قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
چرا چیزهای کمیاب تر جذاب تر هستند؟
چرا چیزهای کمیاب تر جذاب تر هستند؟
جولای 24, 2018
آینده زمین
صد سال دیگر، زمین چه قدر تغییر خواهد کرد؟
جولای 26, 2018

چرا انجام کار گروهی می تواند ایده بدی باشد؟

چرا انجام کار گروهی می تواند ایده بدی باشد؟

چرا انجام کار گروهی می تواند ایده بدی باشد؟

ما ایرانیان همواره تصور می کنیم که دلیل پیشرفت کشورهای غربی انجام کارهای گروهی و تیمی است. این در حالی است که خودشان نیز به این نتیجه رسیده اند که کار گروهی نه تنها بازدهی را بالا نمی برد بلکه می تواند باعث افت و کاهش راندمان یک مجموعه شود.

دلیل اولیه توجه آنها به کار گروهی، مشاهده پیشرفت ژاپنی ها که به شدت کار گروهی را دنبال می کنند بوده. اینکه یک الگو در یک جامعه به خوبی جواب دهد دلیل نمی شود که همان برای کشورهای دیگر هم مناسب باشد.

تحقیقات نشان داده است که اگر یک اسب کالسکه ای را با حداکثر قدرت حرکت دهد، دو اسب برای جلو بردن همان کالسکه نیروی خود را کم کرده و دیگر مانند وقتی که تنها بودند کوشش نمی کنند. همین حالت در بین جوامع انسانی نیز مشاهده می شود. از آنجا که عملکرد هر کس در جمع های بزرگ به طور کامل دیده نمی شود بنابراین ممکن است دلیلی برای زحمت بیش از حد دیده نشود و کارها کمی به افراد دیگر نیز محول شود. این در حالی است که در گروه های کوچکتر که تک تک افراد مانیتور می شوند بازدهی انفرادی بالا بوده و شدیدا نگران عواقب کم کاری هستند.

حالت بالا فقط در مورد کارهای فیزیکی دیده نمی شود. در جلسات بحث اگر تعداد حضار بالا باشد افراد کمتری تمایل به بحث و گفتگو دارند. ولی اگر در یک جلسه چند نفره بحث گذاشته شود تقریبا تمامی آنها مجبور به صحبت کردن و تبادل اطلاعات هستند.

همچنین میزان مسئولیت پذیری و کمک به سایرین در حالتی که افراد دیگری هم حضور داشته باشند کمرنگ می شود. برای مثال اگر کسی در یک خیابان شلوغ به زمین بیافتد کسی به کمک آن فرد نمی رود مگر با درنگ. این حالت نشانه بی رحمی افراد نیست بلکه هر کس فکر می کند افراد دیگر احتمالا به آن شخصی که به زمین افتاده کمک می کنند و دیگر نیازی به کمک آنها نیست. ولی اگر همین اتفاق در خیابانی رخ دهد که تنها شما در آن حضور دارید فورا به سمت فرد حادثه دیده می دوید و به او کمک می کنید چون می دانید کس دیگری نیست که به او کمک کند.

شما نیز می توانید از این ترفند استفاده کرده و راحت تر از بقیه کمک بگیرید. به جای آنکه در یک گروه درخواست کمک کنید از تک تک افراد به طور جداگانه بپرسید که آیا مایلند به شما کمک کنند یا خیر؟ در حالت دوم احتمالا بسیاری از آنها جواب مثبت خواهند داد در حالی که در حالت اول حتی ممکن است پشت بقیه قایم شوند و منتظر باشند نفر جلویی به کمک شما بشتابد.

در شرکتها انجام کار گروهی موجب آن می شود که نه تنها بازده هر فرد کاهش پیدا کند بلکه حتی نگران زیان هایی که یک مجموعه می دهد نباشد زیرا در داخل یک گروه تنها یک فرد پاسخگو نیست و به راحتی می توانند اشتباه فردی خود را گردن کل سیستم بیاندازند. به همین خاطر است که گروه های بزرگتر آماده پذیرش ریسکهای بیشتر هستند چون نگران نیستند که بعدا سرزنش و توبیخ شوند.

البته انسانها در طول حیات یاد گرفته اند که چه میزان کم کاری کنند تا در مجموعه رسوا نشوند. برای مثال اگر کلا کار کردن را کنار بگذارند و بازدهی آنها به صفر برسد در این صورت خیلی راحت مچشان گرفته می شود. بنابراین از ترس اخراج و مجازات، به قدری تلاش خود را تنظیم می کنند که برای مجموعه کافی (و نه عالی) به نظر برسد و انگشت نما نشوند.

البته نمی توان منکر مزایای کارهای گروهی شد. برای مثال اگر در کاری که هستیم به تخصص های گوناگونی نیاز است چه بهتر که برای هر کدام فردی جداگانه استخدام شود و تیمی از متخصصان حضور داشته باشند. همچنین انجام کار گروهی باعث می شود تا حدودی تشویق شده و پا به پای بقیه فعالیت کنند (البته به شرط آنکه گروه خیلی بزرگ نباشد و کارهای فردی هر یک دیده شده و در صورت لزوم پاداش دریافت کنند).

6+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوار ابزار