قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
سایکومتری
سایکومتری چیست؟
آوریل 22, 2019
تلقین
چرا یک تلقین باید چندین بار تکرار شود؟
آوریل 22, 2019

خواندن زبان بدن | تفسیر زبان بدن

زبان بدن

زبان بدن

خواندن زبان بدن | تفسیر زبان بدن

آیا تا الان به صورت غیرارادی این کارها را کرده اید؟

– خمیازه کشیدن وقتی که حرفی خسته کننده است
– لبخند مصنوعی زدن به کسی که چندان با او موافق نیستید
– دزدیدن نگاه خود وقتی که می خواهید چیزی را از کسی مخفی کنید

تقرببا محال است که این کارها را انجام نداده باشیم. انگار نیروی خارج از کنترل باعث می شود که ما حالت بدن خود را متناسب با افکار خود تغییر دهیم. این اتفاق برای همه می افتد.

به حالتی که اعضای بدن تحت تاثیر عواطف و افکار ما جا به جا می شوند و یا حالت خاصی در آنها ایجاد می شود زبان بدن می گویند. زبان بدن تا حد زیادی به صورت غریزی عمل می کند و مشترکات زیادی بین همه انسانها دارد.

شاید تا به حال به زبان بدن خود توجه نکرده باشید ولی اگر بخواهید اطلاعات مفیدی را از بقیه و نیتی که دارند به دست آورید آن وقت دانستن برخی از علائم زبان بدن مهم است در حدی که می توانید بدون آنکه فرد مقابل حرفی به زبان آورد منظور و نیت و حتی دروغ های او را در بسیاری از اوقات متوجه شوید.

زبان بدن ممکن است مشابه مثال هایی که ابتدای مقاله زده شد واضح نباشد و واکنش های کوتاهی از طرف ناخودآگاه فرد باشد ولی می توانید خود را آموزش دهید که متوجه تغییرات بدنی آنها هنگام حرف زدن شده و معنای برخی از حرکت های ناخواسته آنها را متوجه شوید.

با دقت کردن به زبان بدن انسانها می توانید متوجه شوید که بسیاری از این علائم چیزی غیر از آنچه که فرد به زبان می آورد را می گوید و در واقع به آنها خیانت می کند و رازهایی را برملا می کند. توجه به زبان بدن فرد در لحظه ملاقات، در حین مکالمه و در زمان ترک او می تواند شما را چند قدم جلوتر از چیزهایی که فهمیده اید پیش ببرد.

در زیر فقط چند مثال از تفسیر زبان بدن گفته می شود. اگر مایل به مطالعه بیشتر آنها بودید به کتب کامل در این زمینه مراجعه کنید.

مثال هایی از زبان بدن

۱- توجه به پاها

به طرز قرار گیری پاهای افراد دقت کنید چون نشان دهنده حس واقعی آنها است. دلیل آن می تواند این باشد که با مغز فاصله زیادی دارند و وضعیت قرارگیری آنها هم کمتر مورد توجه آگاهانه ما است.

برای مثال اگر فردی که در حال ترک شماست ابتدا پاهای او حرکت کند نشان دهنده این است که یا عجله دارد و یا از شما خوشش نمی آید و می خواهد سریعا از شما دور شود.

۲- تنه

تنه شامل بخشی از بدن است که اندام های حیاتی مختلف در آن قرار دارند. تنه بر خلاف تصور ما دارای انعطاف است و در طی مکالمه می تواند تغییر حالت و جهت بدهد. مانند پاها، تنه هم جزء اعضایی است که کنترل آگاهانه کمتری روی آن داریم.

اگر کسی تنه خود را به سمت دیگری چرخاند و از شما دور کرد یعنی آن شخص یا می خواهد به صورت ناخودآگاه بگوید که مایل به ترک اتاق است و یا احساس خطر کرده تا به طور غریزی مشابه نیاکان اولیه، اندام های حیاتی را محافظت کند. همچنین می تواند نشانه این باشد که از شما خوششان نمی آید.

۳- دست ها

دست ها کمک می کنند تا حالات درونی خود را بیان کنیم و منظورمان را بهتر برسانیم. ولی گاهی هم به صورت ناآگاهانه از آنها استفاده می کنیم.

مثلا وقتی احساس اعتماد به نفس دارید دست ها را از محل اتصال به شانه باز می کنید. وقتی عصبی هستید دستان را در هم حلقه می کنید. وقتی حوصله تان سر رفته و یا بی قراری می کنید با انگشتان روی میز به صورت درام زدن، ضربه آهنگین می زنید.

دیدن علائم زبان بدن در دست ها راحت تر است چون معمولا در جلوی تنه قرار گرفته و حتی در حالت نشسته هم مشاهده می شود و حالات آن، زمانی که شخص پشت میز است معنادار تر می شود.

برخی از علائم ممکن است متضاد هم باشند و لازم است علاوه بر آنها به چیزهای دیگری هم توجه کنید. مثلا کسی که در برابر شما دست به سینه است یا می خواهد سدی بین خود و شما ایجاد کند و یا برعکس با شما راحت است و احساس ریلکسی می کند.

دست ها همچنین نشان دهنده میزان آرامش یا استرس فرد هستند. هر چه قدر دست ها بازتر باشند فرد ریلکس تر است.

 

زبان بدن

 

۴- سر

حرکات سر هم برای خواندن فکر و فهمیدن نیات افراد قابل توجه است.

وقتی مشغول فکر کردن هستید و یا به توضیحات کسی گوش می کنید سر خود را به یک سمت متمایل می کنید.

اگر کسی سرش را در برابر شما خم کرد به نوعی مطیع حرف های شماست و تسلیم است. شاید به خاطر این است که احساس تواضع می کند و یا نمی خواهند خطرناک به نظر برسد. انسانها به طور ناخودآگاهانه گردن خود را با این کار محافظت می کنند که خود نشانه ترس و استرس است. البته این حالت می تواند به معنی در معرض گذاشتن تاج سر که سخت ترین قسمت سر است باشد تا مقاومت و مخالف خود را نشان دهند.

کسی که سرش یک مقدار به سمت بالا است نشانگر اعتماد به نفس در او است. آنها با این کار به طور ناخودآگاه گلوی خود را به شما نشان می دهند تا بگویند ریلکس بوده و از خود مطمئن هستند.

۵- لب و چشم

چشم ها و لب ها وظیفه بروز حدود ۸۰% حالات چهره شما را بر عهده دارند. بسیاری از تغییر حالات مربوط به آنها می تواند به طور طبیعی ایجاد شود. مثلا وقتی خوشحال هستید لبخند می زنید و چشم های شما درخشان تر می شود.

البته همیشه این حالات، غیر ارادی نیست چون انسان به خاطر زندگی اجتماعی خود مجبور است حالات مصنوعی هم در بدن خود ایجاد کند. برای مثال وقتی یک فامیل دور را می بینید حتی اگر از او خوشتان نمی آید لبخند شجاعانه می زنید و از او احوال پرسی می کنید و با اینکه برایتان مهم هم نیست از زندگی او می پرسید.

حتی اگر این کارها را هم نکنید قدرت انجام آن را دارید (کافی است کارتان به آن شخص بخورد). این نشان دهنده این است که ما می توانیم به صورت آگاهانه در این علائم غیر ارادی بدن مداخله کرده و آنها را تغییر دهیم. بنابراین لبخند هر کس به شما نشان دهنده این نیست که مورد علاقه او هستید پس باید حواس خود را بهتر جمع کنید.

۶- ابروها

چه اتفاقی می افتد وقتی که دوست خود را می بینید؟ به طور ناآگاهانه و کوتاه ابروهای شما بالا می رود. این نشان دهنده این است که من این شخص را می شناسم و یا با او مشترکاتی دارم. آنها هم ممکن است متقابلا همین کار را بکنند. هم انسان ها و هم میمون ها این کار را در برابر هم انجام می دهند. این حرکت ابرو نشانه این است که هر دو به یک گروه تعلق دارید.

در آخر باید گفته شود که اگر می خواهید در فهمیدن زبان بدن مهارت پیدا کنید باید بتوانید هم معنی یک حرکت و هم معنی انجام آن در کنار سایر حرکات را بدانید. مثلا کسی که سرش پایین است را می توانیم نشانه تسلیم بودن او بدانیم ولی اگر همزمان که سر او پایین است پایش را هم به زمین می کوبد در این صورت در حال فکر کردن به یک شعر و یا سعی در به یاد آوردن چیزی است.

زبان بدن تا حدودی می تواند تحت تاثیر فرهنگ و رفتارهای شخصی خود فرد باشد. مثلا اگر کسی با انگشت به میز ضربات آهنگین زد شاید واقعا استرس نداشته باشد و فقط از انجام این کار لذت می برد. پس ابتدا علائم جهانی بدن مخصوصا آنهایی که در مورد استرسی یا راحت بودن افراد است را یاد بگیرید.

در تفسیر زبان بدنی افراد ممکن است اوایل کمی مشکل داشته باشید ولی وقتی تمرین کنید توانایی اتوماتیک شما شده و می توانید فکر افراد را مانند کتاب بخوانید.

 

 

0 0 vote
Article Rating
1+
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
رفتن به نوار ابزار