قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
منتالیسم و منتالیست
منتالیسم و منتالیست | چند حقه منتالیست ها
آگوست 29, 2020
حمله خواب یا Narcolepsy
حمله خواب یا Narcolepsy (نارکولپسی) چیست؟
آگوست 29, 2020

توهمات ناشی از میگرن

توهم میگرن

توهم میگرن

توهمات ناشی از میگرن

توهم زدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و فقط به خاطر ابتلا به برخی اختلالات روانی و مصرف روان گردان ها نیست. برای مثال افرادی که به انواع خاصی از میگرن مبتلا هستند ممکن است توهمات بینایی مختلفی را تجربه کنند. این توهمات می تواند موقتی بوده و از مرکز زاویه دید شروع شده و دایره مشاهده افزایش پیدا کند. برای مثال ممکن است انواع توهمات زیر گزارش شود:

– دیدن نقاطی که معمولا دارای شکل هندسی خاصی هستند
– خطوط زیگراگی که در زاویه دید حرکت می کنند
– دیدن نقاط و ستاره های نورانی
– تغییر در دید و یا از دست دادن موقتی بینایی
– فلشی از نور
– دیدن هاله دور اجسام
– مشاهده توهمات واضح در حد دیدن انسان ها و حیوانات

البته علائم فیزیکی دیگری نیز ممکن است در کنار این حالات مشاهده شود مانند سستی در یک یا گروهی از عضلات، سختی در سخن گفتن و ضعف عضلات.

 

توهم میگرن

 

علت توهم ناشی از میگرن

علت این عارضه هنوز به خوبی شناخته نشده است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در برخی از انواع میگرن ها، موج الکتریکی یا شیمیایی در بخشی از مغز که مسئول دریافت سیگنال های بینایی است حرکت می کند و باعث بروز توهم های بینایی می شود. استرس، نور شدید، برخی غذاها و داروها، خواب کم یا خواب بیش از حد و قاعدگی هم می تواند از عوامل بروز آن باشد.
احتمال بروز توهم های شنوایی و بویایی در اثر ابتلا به میگرن نیز وجود دارد ولی کمتر شایع است.

 

توهم میگرن

 

برای شناخت بهتر توهم ناشی از میگرن، تجربه دو بیمار در ادامه آورده شده است:

بیمار ۱:

خانمی ۲۲ ساله دارای سابقه میگرن مزمن دچار توهماتی از نوع دیدن هاله هایی به همراه فلش نقاط سفید بوده است. در سن ۱۵ سالگی او تشنج هایی داشت که موجب داشتن توهمات بینایی واضح از یک فرد غریبه می شد. این فرد غریبه دارای لباسی سفید بوده و به او گفته است که این دختر، آدم بدی است. در سن ۲۱ سالگی او دچار توهم های بینایی و شنوایی طولانی در هنگامی که مطالعه می کرد و یا در جایی آرام نشسته بود می شد. او گروهی از مردمانی با لباس سفید که تعداد آنها بیش از ۱۰۰ نفر بود را مشاهده می کرد. این افراد توهمی سریع صحبت می کردند و محتوای کلام آنها واضح نبود ولی تهدید آمیز هم نبود. این توهمات تا چند دقیقه طول می کشیدند ولی در زمانی که او مشغول به کاری می شد و یا موسیقی گوش می داد قطع می شدند. به کمک بررسی های دستگاه EEG انواعی از ناهماهنگی ها و مشکلات در مغز او شناسایی شد.

بیمار ۲:

خانمی ۵۳ ساله که از نوعی میگرن مزمن از سنین نوجوانی شکایت داشت توانسته بود به مدت ۵ سال توسط دارو درمانی از توهمات خود کم کند. سه هفته قبل از مراجعه به دکتر، او سردرد طولانی و بی حسی در سمت چپ صورت خود را گزارش داد. تب او به مدت دو روز پشت سر هم ادامه داشت. وقتی در حال بهبودی بود گفت که او سگی سفید را در خانه خود مشاهده کرده است که بی سر و صدا حرکت می کرده است. هر چند که CT اسکن او نرمال بود ولی EEG او نشان داد که امواج مغزی او به طور غیر عادی افت پیدا کرده است. پس از مدتی او گزارش کرد که یک درخت، اسب و چند نفر را توهم زده است. آنها رنگی بوده ولی صدایی تولید نمی کردند. این حالت بعد از یک روز برطرف شد.

 

 

+1
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار