قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
ماورا
تجربه ماورایی مینا گلرو (ماجرای حیاط قدیمی ما)
اسفند ۷, ۱۳۹۶
فال تاروت رایگان | فال تاروت آنلاین توسط همکار
فال تاروت چیست؟
اسفند ۱۱, ۱۳۹۶

فرق مدیتیشن و خلسه

فرق مدیتیشن و خلسه

برخی از افراد ممکنه مدیتیشن و خلسه و هیپنوتیزم و … رو با هم یکی بدونن در حالی که تفاوت های زیادی دارن.

در مدیتیشن شما قراره که هوشیاری عادی تون رو حفظ کنید و اجازه ندید که به خواب برید و یا حتی ذره ای خواب آلودگی و کندی ذهن به شما دست بده. حتی گاهی امواج مغزی به سمت بالا و امواج گاما میره و که نشان دهنده افزایش هوشیاری و تمرکز شما هست و البته در افراد کمی این مرحله از امواج مغزی به صورت کنترل شده ایجاد میشه. ولی تو خلسه ما اتفاقا میخوایم ذهنمون خواب آلوده بشه و امواج مغزی اون کاهش پیدا کنه و به سمت امواج آلفا به پایین بره و به همون خاطر تمرکز ما بیشتر و بیشتر میشه.در واقع هر چه قدر ذهن ما فعالیت کمتری داشته باشه افکار کمتری به سراغ اون میان و اجازه میده ما بیشتر و بیشتر ریلکس بشیم و به خواب بریم.

مدیتیشن برای خودکاوی ساخته شده و بنابراین اینکه یک سری از افکار ما فرو خورده بشن و یک آرامش مصنوعی به ما دست بده چندان به درد نمیخوره و اتفاقا باید سراغ حالتی بریم که امکان کند و کاو افکار ما وجود داشته باشه و بتونیم خود واقعی مون رو ببینیم. بنابراین در هنگام انجام مدیتیشن حواستون باشه که به حالت خلسه و خواب آلودگی فرو نرید. حتی اینکه گاهی ممکنه تصاویری رو مشاهده کنید که چندان مطلوب نیست و نشون میده که ذهن شما به قدری وارد خلسه شده که به امواج تتا و رویا دیدن هم رسیده. برخی فکر میکنن به مرحله شهود رسیدن ولی ذهن اونها فقط داره خواب میبینه و مسلما تجاربی که مشاهده میکنن ممکنه واقعی نباشه. برای مثال افرادی بهم گفتن که موقع مدیتیشن، تونستن افرادی رو ببینن که شاید نشون دهنده هویت زندگی قبلی اونها بوده ولی اونها فقط داشتن خواب میدیدن و فرقی با رویاهای دیگه نداره و نباید خودشون رو گول بزنن.

البته گاهی در اثر فعال شدن چشم سوم در اثر مراقبه های طولانی هم ممکنه تصاویر و رنگهایی مشاهده بشن ولی فرد در حالت هوشیاری و بیداری کامل هست. نمیگم آگاهی چون ممکنه در حالت رویا گونه خلسه هم آگاه باشه و نوعی رویابینی آگاهانه رو تجربه کنه. ولی وقتی میگیم هوشیاری کامل یعنی بیداری.

در طرف مقابل مدیتیشن، خلسه در حالتی هست که اتفاقا ذهن دیگه هوشیاری کامل رو نداره ولی خواب خواب هم نیست. البته حالاتی از هیپنوتیزمهای عمیق سومنامبول رو هم داریم که شبیه خواب عمیق هستن ولی منظور ما از خلسه همون حالت بین خواب و بیداری که همه اول صبح تجربه میکنن هست. تو اون حالت ما همچنان از محیط اطرافمون آگاه هستیم ولی انگار هاله ای از خواب زدگی و مستی در ما وجود داره و نه خواب هستیم و نه بیدار. فایده اون برای هیپنوتیزم و تلقین درمانی و کارهای ماورایی ذهنی مثل تله کینزی و احضارات و …. هست. دلیل اینکه برای احضار جن ممکنه مورد استفاده قرار بگیره این هست که به خاطر ورود ذهن به حالت خلسه، امکان دریافت تله پاتی و حس کردن اثرات نامرئی اونها بهتر از حالت بیداری هست و راحت تر هم میشه چشم اختری رو موقتا باز کرد ولی در بیداری انجام اینها به مراتب سخت تره. در حالت خواب و رویا هم این کار چندان به درد نمیخوره چون ممکنه توهم ذهن ما باشه و اینکه کنترل و آگاهی نداشته باشیم ولی خلسه به ما درجاتی از کنترل و رویارویی بهتر با حقیقت رو فراهم میکنه.

مدیتیشن و خلسه با هم دیگه نقاط مشترکی هم دارن. لازمه هر دوشون تمرکز فکر هست. اولی با تمرین فکری و دومی معمولا با ایجاد آرامش جسمی. وقتی جسم آرام باشه خود به خود ذهن ما آرامتر میشه. مثل ظرفی که اگه ساکن باشه محتویات اون هم ساکن هست. در هر دو هر چه قدر توجه ما به جزئیات بیشتر باشه تمرکز ما بالاتره ولی اولی در جهت افزایش هوشیاری ذهن و دومی برای عمیق تر کردن خلسه و خواب آلودگی. به طور کلی هر چه قدر تمرکز بالا تر بره امکان خواب آلودگی بیشتره و به خاطر همینه که افرادی که به تازگی دارن مدیتیشن میکنن ممکنه مست خواب بشن. تو مراقبه نباید اجازه بدیم که به خواب بریم ولی در خلسه اتفاقا باید با تمرکزی که ایجاد کردیم به ذهنمون اجازه تنبلی و خمودی بدیم.

هر دوی مدیتیشن و خلسه در جای خودشون ارزشمند هستن و بستگی داره که بخوایم در چه چیزی پیشرفت کنیم. مسلما اگر در هر دوشون وقت جداگانه بذاریم بهتره ولی اگر یک کدومشون رو هم کار کنیم مشکلی نداره و معمولا پیش نیاز هم نیستن. برای مثال ممکنه فردی به یک هیپنوتیزم درمان گر یا هیپنوتراپیست مراجعه کنه. برای اینکه مشکلات روانی خودش رو توسط خلسه درمان کنه نیازی نیست که قبلا مدیتیشن کار کرده باشه و کلا روش ایجاد خلسه و هیپنوتیزم جدا هست. البته برای افرادی که میخوان به صورت حرفه ای تمرینات ماورایی رو انجام بدن یادگیری هر دوی مراقبه و خلسه ضروریه چون خلسه اونها تنها یک چیز سطحی برای فراموشی ضمیر خودآگاه نیست و قراره باهاش کارهای فعال مثل احضارات رو انجام بدن که علاوه بر ورود به خلسه، به حفظ تمرکز بالا هم نیازمنده و بنابراین باید درجاتی از کنترل و عدم کشش ذهنی به اتفاقاتی که قراره بیفته رو داشته باشن وگرنه خیلی راحت ممکنه جذب پدیده ها بشن و یا کلا اتفاقی بیفته که تمرکزشون به هم بخوره و از همون خلسه عادی هم بیرون بیان.

هر دوی مدیتیشن و خلسه ممکنه خطراتی داشته باشن. مدیتیشن نادرست میتونه باعث ایجاد الگوهای ذهنی مخرب و بروز تنش ها و تشدید افسردگی ها بشه. خلسه به خودی به خودی خطرناک نیست ولی اگر تلقینات به صورت اصولی و بهینه نباشه تاثیرگذاری کمی داره. خوشبختانه چیزهایی که خیلی عجیب و مغایر با اعتقاد درونی فرد باشه در طی خلسه وارد ضمیر ناخودآگاه طرف نمیشه و از این جهت مشکلی نداره ولی در مورد کارهای ماورایی که با ورود به خلسه میشه باید خیلی مراقب بود. برای مثال اگر فرد در پایان مراسم احضار جن و … از خلسه خارج نشه و یا حواس اختری خودش رو غیرفعال نکنه ممکنه در اوقات عادی روز هم تو همون حالت بمونه و مدام دچار توهم های بصری و شنیداری شه و یا اینکه فکرش با مراسمی که انجام داده بمونه و امکان درگیری ذهنی و انرژیکی خودش رو با موجوداتی که باهاشون کار میکرده فراهم کنه.

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

18
دیدگاه بگذارید

avatar
11 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 نظر دهندگان
علی خانی (مسئول روابط عمومی) فائزه niaki مینا علی خانی (تیم مدیریت) نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
برنا
مهمان
برنا

باسلام و احترام و تشكر از ارائه آموزشها و مطالب ارزنده تان
١-آيا ميتوان براي مدتيشن روزانه هم از همين روش خواندن و تمركز بر اعداد به جاي تمركز بر تنفسها استفاده كرد و تفاوتي ندارد؟
٢-چگونه طبق تعاليم عرفا در هنگام مديتيشن بايد بر ياد و عشق خدا تمركز كنيم ؟ در حاليكه تمركز بر تنفسها بايد باشد؟

flovil
مهمان
flovil

سلام استاد تله کینزی دقیقا چیه و قدرتش چقدره و مثلا تا چه حد میشه پیشرفت کرد…اینکه میگم چیه ینی میدونم قدرت انسان عه ولی ی جا دیدم با طلسم شد

برنا
مهمان
برنا

عزيز ممنون از پاسخگوييتون
اگه ممكنه در مورد نحوه تمركز بر عشق و خدا توضيح بفرماييد منظور اينه كه با احساسي كه از عشق به خدا در قلبمان ايجاد ميشه شروع كنيم مثل گفتگوي عاشق با معشوق در ذهن و قلبمان در حالت مراقبه با خدا گفتگو و ابراز عشق دروني كنيم؟ يعني اگر در اين حالت وارد شديم و به همين شكل تمركز براين حال داشتيم منظور همان است؟

flovil
مهمان
flovil

ممنون از پاسختون..من قبل از خواب یه درک خیلی سطحی از حس لامسه ام دارم طوری ک احساس میکنم آگاهی ام روی سطح پوستم عه .چجوری رو پرواز روح ادامه بدم

سوری
مهمان
سوری

سلام دوستان خواستم تجربه خودم از نحوه ورزیده شدن روی تمرکز رو برای دوستان بگم تا شاید هم ادای دین کرده باشم به این سایت وهم کمکی کرده باشم به بقیه دوستان. مدتی بود روز تنفس تمرکز میکردم یا هنگام بالا پایین رفتن از پله ها یا موقع نماز سعی میکردم کاملا تمرکز داشته باشم ولی پیشرفت چندانی نداشتم واز این بات ناراحت بودم به مرور یاد گرفتم اگرشما روزی یکبار اراده کنین روی یک یا دو چیز حالا تنفس یا هر چیزی تمرکز کنین اینطوری خیلی طول میکشه مهارت پیدا کنین وچه بسا سریع خسته میشین وولش میکنین برای… بیشتر »

معین
مهمان
معین

سلام من با پیام نا خوداگاه یعنی تکرار جمله در روزی چندین ساعت تلاش میکنم چشم سوم خودمو باز کنم با این تمرین امکان تغیر رنگ چشم یا بلند کردن قد یا هر چیز دیگه ای وجود داره اما مطمین نیستم که میتونم با این روش باز کنم اما اگر باز بشه مطمئن هستم با ادامه دادن میشه به جایی رسید که چشم سوم کاملا باز بشه ۱۲ روز تمرین و شروع کردم یعنی جمله روز به روز چشم سوم من بازتر میشود و بار ها میشنوم و میبینم در این ۱۲ روز که شروع کردم این اتفاقات زیر افتاد… بیشتر »

faty
مهمان

باسلام مدتی ک دارم تمرین مدیتیشن وخلسه انجام میدم که بتونم چاکرام باز کنم اما مدیتیشن اشتباهی با خلسه می گرفتم مثلا تو مدیتیشن خوابم می برد و فک می کردم این چیز خوبیه مرسی از راهنمایتون.

بهار
مهمان
بهار

سلام . آیادر مدت طولانی خلسه انجام دادن باعث باز شدن چاکرای ششم( چشم سوم) میشود؟

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. به طور خود به خودی غیر ولی در آن حالت می توان بهتر تمرینات انرژیکی را انجام داد و انرژی را به سمت چاکرای خاصی برد.

مینا
مهمان
مینا

سلام . من وقتی حالت خلسه را انجام میدهم حالتی پیدا میکنم که همش دور خودم میچرخم و اصلا جسم فیزیکی خود را حس نمیکنم .
آیا این از نشانه های حالت صحیح خلسه است؟

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. احساس چرخیدن در بدن خود به خاطر فعال شدن کالبد اولیه است و برای خلسه نیازی نیست این حالت رخ دهد.

مینا
مهمان
مینا

فعال شدن کالبد اولیه به چه معناست ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

در پست دیدن اتاق با چشمان بسته در مورد آن توضیح داده شده.

niaki
عضو
niaki

با سلام
این مقاله خیلی جذاب و خواندنی بود و با تسلط بر مفاهیم خلسه و مدیتیشن فرقشون رو تشریح کردندآفرین
البته من چند بار خوندم تا مطلب برام جا بیوفته
یه مثال خوبی برای خلسه زدید: گفتین اگه ظرف آرام باشه محتویات آب ظرف هم ساکن میشه یعنی با آرامسازی جسم، ذهن هم آرام میشه اگه بخوایم این مثال رو برای مدی تیشن تعمیم بدیم به اینصورت میشه که چشمی داره به محتویات ظرف نگاه بی قضاوت میکنه یعنی مدیتیتور(یا آگاهی) فقط ناظر به افکاریست که به ذهنش متبادر میشه
مطرح این نظر فقط برای جا انداختن موضوع برای خودم بود

فائزه
مهمان
فائزه

سلام مرسی بابت مطالب خوبتون من میخواستم بسته ی اموزش هیپنوتیزم رو تهیه کنم اما مرددم ازقانوم جذب اطلاعاتی دارم اما نتونستم چیزی جذب کنم خواستم هیپنوتیزم رو یاد بکیرم به ناخود آگاهم وارد بشم و چیزایی که میخوام رو جذب کنم اماا میترسم احساس میکنم اتفاق بدی برام رخ میده با این چیزایی هم که شما گفتین ترسم بیشتر شده لطفا بگین هیپنوتیزم خطرناک نیست؟؟؟ اخه من میگرن دارموسواس هم دارم😐

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. قانون جذب با خود هیپنوتیزم تفاوت های زیادی دارد ولی می توان با استفاده از خود هیپنوتیزم در اجرای قانون جذب بهتر عمل کرد. بسته آموزشی خود هیپنوتیزم سایت بیشتر در مورد آموزش اصولی و مرحله به مرحله ورود به حالت خلسه و آماده کردن شرایط مناسب ذهنی برای انتقال تلقینات سازنده به ضمیر ناخودآگاه است مثل تلقیناتی برای تقویت حافظه، اراده و پشتکار و رفع اضطراب و … در واقع با یادگیری آن هر نوع تلقینی که بعدا دوست داشته باشید را می توانید برای خود در نظر بگیرید و به طور منطقی منتظر نتیجه آن باشید.… بیشتر »

رفتن به نوارابزار