قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
احساسات در رویا
احساسات و عواطف در روياها
شهریور ۱۴, ۱۳۹۶
کنترل رویا
کنترل و پايدارسازی خواب روشن
شهریور ۱۴, ۱۳۹۶

یاد آوری رویاها | دفترچه رویا

یاد آوری رویاها | دفترچه رویا

اولين قدم برای رويابينی آگاهانه، داشتن توانايي بالا در به خاطر آوردن روياهای غير آگاهانه است.

تصور می شود که در صورتی که ما رويای آگاهانه ببينيم به طور خودکار آنها را به ياد آورده و نيازی به تمرينات قبلی به يادآوری اونها نيست. اما آنها نيز مانند ساير خواب های معمولی که می بينيم مستعد فراموشی هستند. افرادی بسياری هستند که تصور می کنند رويای آگاهانه نداشته اند اما وقتی کمی به ذهن خود فشار می آورند متوجه می شوند که آن را تجربه کرده اند ولی فراموش کرده بودند.

البته به يادآوری روياهای آگاهانه راحت تر از خواب های غيرآگاهانه هست ولی هميشه اين طور نيست.

نکانی جهت به ياداوری بهتر روياها:

۱- بيدار شدن در مقاطع زمانی مختلف: اگر شخصی هستيد که فکر می کنيد هيچ خوابی يادتان نمی آيد در اين صورت هر چند ساعت يک بار (برای مثال هر سه ساعت) از خواب شبانه بيدار شويد و بدون آنکه از رختخواب خود بيرون بياييد سعی کنيد خوابی که ديده ايد را در ذهن خود مرور کنيد و يا حتی آنها را يادداشت کنيد.

نيازی نيست که همه خواب يادداشت شود بلکه تنها جملات کليدی را بنويسيد. همان ها به يادآوری کل رويا کمک خواهند کرد.

در اين صورت خواهيد ديد که هر شب، حدود ۳ الی ۵ رويا را در دفترچه خود ثبت کرده ايد.

۲- خواب کافی داشته باشيد:

روياهايي که در اوايل خواب شبانه روزی می بينيد معمولا به دليل کوتاه بودن دوره امواج مغزی تتا، کوتاه بوده و به سختی در ذهن می مانند. ولی هر چه قدر که به صبح نزديک می شويم، خوابهای ما نيز طولانی تر و به يادآوری آنها آسان تر خواهد شد.

۳- تلقين قبل از خواب

قبل از خواب، حتما به خود تلقين کنيد که روياهای خود را به خاطر خواهيد آورد. در اين صورت اين پيام برای ضمير ناخودآگاه شما مهم تلقی شده و تلاش بيشتری برای حفظ آنها خواهد کرد. بهتر است که پس از چند ساعت خواب، اندکی بيدار شده و اين تلقين دوباره در ذهن تکرار شود.

۴- استفاده از روش هايي که آگاهی را به داخل رويا می برند:

روش هايي مانند چرخه حسی وتکنيک ورود مستقيم به رويا به دليل نفوذ آرام آگاهی به خواب و از دست دادن تدريجی آگاهی ( و نه ناگهانی آن) موجب افزايش شفافيت و آگاهی نسبی ما در رويا شده و علاوه بر آن که شانس رويابينی را بالا می برند بلکه امکان به خاطر سپردن روياها پس از بيدار شدن نيز بسيار بالا است.

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار