حیوانات نگاه کنید. از قفسشون بهشون غذا بندازید و محبت کنید ولی دلیلی نداره که اون قدر به اونها نزدیک شید که تیکه پاره شید.

همچنین توقع خودتون رو از افراد پایین بیارید. شخصی رو میشناسم که به یکی از منشی ها شوکولات تعارف کرده بود و دفعات بعدش انتظار داشت اون منشی براش دولا راست بشه. یک شوکولات واقعا نه کسی رو ثروتمند میکنه و نه شما رو ورشکسته. اگر اون قدر چشمتون به اون چیزهای کوچیکی هست که به بقیه هدیه دادید یک فکر اساسی برای خودتون بکنید. اون قدر بخشش های بزرگ و مخفی انجام بدید که دیگه برای بخشش یک شوکولات جانتون بیرون نیاد و پدر صاحاب طرف رو در نیارید. مردم اگر میدونستن این قدر تو ذهنتون دارید منت میذارید هیچ وقت اون هدیه رو از شما نمیگرفتن.

یا افرادی رو دیدم که وقتی چیزی رو برای کسی میخرن مدام در موردش صحبت میکنن و هی به بهانه های مختلف اون چیز رو یادآوری میکنن. برای مثال یکی از آشناهام یک کیف رو برای دوستش هدیه آورده بود. تا اون رو میدید میپرسید کیفه خوب بود یا نه؟ یعنی واقعا این جور پرسشها و منت گذاشتنها تهوع آور هست. مردم فقیر نیستن و گشنه مرده کیف و هدایای شما نیستن و فوقش خودشون میرن میخرن. اگر نمیتونید بدون قید و شرط به کسی خوبی کنید حداقل کمی آداب اجتماعی تمرین کنید و نحوه صحبت خودتون رو اصلاح کنید. همه چیز از ظاهر شروع میشه و به باطن میرسه.

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
5 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
Zizi
مهمان
Zizi
3 سال قبل

سلام وقت بخیر ۵ ماه پیش کیف پولم ناپدید شده نمیدونم غیب شد نمیدونم گمش کردم اما چیز به درد بخوری جز کارت شناسایی داخلش نبوده که به کار کسی بیاد حتی شماره تماسم داخل کیف بود هیچ ردی یا اثری از کیفم نبود حتی رفتم دوربین های مدار بسته اونجایی که رفتمو چک کردم کیفو همراه خودم آوردم یعنی اونجا گمش نکردم همه جارو دنبالش گشتم اما نبود میخواستم بدونم میشه از طریق موکل کیفم پیدا بشه حتی به محتویات داخلش هم راضی هستم پیدابشه باور کنید دیگه مغزم نمیکشه کجا میتونم کیفو انداخته باشم شما میتونید کمکم کنید… بیشتر »

ماری
مهمان
ماری
3 سال قبل

سلام خب عزیزم علت همه رفتارهای غلط ما انسانها اینه که همه ما بیماریم یعنی از نظر روحی نقص داریم وبیمارروحی هستیم وبه این عالم اومدیم که ساخته بشیم ولی متاسفانه غافلیم وفقط زمانی آگاه میشیم به وظیفه اصلی انسان (عشق ورزی ومحبت به هم نوع)که سختیها ومشکلات مغز استخوانمون رو بسوزونه اونوقت که تازه آگاه میشیم.

omid20
عضو
omid20(@omid20)
2 سال قبل

منم خیلی این احساس رو تجربه کردم و میکنم. این احساس که بعضی افراد توی دلشون بهم میخندن و فکر میکنن که خیلی زرنگ هستن. اما حقیقت اینه که اونها به پاکی روح خودشون صدمه میزنن و کارهاشون خیلی بچگانه و قابل پیش بینی هست . من ذاتا مهربان و با صداقت وبا مرام هستم، میتونم غیر از این رفتار کنم ولی حس میکنم به خودم فشار میارم . زندگی من شبیه یه دبیرستانی بین مهدکودکیها شده. وقتی آگاهیتون بالاتر میره هم لذت دانستن رو میبرین و هم از حقایقی که متوجه میشین رنج میکشین. مشکل من با رنج کشیدنه.… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
2 سال قبل
Reply to  omid20

با سلام. اگر تا به اینجا رسیده اید همان راه را ادامه دهید تا کم کم به این آگاهی برسید که اگر انسانی جاهل مانده و ادعای زرنگی می کند باز هم رفتار او خنده دار است و عمل او از جهل و رفتارهای غیرقابل کنترل خود است. بهترین راه این است که فاصله عاطفی خود را با این افراد برقرار کرده و انتظاری از آنها نداشته باشید چون اگر به کسی می توانستند کمک کنند قطعا اول به خودشان کمک می کردند.

رفتن به نوار ابزار