قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
هیپنوتیزم
ایجاد حالات فیزیکی عجیب در هیپنوتیزم
تیر ۲۱, ۱۳۹۷
هیپنوتیزم دسته جمعی | هیپنوتیزم گروهی
تیر ۲۱, ۱۳۹۷

هیپنوتیزم حیوانات

هیپنوتیزم حیوانات

هیپنوتیزم حیوانات

آیا حیوانات هم هیپنوتیزم می شوند؟ یکی از نمایش های جالب در برنامه های سرگرم کننده انتخاب تعدادی حیوان از جمله مار، مرغ، گربه، سگ، لاک پشت و … و هیپنوتیزم کردن آنها در برابر حضار است.

حیوانات به طور طبیعی نیز گاهی هیپنوتیزم را تجربه می کنند و در یک حالت خلسه و جذبه فرو می روند و تمام عضلات آنها از کار می افتد. چنین حالتی معمولا در هنگام رویارویی با حیوانات شکارچی که قصد حمله به آنها دارند ایجاد می شود و یا مثلا در حیواناتی که قرار است توسط مارها خورده شوند گاهی حالت شوکه شدن و باز ایستادن در حیوانات طعمه مشاهده می گردد. در واقع ترس و وحشت در آنها موجب شده است که سطح آگاهی و میزان واکنش آنها نسبت به محیط بیرونی تغییر کند.

در واقع برای هیپنوتیزم شدن و ورود به حالت خلسه قرار نیست که حتما از مسیر آرامش و ریلکس کردن بدن وارد شد بلکه انواع شوکها و دردها و حرکات تنش زا هم می توانند فرد را در حالت هیپنوتیزم قرار دهند. برای مثال در انسانها، شنیدن اخبار بد، مرگ عزیزان، ضربه ناگهانی به گلو، تابش نور شدید و … می تواند کاری کند که شخص از خود بی خود شده و در حالتی مشابه خلسه قرار گیرد.

در حیوانات هم برخی شوک های فیزیکی می تواند آنها را هیپنوتیزم کند. برای مثال طبق گفته دانیلوسکی، اگر حیوانات را تحت فشار کافی قرار دهید و چند لحظه این حالت را نگه دارید دیگر حرکتی از خود نشان نداده و واکنشی هم به محیط اطراف نمی دهند.

همچنین گفته می شود که این حالت فرو رفتن در خلسه برای حفظ آرامش حیوانات در هنگام شکار شدن سودمند است. برای مثال هنگامی که یک آهو توسط یک ببر شکار می شود به حالت بی تحرکی و حالت خلسه گونه وارد می شود و چندان زجری نمی کشد و راحت تر جان می دهد.

البته پدیده هیپنوتیزم حیوانات چندان مورد قبول جوامع علمی نیست زیرا آنها باور دارند هیپنوتیزم نوعی افزایش تلقین پذیری و تغییر در سطح آگاهی است که می تواند با تحرک بدن همراه باشد یا نباشد ولی هیپنوتیزمی که در حیوانات دیده می شود صرفا یک بی تحرکی است که در اثر عوامل و شوکهای خارجی به وجود می آید و به محض رفع آن، مجددا شروع به حرکت می کنند. در واقع حیوانات در این حالت فقط ساکن هستند و قرار نیست تلقینی به آنها صورت گیرد و آنها هم هیچ گاه نمی توانند تجارب فردی خود را برای ما بازگو کنند.

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار