قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
خواب قبلی
چگونه خواب قبلی خود را مجددا ببینیم؟
بهمن ۲۵, ۱۳۹۷
کمک به پرواز روح
آیا می شود باعث پرواز روح شخص دیگری شد؟ (پست ویژه)
بهمن ۲۷, ۱۳۹۷

چرا کمال گرایی در یک کار مانع رسیدن به هدف می شود؟

کمال گرایی

چرا کمال گرایی در یک کار مانع رسیدن به هدف می شود؟

تصور می شود که برای رسیدن به موفقیت باید به دنبال بهترین و کامل ترین راه بگردیم. برای مثال به دنبال بهترین راه لاغر شدن، بهترین روش درس خواندن، بهترین تمرینات پرورش اندام و … باشیم در حالی که این نوع کمال گرایی در کار مخالف رسیدن به موفقیت است.

برای بررسی اینکه کمال گرایی مهم است یا تکرار و تمرین، پروفسور آلسمان از دانشگاه فلوریدا تحقیقی را انجام داد. او دانشجویان عکاسی را به دو دسته تقسیم کرد.

از گروه اول که آن را گروه کمیت خوانده بود خواست که تعداد زیادی عکس تهیه کنند. هر چه قدر تعداد عکس ها به عدد صد بیشتر باشد نمره کامل را می گیرند. ولی به گروه دوم که گروه کیفیت بود گفت که وظیفه آنها تنها تهیه یک عکس است ولی آن عکس باید بی عیب و نقص و عالی باشد.

در پایان ترم او در نهایت تعجب مشاهده کرد که بهترین عکس ها توسط گروه اول که گروه کمیت (و نه کیفیت) هستند گرفته شده است. در طول ترم این دانشجویان مدام مشغول عکس برداری بودند و با مواردی همچون تنظیم نور و فاصله، آزمایش متدهای عکس برداری در تاریکی و یاد گیری از اشتباهاتشان کار می کردند. در طی پروسه تولید صد عکس، آنها برای خود استادی شده بودند. این در حالی بود که گروه دوم یعنی گروه کیفیت فقط در حال رویاپردازی در مورد ایده کامل و بی عیب بودن عکس بودند و بیشتر به دنبال سوژه مناسب بودند. در نهایت نیز نتوانستند عکس خوبی را تهیه کنند.

بنابراین کمال گرایی محض می تواند بازدهی انسان را تا حد چشگیری کاهش دهد.

 

کمال گرایی

 

پس چه کاری باید انجام دهیم؟

به جای کمال گرایی و تعیین یک هدف ویژه و کامل کردن بدون نقص یک کار، سعی کنید به تمرین و تکرار روی بیاورید. برای مثال اگر نویسنده هستید به جای اینکه ده سال روی یک کتاب وقت بگذارید هر سال یک کتاب جدید بنویسید و آن را از زوایای مختلف بررسی کنید و اشتباهات خود را تصحیح کنید تا مهارت شما بالاتر برود.

یا اگر شغل خاصی مد نظرتان است سعی کنید از کارهای مشابه آن شروع کنید و حجم کمی از کار را قبول کنید ولی مدام آن را تکرار کنید و مهارت های خود را بالا ببرید تا بعدا از عهده اداره یک بیزینس بزرگ بر بیایید.

بنابراین فقط انتخاب یک هدف و شیوه عالی نمی تواند باعث موفقیت شما شود بلکه مهارت هایی که در اثر انجام حجم بالایی از کار به دست می آورید ضامن موفقیت شماست.

پس فقط به هدف نهایی خود فکر نکنید بلکه به کارهای کوچک و تکراری که در نهایت باعث رسیدن به موفقیت می شود مبادرت بورزید. یعنی فعلا هدف خود را فراموش کنید و ببینید با تکرار چه کارهایی می توانید مهارت و توانایی خود را در آن زمینه بهتر کنید؟

اگر کنکوری هستید به جای آنکه به دنبال بهترین استاد و آموزشگاه و بهترین سبک درس خواندن باشید سعی کنید مطالب درسی خود را مدام تمرین و تکرار کنید.

اگر می خواهید در امور ماورایی پیشرفت کنید به جای آنکه به دنبال چیزهایی مثل بهترین روش باز شدن چشم سوم باشید روی کارهای تکراری مثل باز کردن چاکراهای دیگر و انرژی دهی به چاکرای چشم سوم کار کنید و همین مرحله را آن قدر روزانه تکرار کنید تا نتایج پیشرفت خود را ببینید.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار