قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
هیپنوتیزم
مشکلاتی که با هیپنوتیزم قابل حل هستند
می 15, 2019
موجودات غیر ارگانیک
روش های نفوذ ذهنی موجودات غیر ارگانیک (پست ویژه)
می 18, 2019

شفای عاطفی پروسه زمانی خود را دارد

شفای عاطفی

شفای عاطفی

شفای عاطفی پروسه زمانی خود را دارد

شکست های عشقی، ضربه های عاطفی و طرد شدگی می تواند زخم عمیقی بر روح و روان ما بگذارد. اوایل ممکن است تا مدت ها به صورت وسواس گونه آن افکار تلخ مربوطه را پیش خود تکرار کنیم و احساسات منفی را تجربه کنیم. این افکار تا مدت ها با ما بوده و به قدری در فضای ذهن ما عبور و مرور می کنند تا اندکی قابل هضم باشند. در این شرایط مراجعه به یک مشاور می تواند کمک زیادی به بهبود احوالات شما کند.

زخم های عاطفی و دردهای آن یک شبه شفا پیدا نمی کنند. ما نمی توانیم پروسه های طبیعی را سریعا شدت ببخشیم. حقیقت این است که اگر به خاطر یک اتفاق در حال رنج عاطفی هستید باید مدت زمان مشخصی بگذرد تا بتوانید در کنار روش های درمانی، روحیه خود را بهبود بخشیده و مجددا وارد روال عادی زندگی شوید. خبر خوب اینکه هر چه قدر هم که شکست عشقی یا صدمه روانی (مثل مرگ عزیزان و ورشکستگی) شما تلخ و ناگوار و تمام ناشدنی به نظر برسد ولی بلاخره تمام می شوند. حتی اگر شده بعد از چند سال…

شفای عاطفی مثل بالا رفتن از پله هایی صعب العبور است. شما چند قدم بر می دارید ولی مدتی صبر می کنید و حتی متوقف می شوید. گاهی هم به سمت عقب گام بر می دارید. سپس آماده می شوید که رو به جلو گام بردارید. مشکل این است که افرادی که از تغییرات سریع حالات روانی و عدم ثبات آن رنج می برند در لحظاتی که در مسیر پله شفای روانی مجبور به عقب گرد موقتی می شوند بسیار رنج می کشند. ولی این اوقات به زودی سپری می شوند حتی قبل از آنکه ترس های شما جایگزین آنها شوند. با این لحظات بحرانی چه کار می کنید؟ آیا آن خاطرات و دردهای روحی را سرکوب می کنید و یا اینکه اجازه می دهید به سطح آگاهی آمده و سپس ناپدید شود؟

نشانه های بهبود اولیه شفای عاطفی می تواند خیلی نامحسوس باشد و فقط به صورت ناخودآگاه آنها را انجام دهیم. برای مثال شما وقتی شروع به گوش دادن یک موسیقی می کنید از شنیدن آن لذت می برید. حتی ممکن است همراه آن، چه در خانه و چه در ماشین بخوانید. موسیقی باعث به همراه آوردن لذت و شادمانی و رهایی بیشتر می شود البته به شرطی که از نوع غمناک و یادآورنده دردها نباشد.

راه های مختلفی برای فرار و پنهان شدن از عواطف منفی وجود دارد برای مثال ماندن در تخت خواب برای ساعات طولانی. ولی وقتی خواب شما منظم شود نشان دهنده این است که ذهن و بدن شما به هماهنگی با یکدیگر رسیده و افکار منفی باعث ایجاد احساس بار اضافی بر دوش شما نمی شوند و شما را از فعالیت باز نمی دارند.

از نشانه های دیگر شفا یافتن عاطفی این است که کم کم اجازه می دهید عشق بیشتری وارد زندگی شما شود و از ملاقات با افراد جدید که بتوانید مهر و محبت خود را با آنها تقسیم کنید واهمه ندارید. البته این کار به صورت آنی صورت نمی گیرد. شاید باید مدت های طولانی از روند شفای درد های عاطفی و درمان های مربوطه بگذرد تا حتی احساس کنید می توانید کمی به دیگران اعتماد کنید.

حتی اگر در حال حاضر آمادگی این کارها را ندارید به هر حال اجازه ندهید در تنهایی و انزوا بمانید و به آن عادت کنید. دوستان و خانواده می توانند در این دوران سخت کنار شما باشند. البته قرار نیست در حد رفت و آمد به پارتی های بزرگ باشد بلکه در حد ملاقات دوستان و آشنایان و صحبت کردن با آنها در مورد موضوعاتی که شما را شاد می کند کافی است. اگر بتوانید به خوبی به محبت آنها جواب دهید نشانه شروع شفای عاطفی شما است.

با قدم نهادن در مسیر درست می توانید شفای عاطفی خود را بهبود ببخشید. هر چه قدر زودتر به این کار مبادرت ورزید نتیجه بهتری می گیرید. حتی اگر نشانه های شفای عاطفی را در ابتدا مشاهده نمی کنید اعتماد کنید که آنها به زودی خواهند آمد.

 

 

2+
نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 نظر دهندگان
علی خانی (مسئول روابط عمومی)mohamad.v نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
mohamad.v
مهمان
mohamad.v

سلام زخمها و شکستهای عاطفی اونهم در مورد عشقی که با دردسرها و رنجهای زیاد به ازدواج ختم مبشه و بعد چندسال رابطه دگرگون میشه و پایانش جداییه خیلی دردناکه.چیزی که تجربش کردم و با گذشت یکسال هنوز شبو روزم تو رنجو عذابم.همونطور که فرمودین گاهی حس میکنم خب انگار داره بهبود حاصل میشه ولی دقیقا فرداش کاملا بهم میریزم تذ حدی که منیکه مرد هستم و همیشه تو تنهاییم سختم بوده گریه کنم شبها زار زار گریه میکنم.من خودمو برای دو سال دیگه رنج کشیدن کماکان آماده کردم.ولی امیدوارم کسی چنین ضربه هایی متحمل نشه.گرچه یه دلخوشی دارم و… بیشتر »

علی خانی (مشاور سایت)
ادمین

با سلام.
اگر امکان دارد حتما به یک مشاور هم مراجعه نمایید تا از میزان دردهای شما کم شود. شما مجبور به تحمل سخت رنج برای چند سال دیگر نیستید و می توانید روند بهبود خود را تسریع بخشید. با آرزوی بهترین ها برای شما.
موفق باشید

0
رفتن به نوار ابزار