قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

مشکلاتی که با هیپنوتیزم قابل حل هستند

شهود
تجربه ماورا – چرا گاهی شهود ما کم می شود (ترجمه شده)
می 12, 2019
شفای عاطفی
شفای عاطفی پروسه زمانی خود را دارد
می 15, 2019

مشکلاتی که با هیپنوتیزم قابل حل هستند

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

مشکلاتی که با هیپنوتیزم قابل حل هستند

علاوه بر استفاده از هیپنوتیزم برای فرو رفتن به حالت خلسه و انجام امور ماورایی و مرموز، می توان از آن برای رفع مشکلات و عادات منفی و حتی درمان برخی بیماری ها و اختلالات استفاده کرد.

به عقیده دکتر اسپیگل، مردم در حالت هیپنوتیزم کارهای شگفتی می کنند که در وضعیت عادی ممکن نیست. بنابراین دست درمانگر باز است تا نحوه دید این افراد نسبت به مشکلات را عوض کرده تا بتوانند از زاویه جدیدی به آن نگاه کرده و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

تعداد بیماری ها و مشکلاتی که توسط هیپنوتیزم درمانی قابل حل هستند و معمولا باید تحت نظر یک هیپنوتراپیست انجام شوند زیاد است و در اینجا فقط به چند نمونه رایج آن اشاره می شود.

چند مشکلی که هیپنوتیزم قابل به رفع آن است

۱- ترک سیگار توسط هیپنوتیزم

قدرت هیپنوتیزم برای ترک سیگار از مدت ها پیش اثبات شده است. توسط آن می توان در سطح عمیقی دید افراد را نسبت به سیگار تغییر داد و به آنها کمک کرد تا انگیزه خروج از این نوع اعتیاد را پیدا کنند.

تحقیقات زیادی نشان داده است که می توان توسط تلقینات هیپنوتیزمی انگیزه یک نفر را برای مقاومت در برابر نیاز به سیگار افزایش داد. همچنین بهتر است که در کنار هیپنوتراپی برای ترک سیگار، از برنامه های مکمل دیگر نیز استفاده شود.

۲- کنترل وزن توسط هیپنوتیزم

می توان در حالت خلسه به ضمیر ناخودآگاه چنین القا کرد که بتواند کنترل مجدد عادات غذایی را به نحو صحیحی به دست بگیرد. بنابراین به جای اینکه غذا زندگی آنها را کنترل کند خودشان کنترل کننده خورد و خوراکشان هستند. عواملی که موجب تشویق فرد به خوردن زیاد می شود توسط هیپنوتیزم شناسایی و رفع می شوند و چیزهای دیگری جایگزین حس رضایت درونی ناشی از غذا خوردن می شود.

۳- کنترل درد توسط هیپنوتیزم

تحقیقات زیادی در زمینه موثر بودن هیپنوتیزم در کنترل دردهای مزمن انجام شده است. به کمک آن حتی می توان درد مربوط به سرطان، سوختگی، آرتروز و عمل جراحی را کاهش و یا از بین برد. در واقع با تمرکز شدیدی که توسط هیپنوتیزم ایجاد می شود ذهن قادر است فقط روی یک چیز تمرکز یافته و عوامل حواس پرتی را از خود دور کند ولو اگر تیغ جراحی باشد.

۴- ترک اعتیاد توسط هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یکی از روش های بسیار قدرتمند برای ترک اعتیاد است. تحت شرایط مناسب می توان هم میل به مصرف مواد را کاهش و از بین برد و هم علائم پس از ترک را بدون دارو و رنج روانی تخفیف داد.

 

هیپنوتیزم

 

۵- مبارزه با آلرژی توسط هیپنوتیزم

در یک مطالعه دو ساله، محققان به این نتیجه رسیدند که خود هیپنوتیزم در کاهش علائم تب یونجه (که از انواع حساسیت ها است) بسیار موثر بوده است.

طبق گفته دکتر لانگویتز از دانشگاه باسل، همینکه ذهن فرد به محیطی فارغ از مواد آلرژی زا معطوف شود (مثل یک ساحل آفتابی زیبا و یا کوهستانی برفی) می تواند علائم تب یونجه را حدودا تا ۳۳% کاهش دهد.

۶- هیپنوتیزم و زایمان طبیعی

همانطور که می دانید زایمان بسیار دردناک است. درد باعث آزادسازی هورمون های استرس شده و به موجب آن ضربان قلب بالا می رود و خون را به سمت دست ها و پاها و دورتر از رحم می برد که این خود موجب دردناک تر شدن زایمان می گردد. همچنین غیر ممکن است که بدن هم در حالت جنگ و گریز باشد و هم ریلکس و آسوده.

به کمک هیپنوتیزم می توان ریلکسیشن را جایگزین ترس و استرس کرد. بدین شیوه مواد شیمیایی دیگری مثل اندورفین ها که سبب ریلکس شدن عضلات و کاهش درد می شوند آزاد می گردد.

۷- ترک عادات منفی با هیپنوتیزم

از هیپنوتیزم می توان مجموعه ای از عادات منفی مثل جویدن ناخن ها تا به تعویق انداختن کارها و تعلل را کنار گذاشت.

هنگامی که به ضمیر ناخودآگاه تلقیناتی برای عدم نیاز به انجام فلان عادت منفی (مثل نوشیدن چای زیاد، خوردن فست فود و …) به دفعات زیاد بگویید کم کم این پیام در آن نهادینه شده و شما شروع به باور آن می کنید و در نتیجه رفتار خود را عوض می کنید. هنگامی هم که رفتار شما عوض شود عادت منفی شکسته می شود.

۸- رفع مشکلات جنسی با هیپنوتیزم

بخشی مهمی از کار هیپنوتیزم، توانایی دادن به افراد برای ریلکس شدن در هنگام ورود به خلسه است. از آنجا که استرس می تواند عامل مهمی در بروز بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی از جمله ناتوانی جنسی باشد بنابراین طبیعی است که هیپنوتیزم می تواند به این دسته از افراد کمک زیادی کند.

می توان از روش هایی چون تمرکز آگاهی، تنفس عمیق و تصویرسازی ذهنی نیز استفاده کرد. البته گاهی هم ناتوانی جنسی می تواند دلایل روانی داشته باشد. برای مثال تجارب ناخوشایند جنسی در گذشته و حتی کودکی باعث بروز چنین حالتی شده باشد. در این صورت با هیپنوتیزم می توان شخص را به خاطره آن تجربه بازگرداند و رهاسازی را انجام داد. بنابراین به رفع درد روحی، خجالت و اضطراب که می تواند به داشتن تجربه سالم روابط جنسی میان زن و شوهر کمک کند می انجامد.

۹- سازگاری با ترومای عاطفی به کمک هیپنوتیزم

ترومای عاطفی در نتیجه یک موقعیت استرس زا که می تواند شخص را از آن پس در احساس ناامنی، تنهایی و درماندگی فرو ببرد ایجاد می شود.

یکی از کاربردهای هیپنوتیزم برای رفع این مشکل این است که شخص را در حالت خلسه به زمان گذشته ببریم و خاطره تلخ او را زنده کنیم تا شخص از آن رهایی یافته و به این نکته پی ببرد که خطر فقط در گذشته وجود داشته است. پس دیگر از این به بعد خطری او را تهدید نمی کند و وجود خارجی ندارد.

تجربه هر چه باشد هیپنوتیزم می تواند کمک کند تا با این تروما مقابله شود و کیفیت زندگی شخص بهبود پیدا کند.

این روش درمانی برای کسانی که مورد سوء استفاده جنسی و یا تصادف وحشتناک قرار گرفته اند موثر است.

۱۰- کمک به رفع افسردگی با هیپنوتیزم

گاهی افسردگی می تواند به خاطر تجربه یک واقعه تروماتیک و تلخ باشد. از آنجا که هیپنوتیزم برای درمان خود تروما موثر است بنابراین مشتقات آن همچون افسردگی هم قابل رفع هستند.

وقایع تروماتیک مختلف می تواند باعث شروع افسردگی شود مثل مرگ عزیزان، از دست دادن کار یا سرمایه، طلاق و …

هیپنوتیزم به شما کمک می کند تا به عمق ضمیر ناخودآگاه نفوذ کرده و مستقیما با واقعه تروماتیک رو به رو شوید و بسته به شدت افسردگی، چنین مشکلی را در طول زمان حل کنید.

۱۱- رفع اضطراب توسط هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک روش قدرتمند برای رفع یا کاهش اضطراب و استرس است. برعکس دارویی هایی که سعی می کنند فقط روی استرس سرپوش بگذارند تا شما احساس راحتی موقتی کنید، هیپنوتیزم به شما کمک می کند تا به عمق مشکل وارد شوید و آن را ریشه ای درمان کنید.

هیپنوتیزم باعث تغییر واکنش شما نسبت به استرس و اضطراب می شود و کمک می کند تا با جنبه های فیزیکی و عاطفی زندگی خود که منجر به بروز حالت اضطراب و استرس می شود مقابله کنید و حس های بهتری را جایگزین آنها کنید.

البته توجه شود که در برخی انواع افسردگی ها و اضطراب ها به روش های دیگری همچون دارو درمانی و مشاوره نیز نیاز است.

۱۲- رفع وسواس با هیپنوتیزم

وسواس می تواند به صورت تکرار افکار و یا انجام کارهای تکراری و بی معنی دیده شود. عوامل ابتلا به وسواس می تواند ژنتیکی و یا در اثر آسیب دیدگی مسیرهای عصبی و یا به خاطر مسائل عاطفی و بحران های روحی باشد.

یکی از روش های درمان وسواس با هیپنوتیزم این است که او را به گذشته برگردانیم و ببینیم در چه زمانی وسواس ایجاد شده و علت آن چه بوده و سپس این درک را به شخص بدهیم که آن علت یا موقعیت دیگر وجود ندارد.

البته در مورد موثر بودن هیپنوتیزم در مورد مداوای وسواس اطلاعات ضد و نقیضی موجود می باشد.

۱۳- مقابله با فوبیا توسط هیپنوتیزم

ترس ها و فویبا ها واکنش های شرطی شده هستند که خودشان را در موقعیت های استرس زای شدید نشان می دهند.

آنها معمولا نتیجه احساسی هستند که در ارتباط با یک تجربه ناخوشایند همراه است. در حالی که برخی ترس ها طبیعی هستند (مثل ترس از ارتفاع) ولی بیشتر فوبیاها به نظر کاملا غیر منطقی هستند مثل ترس از بالون.

به وسیله هیپنوتیزم می توان ریشه این ترس ها را پیدا کرده و به بیمار این توانایی را داد که بتواند آن را از زندگی خود حذف کند.

۱۴- بهبود در ورزش به وسیله هیپنوتیزم

افراد ورزشکار نه تنها باید به جسم خود توجه کنند بلکه ذهن خود را هم آماده و قوی نگه دارند.

هیپنوتیزم به آنها کمک می کند تا خود را برای مسابقات بعدی حتی توسط روش های ساده ای چون ریلکسیشن، تصویرسازی ذهنی و تمرکز که همگی برای قدرت بخشیدن به ذهن و کنترل بهتر حرکات بدن توسط آن است آماده کنند.

این روش ها به آنها کمک می کند تا آرام باقی بمانند و عوامل حواس پرتی را از ذهن خود دور کنند تا بتوانند کاملا روی حرکات ورزشی تمرکز کنند.

افراد ورزشکار معروف مثل مایکل جردن و تایگر وود مثال هایی از کسانی هستند که توسط هیپنوتیزم ورزشی توانسته اند نتایج خارج العاده ای در زمینه ورزشی خود کسب کنند.

این لیست به همین جا ختم نمی شود. هیپنوتیزم در بسیاری از موارد مثل افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت، رسیدن به اهداف و ده ها کار دیگر موثر می باشد و شیوه درمانی قانونی و موثری برای برای بسیاری از بیماری های روحی و جسمی است.

 

 

4+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوار ابزار