قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
برون فکنی
از کجا بفهمیم برون فکنی کرده ایم؟ (پست ویژه)
مهر ۱۵, ۱۳۹۷
چاکرای زمینی
چاکرای زمینی به عنوان چاکرای فرعی مهم
مهر ۱۶, ۱۳۹۷

مکانیسم های فرار از مشکلات

فرار روانی از مشکلات

مکانیسم های فرار از مشکلات

همه ما در زندگی خود دچار مشکلات و ناکامی های مختلف شده ایم. عده ای از آنها قابل حل بوده و تعدادی از آنها ممکن است راه حل های پیچیده تر داشته و یا اصلا چاره ای برای رفع آنها سراغ نداشته باشیم و تسلیم شرایط شویم. عده ای هم ممکن است از این مشکلات به روش های گوناگون فرار کنند زیرا نمی خواهند با صورت مسئله مواجه شوند. در ادامه به تعدادی از حالات فرار روانی از مشکلات اشاره می شود:

– بیمار شدن:

ممکن است در امتحانی سخت، ناگهان دانش آموزی دچار حمله عصبی شود و استرس تمام وجود او را فرا بگیرد. او به خوبی می داند که از پس این امتحان بر نمی آید و حتما شکست می خورد. یا ممکن است خود را دست کم گرفته باشد ولی در هر صورت او دنبال راهی برای فرار از موقعیت است. این فرار می تواند به صورت ناآگاهانه در ذهن او شکل بگیرد. بی اختیار دچار اضطراب می شود و حالت تهوع می گیرد و خواهان ترک جلسه امتحان است. بیشتر این بیماری های روان تنی تنها به خاطر فرار از موقعیت پدید می آیند.

– بی تفاوت بودن:

یکی از راه های فرار از مشکلات، وانمود کردن به بی تفاوتی است. ممکن است نسبت به مشکل خود حالت خنثی بگیریم و برایمان مهم نباشد نتیجه چه می شود و از زیر بار مسئولیت فرار کنیم.

– انکار مشکل:

انکار با بی تفاوت بودن اندکی فرق دارد. در بی تفاوتی ما به مشکل آگاه هستیم ولی عکس العمل خاصی نشان نمی دهیم ولی در حالت انکار، ما حتی از پذیرش صورت مسئله مشکل هم شانه خالی می کنیم. برای مثال فردی بود که نمی خواست مرگ مادرش را بپذیرد و موقع سرو غذا برای او هم بشقاب می گذاشت تا وانمود کند زنده است. پذیرش اینکه او مرده می توانست آن فرد را به مرز جنون هم بکشاند. بنابراین سعی می کرد تا خود موضوع را به صورت ناهوشیارانه و هوشیارانه نفی کند.

– سایر حالات:

ممکن است فرد به قدری مشکل را غیرقابل علاج بداند و دچار هراس و ناامیدی شود که بخواهد خودکشی کند تا فقط از مشکل فرار کند. مثل افرادی که در بخش سهام ضررهای هنگفتی متحول شده اند و کار برخی از آنها به خودکشی هم رسیده تا از فقر و عواقب این شکست فرار کنند. حالت دیگر فرار از مشکلات، پناه آوردن به الکل و مواد مخدر است تا برای ساعاتی مشکل خود را فراموش کنیم و نفس راحتی بکشیم.
نوع دیگر فرار هم حالت بازگشت به صفات کودکی است و یک فرد بزرگسال در مواجه با یک مسئله به جای تفکر و هم اندیشی، سریع قهر می کند و لجبازی نشان می دهد و صحنه را ترک می کند و خود را در معرض روان رنجوری بیشتر قرار می دهد.

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار