قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
خوشحال بودن
علت روانی شوخی کردن
مرداد ۱۴, ۱۳۹۸
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – چشم سوم و شکل های رنگی (نوشته سامان)
مرداد ۱۴, ۱۳۹۸

تشخیص دروغگو در چند مرحله ساده

زبان بدن

زبان بدن

تشخیص دروغگو در چند مرحله ساده

دلایل زیادی برای دروغگویی افراد وجود دارد. شاید به خاطر این است که دروغ در ابتدا راه نجات ساده ای است که می تواند افراد را از مخمصه نجات دهد و یا به آنها اعتباری جعلی دهد.

راه های تشخیص دروغ

۱- مشاهده تغییراتی در بدن آنها

افراد وقتی دروغ می گویند تغییرات نامحسوسی در زبان بدن آنها ایجاد می شود. هر چه قدر بیشتر به این حرکات توجه کنید بهتر متوجه عمق دروغهای آنها می شوید. آنها ممکن است دست به سینه شوند و یا پاهای خود را به حالت ضربدری بر روی هم بگذارند. در این حالت قصد دارند نیت خود را مخفی کنند. همچنین ممکن است کمی به عقب خم شوند و … همه اینها نشانه های بارزی هستند از اینکه شخص مشغول دروغ بافی است و ناشیانه این کار را انجام می دهد.

بهتر است قبل از صحبت در مورد موضوعی که باعث دروغگویی آنها می شود ابتدا در مورد موضوعاتی صحبت کنید که کمترین احتمال دروغ گفتن در آن وجود داشته باشد. مثلا در مورد علاقه آنها به نوع غذاها، محل سفر و … سوال کنید تا حالت عادی بدن آنها را متوجه شوید. سپس وارد بحث داغی شوید که احتمال می رود دروغگویی را شروع کنند و حالات جدیدی در بدن آنها پیدا شود.

۲- زوم کردن بر اطلاعات غلط

وقتی احساس کردید زبان بدن آنها با گفتن برخی جملات حساس تغییر کرد در این صورت روی پرسش بر همان جملات پافشاری کنید و آنها را از دایره راحتی خود خارج کنید. آنها احساس استرس بیشتری کرده و حرف هایی می زنند که چندان با منطق جور در نمی آید و دروغگویی آنها آشکارتر می شود.

همچنین بخوانید:   چگونه مهربانی خود را در مواقعی که جهان بی رحمانه عمل می کند حفظ کنیم؟

۳- نگاه کردن به حالت صورت آنها

حالت صورت یک شخص دروغگو می تواند یک نشانه قوی از ناثباتی عاطفی باشد. بسته به نوع دروغ، بخش های مختلف صورت دچار تغییر و آشفتگی می شوند. برای مثال چشمها، گونه یا بینی آنها. شما لازم است که مکالمه را ادامه دهید و همچنان به این نشانه ها دقت کنید.

فقط توجه کنید که آنها نباید متوجه شوند که شما در حال بررسی رفتار آنها هستید وگرنه ممکن است رفتارهای پیچیده تری نشان دهند تا شما را گمراه کنند.

۴- توجه به تن صدای آنها

وقتی فردی مشغول دروغ گفتن است تغییراتی در تارهای صوتی او ایجاد شده و تن صدای اون کمی تغییر می کند. وقتی ما در مورد چیزی که مطمئن هستیم صحبت می کنیم محکم و با اعتماد به نفس حرف می زنیم. ولی وقتی دروغ می گوییم صدای ما کمی از حالت عادی خارج می شود. گاهی اوقات هم با حالت عجولانه صحبت می کنیم چون می خواهیم سریع تر بحث را تمام کنیم.

۵- توجه به میزان تکرارها

کسانی که مشغول دروغگویی هستند معمولا کلمات یا عباراتی را مرتبا تکرار می کنند. در واقع آنها استرسی شده اند. آنها معمولا شفافیتی در رساندن مطلب خود ندارند. در این صورت لازم است که سوالات موشکافانه تری از آنها بپرسید.

۶- تغییر الگوی تنفسی

وقتی فردی مشغول دروغ گفتن است معمولا ضربات قلب و سرعت تنفس او بالا می رود. چون نمی توانید نبض او را برای اندازه گیری تعداد ضربان قلب بگیرید بنابراین به افزایش سرعت تنفس او دقت کنید.

همچنین بخوانید:   استقلال زنان | دلیل وابستگی زنان به مردان

۷- مکث های طولانی

هر چند که دروغگوهای حرفه ای می توانند پشت سر هم حرف بزنند ولی اکثرا قبل از آنکه دروغی بگویند و چیز ساختگی بسازند لازم است که مکث کنند و در مورد چیزی که می خواهند بگویند فکر کنند.

درست است که می توان از روی علائم مختلف، دروغ شخص را فهمید ولی ابتدا درک کنید که چرا او دروغ می گوید. شاید قصد حفاظت از اطلاعات شخصی را دارد و یا تمایلی به گفتن حقیقی که صلاحی در بیان آن نیست ندارد. بنابراین این افراد را سرزنش نکنید و جز در موارد مهم و حیاتی، آنها را این گونه مورد بازجویی قرار ندهید.

 

 

مقالات مرتبط

همچنین بخوانید:   روش خودکاوی در خلسه
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار