قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

نشانه هایی از نبوغ افراد که به طور غیر ارادی در آنها دیده می شود

تجربه ماورا
تجربه ماورا – معجزات خواندن زیارت عاشورا (نوشته مریم بوشهری)
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – قدرت باور (نوشته اکبر)
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

نشانه هایی از نبوغ افراد که به طور غیر ارادی در آنها دیده می شود

نبوغ

نشانه هایی از نبوغ افراد که به طور غیر ارادی در آنها دیده می شود

اگر احساس می کنید فردی هوشمند و خلاق هستید و به این حس درونی حتی اگر نمره های درسی پایینی کسب کرده اید اطمینان دارید در این صورت لازم است ملاک های دیگری جز نمره درسی را برای تشخیص قدرت نبوغ خود در نظر بگیرید.

متاسفانه سیستم آموزش و پرورش در بیشتر کشورهای جهان کسانی را باهوش می داند که نمره بالاتری کسب کرده باشند که این ملاک خوبی برای سنجش نبوغ افراد نیست.

به قول اینشتین سیستم آموزشی ما علاقه دارد توانایی میمون، ماهی و فیل را برای بالا رفتن از درخت آزمایش کند. هر که بالا رفت باهوش تر است در حالی که توانایی های افراد با یک سبک مساوی از امتحانات مشخص نمی شود.

 

نبوغ

 

در زیر، تعدادی از نشانه های وجود نبوغ و هوشمندی را در افراد مختلف از دید پاره ای از روانشناسان آورده ایم:

۱- داشتن حس همدلی با دیگران

روانشناسان اکنون معتقد هستند که داشتن هوش عاطفی بالا در افراد بسیار مهم است تا بتوان آنها را صاحب هوش بالا دانست. به طور کلی افراد باهوش به راحتی می توانند احساسات افرادی که در کنار آنها هستند را به خوبی درک کنند.

۲- درک اینکه چه قدر نمی دانید

افراد باهوش به خوبی از کاستی های دایره معلومات خود آگاه هستند و سعی دارند بهترین یاد گیرنده باشند و ذهن خود را برای پذیرش ایده ها و نظرات جدید باز می گذارند. تمایل این افراد برای یادگیری بیشتر به آنها اجازه می دهد که ابعاد گسترده تری از یک موضوع را بشناسند.

این افراد از پذیرش اشتباهات و باورهای غلط خود نمی ترسند و آماده هستند که هر روز چیزهای جدیدی را یاد بگیرند. همچنین آنها با شناخت تئوری های غلط و درست، بهتر می توانند از نظرات خود دفاع کنند و شفافیت ذهنی بیشتری نسبت به آنها داشته باشند.

۳- کنجکاوی زیاد

مطالعات مختلفی اثبات کرده است که یک کودک با ذهن باز و کنجکاو احتمالا فرد باهوش تری در بزرگسالی خواهد بود. کنجکاوی نه تنها دانش جدید بلکه تجارب تازه ای را به انسان می بخشد.

۴- دست بالا و دست پایین نگرفتن خود

حتما افرادی را می شناسید که ادعا می کنند همه چیز را می دانند و نظرات یک جانبه ای در مورد همه چیز دارند. این افراد به خود اجازه نمی دهند که عقاید اشتباه را دور بریزند و چیزهای جدید و بهتری یاد بگیرند. در یک مطالعه نشان داده شده که افراد کم هوش تر معمولا توانایی های شناختی خود را بسیار دست بالا می گیرند.

۵- گفتن جوک های اتفاقی

جالب توجه است که افرادی که شوخی ها و جوک های تصادفی و حتی احمقانه می گویند نسبت به افراد عادی باهوش تر هستند. آنها موقعیت ها و کاستی ها را به خوبی درک کرده و می توانند با زبانی طنز به چیزهایی اشاره کنند که سایرین متوجه نمی شوند.

۶- تمایل به تنهایی و عدم انجام کارها و مکالمات غیر ضروری

افراد هوشمند عادت دارند زمان زیادی را در تنهایی و به مطالعه و تفکر بپردازند. به همین دلیل از ذهن خود بیشتر کار کشیده و مغز آنها نسبت به افراد عادی متفاوت عمل می کند.

۷- تمایل به چرت زدن های کوتاه

مطالعات گوناگونی در زمینه ارتباط هوش و خواب نتیجه گیری کرده اند که افرادی که در طی روز چرت های کوتاه می زنند باهوش تر هستند. این چرت ها فرصت هضم اطلاعات یادگرفته شده و تقویت مجدد قوای مغز و ارتباط با خرد درون را فراهم می کند.

البته لازم به ذکر است که در انسان انواع مختلفی از هوش وجود دارد و در اینجا مسئله هوشمندی تنها به صورت کلی بررسی شده است.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار