قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

کلمات می توانند مغز شما را تغییر دهند | قدرت کلمات مثبت

امکان حیات بدون مغز
امکان حیات بدون مغز | آگاهی جدای از مغز
آذر ۱۸, ۱۳۹۷
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – حس انرژی (نوشته جهانگرد)
آذر ۱۸, ۱۳۹۷

کلمات می توانند مغز شما را تغییر دهند | قدرت کلمات مثبت

قدرت کلمات مثبت

کلمات می توانند مغز شما را تغییر دهند | قدرت کلمات مثبت

دکتر اندریو نیوبرگ از دانشگاه توماس جفرسون به همراه همکار خود کتابی را تحت عنوان “کلمات می توانند مغز شما را تغییر دهند” منتشر کرده است. به عقیده آنها هر کلمه قدرت این را دارد که روی بیان ژن هایی که بر حالات فیزیکی و عاطفی اثرگذار هستند موثر باشند.

وقتی ما از کلمات مثبت مثل عشق و صلح استفاده می کنیم در مغز ما تغییراتی را در مورد مهارت های شناختی و تقویت نقاطی در بخش لب پیشانی مغز ایجاد می کند.

قدرت کلمات مثبت به حدی است که اگر به طور مرتب استفاده شوند می توانند بخش خلاقیت مغز را فعال کرده و آن را به سمت ایده زایی بیشتر ترغیب کند.

ولی چنانچه از کلمات منفی استفاده شود از عملکرد مواد شیمیایی و انتقال دهنده های عصبی مربوط به کنترل استرس جلوگیری کرده ایم. مغز نخستی ما شدیدا برای نگرانی شکل گرفته چون در اجداد ما این نوع مغز به شناخت خطرات محیطی کمک بهتری می کرده است ولی مغز پیشرفته ما در جهان مدرن دیگر نیازی به این محافظه کاری در برابر خطرات ندارد.

بنابراین اگر اجازه دهیم افکار و کلمات منفی در زندگی ما غالب شوند در این صورت بخش هایی از مغز همچون آمیگدالین را هم تحریک کرده و بنابراین هورمون های استرس زیادی وارد خون ما می شود.

این هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی با بخش منطق و تفکر عقلانی مداخله کرده و از عملکرد سالم مغز جلوگیری می کند.

دکتر نیوبرگ و همکارش می گویند: هر کلمه پر از خشم، پیام های هشداردهنده ای را در مغز صادر می کند و باعث سرکوب مرکز منطق و تفکر عقلانی در بخش لوب پیشانی مغز می شود.

اگر مدام از کلمات و افکار مثبت استفاده کنیم فعالیت مغز در بخش لوب پیشانی بیشتر می شود. هر چه قدر تمرکز بر کلمات مثبت بیشتر باشد این ناحیه هم به مدت طولانی تری فعال می ماند. همچنین در این ناحیه از مغز، مراکز گفتاری خاصی هستند که به بخش مربوط به تبدیل ایده به عمل مربوط می شود.

در طول زمان بخش لوب پیشانی مغز دچار تغییرات دائمی شده و دید شما را نسبت به خود و مردم عوض می کند. به طوری که مغز شما را نسبت به دیدن چیزهای خوب و مثبت ترغیب میکند. برعکس، اگر به استفاده از کلمات و اندیشه های منفی ادامه دهید مغز شما نیز در همان جهت تغییر کرده و در مورد هر چیزی نیمه خالی لیوان را نگاه می کند.

در ادامه، تالاموس مغز هم در واکنش به کلمات، آگاهی و ایده های شما دچار دگرگونی می شود و این تغییرات تالامیکی می تواند بر نحوه دید شما از جهان تاثیرات زیادی بگذارد.

تمرین:

برای اینکه مطالب بالا را به صورت عملی تمرین کنید هر شب در مورد سه اتفاق خوبی که در روز برای شما رخ داده بنویسید و دلیل آن را هم یادداشت کنید. با این کار روز به روز میزان خوشحالی شما افزایش پیدا کرده و از شدت افسردگی شما کم می شود.

همچنین تا می توانید از کلمات منفی کمتر استفاده کنید و حرف های محبت آمیز زیادی به خود و دیگرلن بزنید. حتی می توانید این کار را جلوی آینه تمرین کنید.

در مواقعی که ذهن شما به سمت بدبینی می رود به خودتان گوشزد کنید که این بدنگری چه تغییرات منفی بر ساختار مغز شما می گذارد و به جای آن قضاوت را کنار گذاشته و افکار خوب را جایگزین آن کنید.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار