قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

فرق یک فرد ماورایی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

خواب گردی یا سومنامبولیسم
خواب گردی یا سومنامبولیسم چیست؟
مهر ۱۶, ۱۳۹۷
خرافات
منشا برخی اعتقادات خرافه گونه | نمونه هایی از خرافات های عجیب در جهان
مهر ۱۷, ۱۳۹۷

فرق یک فرد ماورایی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

فرق یک فرد ماورایی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

در این پست در مورد اختلال روانی اسکیزوتایپال یا Schizotypal و تفاوت آن با افرادی که باورهای منطقی در مورد علم ماورا دارند صحبت می شود.

عقیده ماورایی افراد می تواند در نتیجه باور مذهبی، تجربه شخصی، گفته های دیگران و باور به مکاتب دیگر و … باشد و هر کس دلایل خود را برای ایمان به پدیده های ماورایی دارد.

ولی افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال، ادعاهای خیالی و واهی و خرافه گونه در مورد پدیده های مختلف داشته و مدام از چیزهای عجیب و غریب و تجربه های خیالی صحبت می کند.

مبتلایان به اسکیزوتایپ دارای مشکلات دیگری همچون سوشال فوبیا و اختلال در فکر کردن بوده و نحوه صحبت کردن آنها گاه ناواضح و مبهم است. این گونه افراد روابط اجتماعی و عاطفی محدودی دارند و ترجیح می دهند در تنهایی باقی بمانند. یکی از دلایل دوری آنها از سایرین این است که تصور می کنند بقیه ممکن است انرژی منفی به آنها بفرستند و یا طلسمشان کنند. مبتلایان به این اختلال معمولا در مکالمات نمی توانند واکنش منطقی دهند و حتی ممکن است شروع کنند به صحبت با خودشان.

حدودا ۳ درصد از افراد جامعه خصوصا آقایان به این اختلال مبتلا هستند. معمولا اصل اختلال کمتر شناسایی شده و تنها برای استرس و اضطرابشان دارو دریافت می کنند.

برای نمونه می توان به مورد خانم اف اشاره کرد. او همیشه در خانه تنها می ماند زیرا می ترسید سایرین با دیدن چهره زیبای او، حسودی شان شده و او را چشم زخم کنند. هر بار بیرون می رفت و به خانه بر می گشت فورا برای خودش اسفند دود می کرد و تخم مرغ می شکاند. در مهمانی ها به ندرت ظاهر می شد و وقتی هم صحبت می کرد بدون توجه به اینکه کسی گوش می دهد یا خیر حرف می زد و خاطرات عجیب و غیرواقعی از مشاهده دیو و پری تعریف می کرد و حتی ادعا می کرد که تعدادی جن می خواستند او را در آخر هفته بدزدند…
لباس های او عجیب بود و نشانه های استرس و معذب بودن از چهره او می بارید.

(گاهی نقل داستان های احمقانه در مورد ماورا از جانب افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال موجب شده است که افراد بسیاری نسبت به ماورا بدبین شوند و اگر هم اعتقادی داشته باشند سعی در مخفی کردن آن داشته باشند).

 

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

 

دلایل ابتلا به اسکیزوتایپی

۱- ژنتیک

یکی از دلایل مهم مشاهده اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در افراد، زمینه های ژنتیکی است و در خانواده هایی که این اختلال در بستگان نزدیک وجود دارد بیشتر مشاهده می شود.

۲- عوامل محیطی

افرادی که در کودکی مورد آزار، بی توجهی و تربیت ناصحیح قرار گرفته اند ممکن است علائم این اختلال را کم کم در خود بروز دهند. همچنین بزرگ شدن در محیطی خرافی که داستانهای دروغین و غلو شده از ماورا در آن بیان می شود نیز می تواند میزان شیوع اسکیزوتایپی را بیشتر کند. میزان درک اشارات و تعاملات اجتماعی در افراد سالم به مرور زمان توسعه پیدا می کند ولی در مبتلایان به اسکیزوتایپ، این روند دچار اختلال می شود و شخص نمی تواند منظور افراد در مکالمات را متوجه شده و اطلاعات لازم را کسب کند و واکنش مناسبی نشان دهد و کم کم مجبور به ترک جامعه و عزلت نشینی می شود.

گاهی این اختلال با اختلالات دیگری چون هراس اجتماعی، وسواس، اضطراب و افسردگی و حتی اسکیزوفرنی همراه است و درمان را مشکل می سازد.

(نحوه تشخیص اسکیزوتایپ تنها باید توسط متخصصان روان انجام شود و صرف اینکه یک نفر در مورد جنگ های جوانی اش با پادشان جنها صحبت کرد نمی توان نتیجه گرفت که او یک بیمار روانی است و شاید تنها برای خودنمایی و سرگرم کردن مجلس این صحبت ها را کرده. همچنین برخی تجارب ماورایی ممکن است واقعا برای شخص اتفاق افتاده باشد ولی شنوندگان درک لازم را برای هضم این موضوع نداشته باشند و فورا برچسب دروغگو بودن و روانی بودن و گاهی مصرف شیشه و مواد را به شخص بزنند.)

برای درمان این افراد معمولا از دارو درمانی یا روان درمانی استفاده می شود و برخلاف تشخیص راحت این اختلال، به سختی می توان از طریق روان درمانی آنها را مداوا کرد.

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

8 دیدگاه ها

  1. mmm گفت:

    سلام استاد من خیلی وقته که دست به عمل خود ارضایی نزدم و اصلا کلا توجی دیگه به مسائل جنسی نمیکنم در ضمن من وارد بیدارسازی کندالینی شدم وفکر میکنم که تا چاکرا پنجم رسیده یوده کندالینی یک شب اتفاقی بدون هیچ پیش زمینه ای انزال شبانه تجربه کردم میخواستم بدونم ایا روی انرژی کندالینی تاثیری میذاره ؟وجلوی پیشرقت خواهد گرفت؟

  2. داریوش گفت:

    سلام
    میخوام بدونم و یاد بگیرم.ایا کتابی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار