قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تجسد روح
فرق تجسد فیزیکی و اتری
آگوست 20, 2020
مصرف توهم زا و داشتن تجارب ماورایی
توهمات ناشی از الکل
آگوست 20, 2020

آیا عشق در نگاه اول واقعیت دارد؟

انواع عشق

آیا عشق در نگاه اول واقعیت دارد؟

عشق در نگاه اول چه قدر واقعیت دارد؟ آیا کسانی که در یک لحظه و با یک نگاه شیفته فردی غریبه می شوند وجود دارند؟ شواهد و مطالعات جدید نشان می دهد که این پدیده واقعی است.

فرض کنید دو نفر کاملا غریبه همدیگر را در اتاقی شلوغ ملاقات می کنند. در آن لحظه جاذبه ای ناگهانی مانند جرقه شکل می گیرد و فکر می کنند بلاخره شریک خود را پیدا کرده اند. در دنیایی که پیدا کردن شریک، همراه با سختی های فراوانی همچون طرد شدن، ناامیدی و عدم اطمینان است، عشق در نگاه اول به نظر می رسد که مزیت بالایی داشته باشد.

اما عشق در نگاه اول آن طور که فکر می کنیم نیست. در مطالعه علمی که توسط Zsoks و همکاران او در سال ۲۰۱۷ انجام شده است ۴۰۰ زن و مرد در مورد تجربه داشتن عشق در نگاه اول مورد بررسی قرار گرفتند.

خلاصه نتایج آنها به شرح زیر است:

۱- عشق در نگاه اول ناشی از اشتباهات حافظه نیست

انسان ها واقعا می توانند عشق در نگاه اول را تجربه کنند. این حالت مثل جاذبه ای به شدت قوی است که می تواند بعدا به رابطه ای طولانی تبدیل شود. گفته می شود ممکن است این حالت از اشتباهات حافظه و تصور سطحی از عشق به هم باشد ولی این طور نیست.

۲- احتمال اینکه عشق در نگاه اول با انسان های زیبارو باشد بیشتر است

در این مطالعه، افراد معمولا در نگاه اول، عاشق افرادی با چهره و بدن زیبا شده بودند. احتمال بروز این حالت نسبت به افرادی با فیزیک عادی، ۹ برابر است.

۳- مردان بیشتر از زنان، عشق در نگاه اول را تجربه می کنند

محققان مطمئن نیستند که دلیل این حالت چیست و نیاز به مطالعات بیشتری دارند. شاید دلیل احتمالی آن این باشد که زنان در انتخاب شریک، محتاط تر هستند و مجموعه بیشتری از شرایط را در نظر می گیرند.

۴- عشق در نگاه اول معمولا دو طرفه نیست

مطالعات نشان داده است که عشق در نگاه اول ممکن است یک طرفه باشد و شخص مقابل همچنین حسی نسبت به نفر اول که عاشق شده است نداشته باشد.

۵- عشق در نگاه اول ممکن است عشق واقعی نباشد

چیزهایی که در روابط عشقی طولانی مدت و موفق دیده می شود مانند صمیمیت، تعهد و اشتیاق در کسانی که ادعا می کنند با یک نگاه عاشق شده اند چندان دیده نمی شود. حداقل می توان گفت که شدت آن مانند حالتی نیست که انسان ها روابط جدی و طولانی مدتی را پشت سر گذاشته اند.

عشق در نگاه اول ممکن است چندین بار در زندگی یک نفر رخ دهد. این حالت شاید عشقی واقعی نبوده و فقط جاذبه ای شدید نسبت به یک غریبه باشد که می تواند احتمال شکل دهی روابط جدی را هم ایجاد کند.

مطالعات دیگر در زمینه عشق در نگاه اول

طبق تحقیقات Todorov در سال ۲۰۰۸، گاهی نگاه کردن به چهره یک نفر برای یک لحظه می تواند موجب تصمیم گیری در مورد اینکه آیا چنین فردی مورد اطمینان است شود.

تحقیق دیگری که توسط Fraley و Marks در سال ۲۰۱۰ انجام شده نشان می دهد که عشق در نگاه اول معمولا بر مبنای شباهت های فیزیکی بین آن دو نفر است. انسان ها معمولا چهره هایی را ترجیح می دهند که یا شبیه والدین با جنس مخالف باشد و یا شکل مشابه خود آنها.

نظریه دیگری توسط Nisbett و Wilson در سال ۱۹۷۷ تحت عنوان Halo effect مطرح شده است. این اثر توجیه کننده این است که چگونه یک انسان می تواند بر اساس یک سری ویژگی ها و اطلاعات، تاثیر خاصی از یک نفر بگیرد. برای مثال اگر فکر کنیم کسی برای ما جذاب است این جذابیت او می تواند بر روی عقیده ما در مورد سایر ویژگی های او نیز تاثیر بگذارد حتی شخصیت او. بنابراین ممکن است این حالت در عشق در نگاه اول هم به وجود بیاید. یعنی وقتی در عرض چند لحظه پی به جذابیت ظاهری یک نفر بردیم احتمالا در ذهن خود خصوصیات خوب دیگری را نیز نسبت داده و آنها را شریک خوبی برای زندگی می پنداریم.

چیزی که در عشق در نگاه اول رخ می دهد این است که ما فکر می کنیم در مورد آن شخص، از چیزهای بیشتری نسبت به چیزی که واقعا می دانیم آگاه هستیم. بنابراین اگر کسی عشق در نگاه اول را تجربه کرد و جرقه اولیه در ارتباط با آن شخص شکل گرفت لازم است که این حس اولیه خود را چندان جدی نگیرد و با صبر و شناخت بیشتر یکدیگر، امکان داشتن یک رابطه جدی و واقعی را افزایش دهد.

 

 

+3
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی
مهمان
علی
4 ماه قبل

به قول معروف چیزی که زود داغ بشه زودم سرد میشه

0
رفتن به نوار ابزار