قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تحریف شناختی
تحريفات شناختى و استرس
دسامبر 27, 2020
تجربه ماورایی
چگونه تعيين اهداف بزرگ، مى تواند شما را به موفقيتى باور نكردنى برساند!
دسامبر 30, 2020

باور خود را عوض كنيد تا زندگی شما تغيير كند!

تغییر باور

باور خود را عوض كنيد تا زندگی شما تغيير كند!

شواهد بسيارى است كه نشان مى دهد، طرز تفكر، نگرش و عكس العمل هاى ما هنگام مواجهه در شرايط مختلف، مى تواند تا حد زيادى در تجربه ى ما از سخت بودن يا نبودن موقعيت هاى گوناگون زندگى مؤثر باشد. بنابراين الگو هاى رفتارى غلط و تفكرات اشتباه، بر تجربه هاى ما تأثير گذار هستند.

مكالمه ى ذهنى که درونمان جریان دارد، شامل تفسیر، توضیح و قضاوت درباره رويدادهایی است که با آن روبرو می شویم. همين موضوع باعث می شود که امور، بهتر یا بدتر، تهدیدآمیز یا غیر تهدیدآمیز، استرس زا و… به نظر برسند. بعضى افراد وقايع پيرامونشان را از دید مثبت تری مى بينند و بعضى ديگر، ديدگاهى منفى دارند كه باعث مى شود خود را در معرض انواع آسیب ها قرار دهند. همانطور که مى دانيم مكالمه ى درونى در کودکی شروع به رشد می کند؛ اما چگونه می توان این عادات و الگوهای فکری را تغییر داد؟

بهبود و ترميم تحريف هاى شناختى، به چالش كشيدن و تغيير الگوهاى فكرى منفى شديد و بالينى را مى توانيم به كمك يك روان درمانگر مجرب، انجام دهيم. اما در بسيارى از موارد اين چنينى مى توانيم خودمان در خانه دست به كار شويم و تنها با كسب اطلاعات مناسب و مطالعات كافى، موجب تغيير ساختار روانشناختى و الگوهاى مخرب تفكراتمان شويم و نتايج مثبتى نيز بگيريم!

 

تغییر باور

 

آگاهى اولين قدم است!

هميشه تغيير ناشناخته ها، دشوار است. تشخيص بسيارى از اختلال ها از جمله: عقيده ى همه يا هيچ چيز، استدلال هاى احساسى و نتيجه گيرى بر اساس عواطف و بسيارى موارد ديگر، دشوار است و تنها با دانش و آگاهى لازم قابل درمان مى باشد؛ زيرا كه تأثير هاى اين تفكرات مخرب به صورت يكپارچه بر ما اعمال مى شود پس بايد مدام و به طور دقيق خودمان را ارزيابى كنيم تا نقاط ضعف و الگوهاى مخرب فكريمان را بشناسيم كه بتوانيم درمانشان كنيم. وقتی فهميديم که چه چیزهايى در درونمان نادرست است، حتى قادر مى شويم كه آنها را در ديگران نيز تشخیص دهیم و سپس شروع به چالش و تغییر آنها مى کنیم. این نوع بازسازی هاى روانشناختی ابتدا به مرور و با تمرين و سپس به طور خودکار مانند يك فيلتر انجام مى شود.

به قدرت خود باور داشته باشيد

بعضى اوقات وقتى در برابر مشكلاتمان چاره اى به ذهنمان نرسد، استرسِ زيادى مي گيريم. مثلاً به اين جمله دقت كنيد: “من نمى توانم تمرين (ورزش) كنم، زيرا بايد دوباره به مدرسه ى بچه ها بروم.”
درواقع در اين جمله دو انتخاب وجود دارد:

۱- “نمى توانم تمرين كنم”
۲- ” بايد به مدرسه ى بچه ها بروم”

ولى گوينده گزينه ى اول را انتخاب نميداند!

او از نظر روانشناختى، خود را محدود به گزينه ى دوم كرده؛ و فقط گزينه ى دوم از ديدگاه او يك “انتخاب” است. او براى خود محدوديت گذاشته و همين امر موجب فشار روانى و استرس در او مى شود؛ پس او الگوى فكرى منفى دارد.

تغییر “نمى توانم ها و بایدها” به “انتخاب مى كنم و انتخاب نمى كنم” به شما یادآوری مى کند که در یک موقعیت چندين انتخاب وجود دارد و زمانى كه از اين نكته آگاه شديم، استرس در ما نزديك به صفر مى شود.

به اين جمله دقت كنيد: “من می خواهم تمرین کنم، اما در عوض داوطلبانه به مدرسه بچه ها مى روم.”

با گفتن اين جمله به جاى قبلى، کمتر احساس محدودیت می کنيم و استرس نمي گيريم.

با تمرين بيشتر، در اصلاح و تشخيص تحریف های شناختی و عبارات منفى روزمره ى خود، به مرور بهتر عمل مى كنيم تا جايى كه ديگر اين اصطلاحات برايمان اتوماتيك وار مى شود. همچنين آگاهى و دانش بيشترى برای ایجاد تفكرات مثبت و کاهش فشار روانی كسب مى كنيم.

كم كردنِ “بايد ها”

وقتی احساس كنيم كه يك کار را به خاطر اينكه خودمان مى خواهيم انجام می دهیم و نه به خاطر اجبار، باعث مى شود كه رو به رو شدن با چالش ها برايمان راحت تر باشد. زيرا به كار بردن کلمه ى “باید” در اين مواقع، موجب استرس بوده و باعث می شود اغلبِ ما حس کنیم که یک راه درست و یک راه غلط برای انجام کارها وجود دارد و در نتيجه ى آن، ذهنمان شرطى مى شود و فكر مى كنيم كه ما بايد به طور وسواس گونه اى کارها را از راه درست و مطمئنى انجام دهیم.

وقتی فشار روانى کلمه ى “باید” را حس می کنیم، ممکن است بخواهیم به خودمان بگوييم كه: هنگامى كه احساس می کنم “باید” کاری را انجام بدم، هميشه هم لزوم ندارد مجبور باشم.
پس شروع به زیر سوال بردن “بایدها” کنید و مطمئن باشید که هر کاری انجام می دهید، به اين دليل است كه “شما” می خواهید و احساس می کنید این به صلاحتان است و براى همه همينطور هست.

همواره “مثبت” باشيد و “مثبت” بمانيد

شايد خيلى ها بدانند كه در اين راستا، اگر هر روز يك ليست از نعمت هاى الهى را كه به ما عطا شده و بايد به خاطرشان شكر گزار باشيم، در دفتر مخصوص خودمان بنويسيم، مى تواند بسيار براى ما مفيد باشد. زيرا نه تنها موجب مى شود قدر نعمت هاى پروردگار را بيشتر بدانيم، بلكه ذهنمان همواره در طول روز متوجه اين نعمت هاست و همين باعث مى شود ميزان استرس در ما نزديك به صفر شود؛ در نتيجه، انرژى مثبت درونيمان به طور مستمر افزايش مى يابد.

در لحظه “حال” زندگى كنيد

ما بايد همواره سعى كنيم تا در زمان حال بمانیم، براى اين كار مى توانيم روی چيز خاصى تمرکز کنیم مثل تنفس، صدا هاى پيرامون، حل يك مسئله و پيدا كردن راه حلی مناسب و …
بودن در لحظه اكنون به ما کمک مى کند، بدون اینکه تحت فشار قرار بگيريم، انواع عوامل استرس زا را مديريت كنيم. زيرا ديگر، درگيرى هاى قبلى و ماندن ذهن در گذشته از بين مى رود و كاملاً خالى و باز مى شود؛ پس راه حل هاى بهترى به ما ارائه مى كند و باعث بهبود عملكرد ما در همه ى زمينه ها مى شود.

اما اگر با نوع شدیدتر استرس یا اختلال بالینى روبرو هستید، بايد به یک روان درمانگر كار آزموده مراجعه كنيد. با این حال، این روش ها برای بازسازی و ترميم تحريف هاى شناختی بسيار مؤثر است و می تواند در تغییر و بهبود الگوهای فكرى منفی، برای از بین بردن استرس روزمره مفید باشد. با تمرین نيز مى توان تغييرات مثبت و کاهش چشم گيرى در تجربه استرس داشت.

 

 

+4
Lord Minerva
Lord Minerva
مترجم و علاقمند به حوزه ى روان شناسى و ماوراء
اشتراک
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار