قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تلقینات پنهان
تلقینات پنهان در گفتگوهای روزمره
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
داستان ماورایی
داستان ماورایی (گوی اسرارآمیز) – قسمت ۲ – نوشته محمد
مرداد ۱۸, ۱۳۹۷

نقد عرفان کاذب اکنکار و پرواز روح

اکنکار

نقد عرفان کاذب اکنکار و پرواز روح

شاید در مورد عرفان کاذب اکنکار چیزهایی شنیده باشید و حتی خود یا اطرافیانتان به تمرینات روحی آنها مشغول باشید. قصد موشکافی باورهای آنها را ندارم چون این کار در منابع اینترنتی مختلف انجام شده و می توانید به آنها رجوع کنید. اما چرا با اکنکار یک جریان کاذب می گویم؟ چون آیینی که به تازگی ایجاد شده و مخلوطی از ادیان مختلف به صورت درهم بوده و انگار بخش هایی از چند آیین کپی برداری شده و با چسب کنار هم چسبانده شده. البته اعتقاد هر کس برای خودش محترم است ولی عده ای از روی جهل و به صرفا به خاطر جذاب بودن بخش های ماورایی آن از جمله پرواز روح به سمت فرقه اکنکار کشیده شده اند. می توانم تا صبح برای شما از دوستان و آشنایی که رو در رو آنها را می شناسم و دل باخته این فرقه هستند بگویم. شیوع این عرفان در کشور ایران همچون کشورهای غربی بالا بوده و معمولا افراد تازه واردی که به مباحثی چون پرواز روح علاقه مند می شوند بیشتر احتمال برخورد با چنین فرقه ای را دارند.

هدف من صرفا بررسی تمرینات روحی آنهاست و فعلا کاری با مسائل اعتقادی آنها که از حوزه موضوعات این سایت خارج است ندارم.

اولین اشکال آنها در تمرینات پرواز روحی که انجام می دهند است. برای مثال گفته شده به یک سکه براق خیره شوید تا کم کم وارد عالم خلسه شوید و پرواز روح کنید. البته روش های مختلفی دیگری هم برای برون فکنی دارند مانند استفاده از ذکر سوگماد، هیو و … و تصور می کنند واقعا قرار است ماهانتا یا رهبر واقعی خود را ملاقات کنند.
بگذارید این روش ها را بررسی کنیم.

مهم نیست شما چه ذکری را می گویید (چه سوگماد چه هیو چه عبارت آسمان آبی است و …) شما هر کلمه را با تمرکز فکر تا مدتی تکرار کنید وارد حالت خلسه می شوید. اگر واقعا تمرکز فکر شما بالا باشد و ریلکسیشن عمیق انجام داده باشید پس از مدتی وارد یا رویابینی می کنید و یا پرواز روح رخ می دهد. این توانایی درونی هر انسان است و ربطی به خود ذکری که می گویید ندارد. اگر فکر می کنید تکرار اذکار مربوط به اکنکار باعث شده پرواز روح کنید می توانید با اذکار دیگر و حتی کلمات بی معنی هم این کار را تکرار کنید تا ببینید باز هم در پرواز روح موفق می شوید.

عده ای تصور می کنند اینکه توانسته اند با دنباله روی از اکنکار پرواز روح کنند یعنی حقانیت آن عرفان ثابت شده است در حالی که تنها حقانیت قدرت روحی خودشان اثبات شده و با هر روش دیگری هم می توانند موفق شوند. فردی که آمادگی انجام پرواز روح را نداشته باشد چه روش های اکنکار را استفاده کند یا نکند در هر حال موفق به برون فکنی نمی شود زیرا پرواز روح نیازمند به مهارت هایی است که اگر آنها را کسب نکنید هر چه قدر هم خودتان را به زحمت بیندازید نمی توانید پرواز روح کنید. برای مثال چیزهایی مثل تمرکز فکر و سطح انرژی بالا و مهارت بالا در ریلکس کردن بدن چیزهایی است که خودتان باید یاد بگیرید و اگر هم آن را یاد گرفتید مدیون قدرت های درونی تان هستید و نه اکنکار.

بنابراین افرادی که دنبال پرواز روح هستند ولی به قدری تنبل هستند که نمی خواهند تمرین کنند و انتظار دارند نیروهای اکیستی بیایند و آنها را از بدنشان خارج کنند باید مواظب اعتقاداتشان باشند. هیچ کس نمی تواند شما را از بدنتان خارج کند مگر عزراییل آن هم دم مرگ. البته عده ای هم به خاطر باور زیاد به اکنکار، در هنگام انجام تمرینات آنها خود به خود تمرکز فکر آنها به خاطر شوق و علاقه بالا رفته و حالاتی از برون فکنی و رویابینی را تجربه می کنند و تصور می کنند به خاطر قدرت اکنکار است که این توانایی حاصل شده ولی چنین نیست.

مطلب دیگر اینکه عده ای در پرواز روح ادعا می کنند که ماهانتا را دیده اند. وقتی این همه عکس و فیلم از رهبران زنده اکنکار است مسلم است که ناخودآگاه آدمی می تواند آن تصاویر را در عالم رویا یا عالم اختری بازسازی کرده و طوری محیط را برای شما زنده جلوه دهد که انگار واقعا ماهانتا را می بینید. شما خیلی راحت می توانید یک هنرپیشه هالیوودی که مورد علاقه تان است را در عالم رویا یا عالم اختری از ذهن خود بسازید و با او گفتگو کنید ولی دلیل نمی شود واقعا خود آن هنرپیشه را ملاقات کرده باشید. قدرت ذهن و ضمیر ناخودآگاه آدمی در ایجاد توهم بسیار شگفت انگیز است.
خلاصه سخنم این است که واقعا فرقی بین روش های سنتی پرواز روح و روشهایی که اکنکار ارائه می دهد نمی بینم و فقط یک کپی برداری از آن صورت گرفته. اگر مایل به برون فکنی کالبد اختری هستید خیلی ساده می توانید آن را بدون وارد شدن به فرقه ها و عرفان های کاذب یاد بگیرید زیرا کسی روی علم پرواز روح سرقفلی نزده و توانایی بالقوه هر انسانی است…

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

4
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 نظر دهندگان
علی خانی (تیم مدیریت) Mohammad خسته دل tanha نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
tanha
مهمان
tanha

سلام.افرین برای آگاه سازی.امروزه مردم به شدت نیاز به هدایت شدن توسط افراد دانا را دارند.
یه خواسته.زود تر مقاله کامل پرواز روح رو بزارید .خواهش میکنم کامل باشه.هر چیزی که برای پرواز روح احتیاج داریم مثل تمرکز فکر و… رو هم توضیح بدین هم روشش رو بگین.اموزش رویابینی اگاهانه عالی بود .بسیار کامل بود.همون طوری باشه خیلی خوب میشه.

خسته دل
مهمان
خسته دل

آخ گفتی،شده مثل بازار یابی شبکه ای ،هرکی میرسه تبلیق می‌کنه.
من مادرزادی یه سری توانایی دارم،سعی نکر دم توسعه بدم ،سعی کردم کنترل کنم،چون برای من سخته ،بتونم جلوی خودمو بگیرم،میبینم این رده بالاشون که بقولی بروس لی شونه ،باز از خیلی ادم معمولی ها عقب ترن.بازم دست خوش

Mohammad
مهمان
Mohammad

سلام بنده یکبار نظری در این سایت …

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. چون سایت تابع قوانین این کشور است و در ساماندهی ارشاد هم ثبت شده است بنابراین از قوانین آن پیروی می کنیم و آزادی چندانی در مورد نشر نظرات مغایر با آن نداریم چون ممکن است سایت فیلتر شود. بنابراین حذف برخی چیزها را حمل بر جسارت ننموده و نظر همه برای ما محترم است.

رفتن به نوارابزار