قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

آیا گربه های سیاه جن هستند؟ حیوانات دیگر چه طور؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

حمله خواب یا Narcolepsy
حمله خواب یا Narcolepsy (نارکولپسی) چیست؟
آگوست 29, 2020
کندالینی
آیا کندالینی خطرناک است؟
سپتامبر 11, 2020

آیا گربه های سیاه جن هستند؟ حیوانات دیگر چه طور؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

گربه سیاه جن

گربه سیاه جن

آیا گربه های سیاه جن هستند؟ حیوانات دیگر چه طور؟ بررسی این موضوع از دیدگاه اسلامی

چون مدت ها است در سایت این عقیده در بین کاربران بحث می شود که آیا گربه های سیاه جن هستند یا نیستند تصمیم گرفته ایم مقاله ای در این زمینه از دیدگاه اسلامی بنویسیم.

شکی نیست که جن ها به دلیل ماهیت کالبد لطیفی که دارند می توانند به هر شکلی در بیایند به جز شکل پیامبران و معصومین و شاید اولیای خدا. خود جن موجودی ملموس و کاملا فیزیکی نیست که با چشم دیده شود مگر اینکه خود را به شکل موجودات فیزیکی که معمولا برای ما آشنا هستند در بیاورند مانند سگ و گربه. ولی نمی توان این طور گفت که گربه سیاه همان جن است چون ذات آفرینش آنها متفاوت است. گربه سیاه هم حیوانی است مانند حیوانات دیگر ولی جن موجودی لطیف و خلق شده از آتش بوده و مانند انسان دارای تکلیف الهی است و اگر هم به شکل گربه سیاه در بیاید فقط به طور موقتی شکل و شمایل ظاهری آن را تقلید می کند.

آیا جن ها می توانند به شکل حیوانات در بیایند؟

روایات اسلامی متعددی وجود دارد که امکان این موضوع را تصدیق می کند ولی به این معنی نیست که برخی حیوانات واقعا جن باشند بلکه جن می تواند خود را موقتا به هر شکلی در بیاورد منتها شکل برخی از حیوانات خاص را بیشتر از بقیه تلقید می کنند و با چشم انسان دیده می شوند.

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند که جن سه نوع است. گروهی از آنها دارای بال و پر بوده و در هوا پرواز می کنند مانند ابر و باد. شکل های متعددی داشته و می توانند کوچک و بزرگ شوند. گروه دیگر به شکل حیوانات در می آیند. حیواناتی همچون عقرب، مار، سگ و گربه و … گروه سوم هم ترجیحا در مکان های خلوت و امن زندگی کرده و می توانند در مجالس شرکت کنند (منبع: مجلسي، محمد باقر، بحارالأنوار، بيروت، موسسه الوفاء، ج۶۰، ص۱۱۴)

مشابه این حدیث نیز به نقل از پیامبر اکرم (ص) وجود دارد که می فرمایند: جن ها به پنج دسته هستند. یک گروه مانند باد در هوا می باشند. گروه دیگر، مارها، گروه سوم همچون عقرب ها و چهارمی مانند حشرات هستند. گروه پنجم نیز همانند انسان ها هستند.

از آنجا که امکان دیدن جن ها فقط مختص پیامبران و معصومین و افراد عادی هم می توانند آنها را مشاهده کنند (منبع: کلینى، محمد بن یعقوب، أصول الکافی، ترجمه و شرح، کمره اى، محمد باقر، ج ۴، ص ۷۵۴، ج ۲، ص ۶۸۷،‏ اسوه، قم، چاپ سوم، ۱۳۷۵ ش.) بنابراین هر کسی در شرایط خاص روحی و یا در شرایطی که خود جن به شکل مادی ظاهر شود می تواند آنها را ببیند. پس بعید نیست برخی از انسان ها و حشرات و مارهایی که می بینیم از جن ها باشند ولی قطعا همه این حیوانات جن نییستند. همان طور که همه انسان هایی که می بینیم هم جن نیستند.

امام صادق (ع) فرمودند که سگ های سیاه یک رنگ از جن ها می باشند (منبع: کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۱، ص ۳۲۲، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.)

معنی این روایت این نیست که همه سگ های سیاه، جن باشند بلکه برخی از آنها ممکن است تمثیلی از جن باشند. البته تفسیر دیگری از این روایت هم شده و گفته می شود که شاید چون سگ سیاه یک رنگ را نمی توان به راحتی در تاریکی شب مشاهده کرد از همین رو درست مثل جن، مخفی و ناپیدا است.

در بخشی از روایت دیگری آمده است که امام حسن و امام حسین (ع) در جایی خارج از خانه گم شده بودند و همان جا خوابیده بودند. پیامبر اکرم (ص) به دنبال آنها رفت و دید که یک مار در کنار آنها است که دارای مویی مانند نی و دوپر است و آنها را بر این دو امام روپوش کرده است. مار با آمدن پیامبر اکرم (ص) خود را کنار کشید و گفت گواهی می دهم این دو فرزندان تو هستند و من آنها را محافظت کرده ام تا سالم به تو تحویل دهم. پیامبر (ص) از مار پرسید که تو چه کسی هستی؟ مار گفت من فرستاده از نوع جن هستم از جنیان نصیبین. چون یک آیه از قرآن را از یاد برده بودیم مرا نزد شما فرستادند تا آن را یاد بگیرم (منبع: ابن بابویه، محمد بن على، الأمالی( للصدوق)، ص ۴۴۴ – ۴۴۵، کتابچی، تهران، چاپ ششم، ۱۳۷۶ ش.)

در روایت دیگر است که وقتی سعد اسکاف به خدمت امام باقر (ع) رسید ناگهان دید که شترهایی با جهاز در جلوی در خانه صف بسته اند. سپس آوازها بلند شد و مردانی دارای عمامه از خانه بیرون رفتند. وقتی سعد اسکاف به خدمت امام رسید گفت من دیدم مردمانی عمامه به سر از منزل شما بیرون می آیند. آنها چه کسانی بودند؟ امام هم فرمودند که آنها برادران جنی شما بودند که به نزد ما آمده و علوم دینی و حلال و حرام دین را سوال می کنند (منبع: الکافی، ج ۱، ص ۳۹۴-۳۹۵، دارالکتب الإسلامیة، تهران‏، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ ق.)

نتیجه گیری نهایی:

بنابراین جنیان می توانند خود را نه تنها به صورت برخی حیوانات بلکه حتی به شکل انسان هم در بیاورند ولی از آنجا که هر انسانی تمثیلی از جن نیست، همه حیوانات از جمله گربه سیاه و سگ و مار و عقرب هم همگی جن نیستند و نباید به آنها آزار رساند. حتی اگر فکر کنیم جن هستند هم دلیلی برای آزار دادن بیهوده آنها وجود ندارد. متاسفانه اخبار متعددی شنیده می شود که گروهی از سگ ها و گربه های سیاه سر همین موضوع مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و زخمی و یا کشته شده اند. اگر حیوانی تمثیلی از جن باشد آزار بیهوده او نه تنها کار درستی نیست بلکه می تواند زمینه انتقام آن موجود و بروز مشکلات روحی روانی را بیشتر کند. اگر هم حیوانی عادی است باز هم نباید مزاحم آنها شد چون حیوانات نیز مانند انسانها دارای حق حیات هستند.

 

 

4+
مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی
اشتراک
اطلاع از
guest
5 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
M.v
عضو
16 روز قبل

سلام و ممنون از مقالتون گرچه نمیشه درستی این مطالب و روایات رو رد کرد ولی باید یسری تناقضات هم حل بشه.مثلا بنده در جاهایی خوندم که حشرات مثل پشه ممکنه جنهایی باشند که به اون شکل در اومدن و اگر میخواهید آنهارا بکشید بسم ا… بگویید.خب چه کاریه که یه جن خودشو به شکل پشه دراره و این حماقتو کنه که براحتی از بین بره؟! در مورد حیوانات خطرناک و قویتر مثل مار و عقرب تا حدودی منطقیتره.البته بنظر میرسه در صورتی که این روایات رو درست بدونیم یسری از موجودات نادیدنی ولی پست این کارهارو بکنن.و منظور کلمه… بیشتر »

Last edited 16 روز قبل by M.v
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  M.v

با سلام
روایتی در مورد جن بودن برخی پشه ها ندیده ام. شاید حدیث جعلی بوده است و نیاز به بازبینی توسط علمای حوزه دارد. بنده هم نمی دانم چرا جنیان خود را به این شکل در می آورند…خیلی چیزها جای سوال است و امیدوارم روزی بتوانیم به جواب آنها برسیم.
موفق باشید

0
romina
مهمان
romina
15 روز قبل

خیلی خیلیییی ممنون از این مطلب خوب
امیدوارم باعث اگاهی خیلی از افراد بشه
واقعا اجرتون با خدا

1+
YASMIN
مهمان
YASMIN
5 روز قبل

سؤالی که برای من پیش اومده اینه که هنگام جن زدگی چه کنیم؟! قرآن بخونیم؟! چه سوره ای!؟ دعاها و ادعیه های مختلف؟! چه دعایی!؟ یا کلا چه چیزی یا چه کاری کنیم!؟؟!

0
علی خانی (مشاور سایت)
ادمین
Reply to  YASMIN

با سلام
اگر فردی واقعا جن زده شده باشد معمولا نه تنها هیچ علاقه ای برای درمان خود ندارد بلکه این موضوع را سعی می کند انکار کند. معمولا باید شخص دیگری به او کمک کند. شیاطین تسخیر کننده دوست دارند مخفی بمانند و کسی هم به وجود آنها پی نبرد و درمانی هم صورت نگیرد. همچنین می توانند کاری کنند فرد نسبت به درمان خود بی میل و حتی فراری شود.
موفق باشید

0
رفتن به نوار ابزار