قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تجربه ماورا
تجربه ماورا – دعا نوشتن برای دور کردن جن همزاد یا عاشق (نوشته sepix)
آذر ۱۴, ۱۳۹۹
مراقبه گروهی
تمرین ماورایی گروهی (+ اعلام نتیجه)
آذر ۱۴, ۱۳۹۹

آیا مغز انسان می تواند دشمن حیات آدمی باشد؟

مراقبه و مغز

مراقبه و مغز

آیا مغز انسان می تواند دشمن حیات آدمی باشد؟

مغز انسان در طول هزاران سال به تکاملی رسیده که اکنون شاهد آن هستیم. به کمک همین مغز توانسته ایم به مرور زمان بر گونه های دیگر حیوانی غالب شده و کره زمین را از آن خود کنیم. پیشرفت های علمی و اختراعات مختلف بشری مدیون همین قدرت پیچیده مغز انسان تکامل یافته است.

ولی همین مغز با تمام پیچیدگی ها و قدرت های خارق العاده ای که دارد می تواند گاهی حیات یک فرد را تهدید کند.

اما چگونه مغز می تواند دشمن حیات یک فرد باشد؟

از هزاران سال پیش با توسعه بخش های جدیدی از مغز قدرت تفکر و تجسم فوق العاده پدید آمده است. در همین زمان بود که برخی اختلالات شخصیتی نیز پدید آمد. انسان های اولیه و حیوانات به دلیل سادگی ساختار ذهنی، دغدغه های فکری چندانی نداشتند. شاید مهم ترین مسئله برای آنها یافتن غذا، سرپناه و جفت گیری و دفاع از خود بوده است. زندگی ساده در نتیجه داشتن مغزی ساده….

ولی پیچیدگی و توانایی های جدید مغز بشر درست است که فواید زیادی به همراه داشته است ولی همان ها عاملی برای افسردگی، اختلالات شخصیتی گوناگون و بیماری های روحی روانی نیز شده است. ما به کمک حافظه قدرتمند خود ممکن است مدام به یاد گذشته تلخ خود بیفتیم و افکار منفی را مرور کنیم. افکاری که همچون بار سنگینی بر دوش ما بوده و خلاصی از آنها به راحتی ممکن نیست. ممکن است یک شب اواسط خواب بیدار شوید و خاطرات تلخ مربوط به اتفاقی که چند سال قبل رخ داده است را مرور کنید. همین خاطرات باعث مایوس شدن از آینده و کاهش کیفیت زندگی می شود. تجسم خلاق که در مغز بشر کنونی تکامل یافته است متاسفانه فقط برای ایده های جدید علمی و خلاقانه به کار نمی رود. بلکه ممکن است ابزاری شود برای فکر کردن مداوم در مورد آینده و خیال بافی در مورد اتفاقات تلخی که هنوز رخ نداده یا احتمال وقوع آنها قابل پیش بینی نیست. همین مشغولیت های ذهنی می تواند انسان را به جنون بکشاند. این پدیده ها برای یک حیوان ساده و رده پایین معنایی ندارد و به راحتی تسلیم ادامه حیات می شود ولی در مورد انسان می تواند منجر به بروز مشکلات روحی روانی گسترده شود.

همچنین بخوانید:   گوش دادن به ندای قلب و بیدار کردن آن

کسی در عالم بیرون نمی تواند منجر به آزردگی خاطر ما شود مگر اینکه توسط همین پردازش های ذهنی پیشرفته، رفتار آنها را در ذهن، تفسیر و مرور کرده و موجب خستگی روانی شویم.

تصور کنید مغز یک نفر از کار افتاده و زندگی نباتی را ادامه می دهد. نه به گذشته می تواند فکر کند و نه تصوری از آینده دارد. درد و رنجی در او شکل نمی گیرد. نمی توان این فرد را یک قدیس دانست که مشکلات بر آرامش او تاثیر نمی گذارد بلکه او فقط فاقد ادراک و پردازش اطلاعات و وقایع منفی اطراف او است.

داروهای مسکن زیادی وجود دارد که با کند کردن پردازش های ذهنی موجب کاهش فعالیت مغزی می شوند. فرد تصور می کند خوشحال و شاد و بی خیال است ولی در واقع به نوعی مغز خود را موقتا فلج کرده است.

رستگاری واقعی این نیست که مغز و ذهن را متوقف کنیم و در عالم هپروت فرو رویم. مراقبه بیش از حد و غیر اصولی می تواند همین نوع بی خیالی مضر را ایجاد کند و فرد را از عالم واقعی جدا سازد.

مسیر درست این است که به کمک تکنیک های ذهنی و یا حتی مراجعه به متخصصین روان درمانی، این قدرت های مغزی که هزاران سال برای ایجاد آنها زمان صرف شده است را جهت داد و در راه بهتری استفاده کرد. شما همان مغزی را دارید که یک نابغه دارد ولی او استفاده های متفاوتی می کند و وقت خود را صرف افکار بیهوده و آزار دهنده نمی کند.

همچنین بخوانید:   بعضی درس ها در زندگی آن قدر تکرار می شوند تا بلاخره آنها را یاد بگیرید

نباید گفت که حتما باید دارای IQ یا ضریب هوشی بالا بود تا کارهای خاصی برای بشر انجام داد. اتفاقا افرادی یا ضریب هوشی بالا معمولا متحمل رنج های روانی بیشتری می شوند چون نمی توانند از کنار مسائل به سادگی گذر کنند. اگر توجه آنها بر مسائل پوچ باشد در این صورت فاجعه آمیز است. همچنین کسانی هستند که ضریب هوشی آنها بسیار بالا بوده ولی در شغل های بسیار رده پایین فعالیت می کنند. حتی یک هنرپیشه فیلم های مستهجن در یک برآورد، ضریب هوشی به اندازه اینشتین داشته است ولی کارهایی می کند که حیوانات نیز قادر به انجام آن هستند.

مغز یک فرد عادی چنانچه وارد سیستم تربیتی صحیح شود می تواند نه تنها کارهای بشر دوستانه و خلاقانه زیادی انجام دهد بلکه به خود فرد کمک کند تا مسیر معنوی و روانی را انتخاب کند که سرشار از سلامتی و شادی بوده و امکان ابتلا به مشکلات روحی روانی را کاهش دهد.

 

 

مقالات مرتبط

همچنین بخوانید:   مديتيشن حمامِ صوتى چيست؟ و چه فوايدى دارد؟ (به همراه ویدیو)
admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
رفتن به نوار ابزار