قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
نارسیسیست یا خودشیفته
ویژگی افراد نارسیسیست یا خودشیفته
دی ۸, ۱۳۹۷
انرژی پرانا
رابطه جریان انرژی پرانا و اوقات شبانه روز
دی ۱۱, ۱۳۹۷

پیدا کردن هدف زندگی خود ظرف چند دقیقه

پیدا کردن هدف زندگی خود

پیدا کردن هدف زندگی خود ظرف چند دقیقه

زمان هایی برای انسان پیش می آید که حس می کند هیج هدفی در زندگی نداشته و بیهوده به زندگی ادامه می دهد. روزها پشت سر هم می گذرند و ممکن است دیروزمان با امروزمان فرق نکند. گاهی از خود می پرسیم: اصلا که چه شود این زندگی؟ با نیستی چه فرقی دارد جز کشیدن درد زنده بودن…؟

گاهی این حالات به خاطر افسردگی پدید می آید و باید به کمک یک مشاور یا روانشناس این مشکل حل گردد ولی گاهی هم برای انسانهای کاملا سالم ممکن است زمانهایی پیش بیاید که راه خودشان را گم کرده اند و هدفی در زندگی ندارند. شاید هم روح آنها آن قدر پیشرفته شده است که دیگر لذت های پوچ دنیا و دستیابی به آنها برایشان معنا ندارد. در این صورت باید دنبال اهداف بلندتر و معنوی تری باشند.

 

پیدا کردن هدف زندگی خود

 

راه های بسیاری برای پیدا کردن هدف زندگی وجود دارد. هر چند که بالاترین هدف هر انسان عبادت خدا و بندگی او باید باشد ولی باید از طریقی بتواند حق بندگی را به جا آورد. عده ای هم اعتقادی به این مسائل ندارند و خلقت انسان را بیهوده می دانند. در هر صورت در زیر، راه کارهایی معرفی می شود تا به درد بیشتر افراد با اعتقادات مختلف بخورد:

قدم اول:

ابتدا ذهن خود را از هدف هایی که دیگران برای شما تعیین کرده اند خالی کنید. مهم نیست پدر و مادر و اقوام چه انتظاری از شما دارند. چه فایده وقتی خواسته های آنها باعث خوشحالی و معنا دادن به زندگی شما نمی شود؟ هر کسی مسئول کارها و زندگی خودش است. بنابراین ابتدا خود را آزاد فرض کنید…فردی که می تواند هر تصمیمی برای خود بگیرد و آن را عملی کند…

قدم دوم:

– یک برگه کاغذ و قلم برداشته و بالای آن یادداشت کنید: هدف زندگی من چیست؟
– هر چیزی که به ذهنتان می آید را بنویسید…اگر این کار در خلسه باشد بهتر است.
– آن قدر این پرسش را مطرح کنید و برای آن جواب بنویسید تا بلاخره یکی از جواب ها باعث گریه شما شود و احساس تحول را حس کنید.

 

پیدا کردن هدف زندگی خود

نکات:

چندین دقیقه طول می کشد تا ذهن شما از الگوهای قدیمی اندکی جدا شود و پذیرای شنیدن صدای درونی شما باشد. پاسخ هایی هم که ابتدا یادداشت می کنید معمولا از خاطرات و باورهای القا شده توسط دیگران منشا می گیرند تا اینکه بلاخره آن قدر عمیق می شوید که حس می کنید جواب های شما از منبع الهام گونه تر و درونی تری برمیخیزند و شما را عمیقا خوشحال می کنند. چنین جوابی می تواند هدف زندگی شما یا بخشی از آن باشد.

برای برخی افراد ممکن است جواب واقعی پس از ۲۰۰ تا ۵۰۰ بار نوشتن جواب های سطحی پدیدار شود. باید جواب شدیدا احساسات شما را تحریک کرده و شما را از هم بپاشد.

ممکن است اوایل برخی پاسخ های شما تکراری یا مشابه باشند به هر حال به نوشتن ادامه دهید تا جواب جدید در ذهن شما پدیدار شود.

احتمالا اواسط کار از نوشتن ناامید شوید ولی به کار خود ادامه دهید و مقاومت به خرج دهید.

برخی از پاسخ هایی که می نویسید شاید باعث بروز هیجانات عاطفی در شما می شوند ولی آن قدر قوی نیستند که اشک شما را در آورند. بنابراین آنها را به حساب گرم شدن و نزدیک تر شدن به پاسختان بگذارید و به نوشتن ادامه دهید.

وقتی جواب نهایی را پیدا می کنید متوجه می شوید که انرژی آن با شما همخوانی داشته و از اعماق وجود شما برآمده است.

پیدا کردن هدف زندگی تان اولین و ساده ترین کاری است که می توانید انجام دهید ولی مرحله سخت تر، برنامه ریزی برای حرکت در مسیر جدید خود و انجام کارهای عملی روزانه مربوط به آن است.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار