قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
حالات نفسانی
سه الگوی حالات نفسانی
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
هوش هیجانی یا EQ
تشریح چهار مهارت مهم در هوش هیجانی یا EQ
مهر ۱, ۱۳۹۷

چرا گاهی افراد کم هوش موفق تر هستند؟

چرا گاهی افراد کم هوش موفق تر هستند؟

در گذشته تصور می شده هر کس دارای IQ یا بهره هوشی بالا باشد و در ریاضیات و خواندن و نوشتن و مسائل تحلیلی موفق تر عمل کند در امورات زندگی و شغل و تشکیل خانواده هم موفق تر می شود این در حالی بود که گاهی افرادی با بهره هوشی بسیار کمتر، جایگاه اجتماعی بسیار بالاتری داشتند و سمت های شغلی مهمی را در دست می گرفتند و روابط خانوادگی موفق تری هم ایجاد می کردند.

حتما شرکت هایی را می شناسید که صاحب اصلی آن فردی بی سواد و ظاهرا نالایق است ولی توسط مهارت های اجتماعی خوب خود توانسته نخبه های زیادی را که دارای IQ بسیار بالا هستند را زیر پر و بال خود گرفته و از آنها کار بکشد و در نهایت عمده سود شرکت را خودش بر میدارد و چندرغازی هم به کارمندان تیزهوش خود می دهد.

به سبب همین تفاوت بین میزان موفقیت افراد و ضریب هوشی آنها، اصطلاح دیگری به نام هوش هیجانی یا EQ مطرح شد که البته در ابتدا با نام هوش اجتماعی شناخته می شد و توجیه کننده این قضیه بود که چه طور یک فرد می تواند با داشتن قابلیت های فردی به منظور کنار آمدن با دیگران و ایجاد روابط اجتماعی قوی به موفقیت برسد.

به سبب وجود هوش هیجانی می توان توضیح داد که چرا دو نفر که IQ برابر دارند سطوح مختلفی از خوشبختی و موفقیت را تجربه می کنند.

 

هوش هیجانی

 

هوش هیجانی خود از چهار مهارت تشکیل می شود:

– آگاهی از احساسات و عواطف خویش
– مدیریت خویشتن
– مهارت های اجتماعی و آگاهی از افکار و عواطف دیگران
– دانستن مهارت های ارتباطی با دیگران

هیچ ارتباطی بین IQ و EQ یا همان هوش هیجانی وجود ندارد و ممکن است فردی نابغه و باهوش، از لحاظ اجتماعی و آداب معاشرت یک عقب افتاده واقعی باشد و برعکس.

بهره هوشی یا IQ را نمی توان تغییر داد و هر چه قدر که در سن ده سالگی باهوش باشید در سن شصت سالگی هم همان قدر باهوش هستید ولی میزان EQ یا هوش هیجانی خوشبختانه قابل افزایش است و اگرچه برخی ذاتا با هوش هیجانی بالا به دنیا می آیند ولی سایرین هم می توانند این قابلیت را در خود افزایش دهند.

 

هوش هیجانی

 

درون گرا و برون گرا بودن هم ربطی به EQ ندارد. ساختار شخصیت ثابت است و تا آخر عمر تغییر نمی کند ولی میزان EQ قابل تغییر است و حتی فردی درون گرا هم می توان هوش هیجانی بالایی داشته باشد. بنابراین نمی توان گفت که شخصی که پرحرف و اجتماعی است نسبت به فردی انزوا طلب حتما دارای هوش هیجانی بالاتر است.

هوش هیجانی یک ویژگی کاملا انعطاف پذیر است و جدای از ساختار شخصیتی ما که معمولا تغییرناپذیر است به راحتی با آموزش و تلاش قابل افزایش است و در پست های آینده در مورد نقش EQ در زندگی و نحوه افزایش آن بیشتر توضیح خواهم داد.

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 نظر دهندگان
علی خانی (تیم مدیریت) جهانگرد نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
جهانگرد
مهمان
جهانگرد

سلام میشه پی دی اف این متن رو فرار بدید؟

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. چون این نوشته کار خانم نیلوفر است فقط ایشان می توانند این کار را کنند.

رفتن به نوارابزار