قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
احساس بیهودگی و پوچی
مبارزه با احساس بیهودگی و پوچی
تیر ۲۲, ۱۳۹۷
مدیتیشن
مدیتیشن تغییر نگرش نسبت به درد
تیر ۲۴, ۱۳۹۷

نقش تلقین در شفا و بیماری

نقش تلقین در شفا و بیماری

نقش تلقین در شفا و بیماری

نقش باور و تلقین در شفا و بیماری به قدری است که می توان گفت برخی از بیماری ها و همچنین برخی از روش های درمانی ممکن است تنها با یک تلقین ساده ولی بسیار عمیق کار کنند.

هیپنوتیزم که فرد را در حالت تلقین پذیری بالا قرار می دهد از ابزارهایی است که می توان به راحتی این ادعا را ثابت کرد. شما اگر به سوژه تلقین کنید که آهن داغی را در دست گرفته است ممکن است این حس به قدری واقعی در او ایجاد شود که حتی کف دستش تاول بردارد. در واقع ضمیر ناخودآگاه فرقی میان حقیقت و خیال را نمی داند و بسته به تلقینی که صورت گرفته علائمی که انتظار دارد در اثر سوختگی در پوست ایجاد شود را ظاهر می کند.

در مورد تغییرات فیزیکی در اثر هیپنوتیزم قبلا صحبت شده و از طریق همان مکانیسم می توان بیماری های روان تنی را ایجاد کرد.

در اوقات عادی روزمره اگر اتفاقی بیفتد که تصور کنیم حتما بیمار شده ایم در این صورت حتی اگر جسممان به صورت مستقیم مریض نشده باشد باز هم ممکن است به خاطر تلقین و باور ذهنی خودمان دچار درجاتی از بیماری شویم. شاید دقت کرده باشید که اگر کنار فردی که تصور می کنید سرما خورده است قرار بگیرید خود به خود احساس سرماخوردگی و بی حالی و گلودرد خفیف می کنید. ولی اگر کمی آن خاطره را فراموش کنید دوباره احساس شادمانی و سرحال بودن را دارید.

گاهی اعتقاد عمیق به یک عقیده نیز می تواند آثار مختلفی را بر روی جسم ما بگذارد. برای مثال برخی از راهبان و قدیسان مسیحی با تصور اینکه حضرت مسیح به صلیب کشیده شده دچار زخم در ناحیه دستان و پیشانی و پاها (جاهایی از بدن که میخ صلیب در آن فرو رفته است) می شوند. حادثه صلیب شدن آن حضرت چه به اعتقاد اسلام رخ نداده است چنان احساس رنجی در ذهن این افراد ایجاد کرده است که کم کم در اثر تلقین این زخمها در بدنشان پیدا شده است.

همچنین بسیاری از فرآیندهای شفادهی آنی یا تدریجی در افراد به خاطر تلقین است. برای مثال هندیان ممکن است به فلان خدایان خود نذر کنند و یک مرتبه شفا پیدا کنند. در واقع تلقین و باور خودشان موجب تغییرات عمیق در ساختار فیزیکی شده و آنها را شفا داده است. البته این حالت بیشتر زمانی رخ می دهد که علت اولیه آن بیماری، کار ذهن و تلقین مخرب بوده باشد. بنابراین با تلقین سلامتی مجددا وضعشان رو به بهبود می رود.

همچنین در برخی از کشورها روش های سنتی و خرافه گویی برای درمان زخم های پوستی از جمله زگیل وجود دارد که مبنای علمی ندارد ولی با به کار بستن باورها و تلقینات عمیق به بیمار، درمان سریع و موثر آن مشکلات پوستی را فراهم می کند.

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید

رفتن به نوارابزار